Rodzaje depilacji - przegląd. Depilacja mechaniczna, chemiczna, laserowa

Depilacja światłem lasera w gabinecie kosmetycznymDepilacja - zabieg mający na celu usunięcie zbędnego owłosienia z różnych partii ciała. Depilacja obecnie stała się nieodzownym zabiegiem pielęgnacyjnym, korzystają z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wydepilowana skóra ładniej się prezentuje a preparaty, które na nią nanosimy, np. dezodorant lub balsam działają skuteczniej.

Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do depilacji różnych części ciała i dostosowane do rodzaju skóry. Zabieg depilacji można też wykonać w gabinecie kosmetycznym - efekty są zależne od wybranej metody i sposobu przeprowadzenia zabiegu.

Decydując, się na depilację musimy, wybrać sposób jej przeprowadzenia - jest, on zależny od efektu jaki chcemy, uzyskać i miejsca, które ma zostać poddane depilowaniu. Depilacja może być czasowa - wykonana np. maszynką do golenia, przy tej metodzie włoski zaczną odrastać po kilku dniach lub trwała - wykonana np. za pomocą lasera, który usuwa włoski wraz z cebulkami i ich korzeniami. Wybierając rodzaj depilacji musimy pamiętać, żeby był dostosowany do kondycji i rodzaju naszej skóry i owłosienia.

Rodzaje i metody depilacji mechanicznej

Maszynka do golenia - najczęstszy i najbardziej popularny sposób depilacji, korzystają z niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jest szybki skuteczny i krótkotrwały, włoski zaczynają odrastać już na drugi lub trzeci dzień.

Zalety:

  • szybka - maszynką można ogolić praktycznie każde miejsce, czas przeprowadzenia depilacji uzależniony jest od wprawy i powierzchni poddawanej goleniu,
  • tania - maszynkę jednorazową do golenia można kupić za około 2 zł,
  • dostępna dla każdego - maszynkę można dostać w każdym sklepie czy kiosku.

Wady:

  • krótkotrwała - metoda ta przynosi krótkotrwały efekt, włoski odrastają już praktyczne następnego dnia (w zależności od rodzaju owłosienia), stają się mocniejsze i bardziej sztywne po każdym goleniu,
  • podrażnia skórę - metoda ta niepolecana dla osób ze wrażliwą skłonna do podrażnień skórą, ponieważ ostrze noża maszynki narusza warstwę ochronną skóry i dodatkowo ją podrażnia, powodując swędzenie i pieczenie,
  • powoduje wrastanie włosków - osoby z ciemnym i grubym owłosieniem nie powinny korzystać z tej metody depilacji z powodu ryzyka wrastających włosków i tworzenia się krostek, wrastające włoski często prowadzą do zapalenia mieszków włosowych.

Plastry z woskiem - na rynku dostępne są różnego rodzaju plastry przeznaczone do depilacji ciała, różnią się od siebie kształtem i rozmiarem w zależności od miejsca, do którego są przeznaczone, plastry dostępne są do depilacji twarzy, okolic bikini, nóg oraz ciała w miejscach gdzie depilacja jest wskazana, stosowane są na zimno po uprzednim rozgrzaniu w dłoniach, używanie plastrów wymaga trochę wprawy oraz odpowiedniej długości włosków, ta metoda depilacji utrzymuje się od 3-4 tygodni w zależności od rodzaju owłosienia.

Zalety:

  • długotrwały efekt i skuteczna depilacja - gładka skóra utrzymuje się około 4 tygodni,
  • dostępna dla każdego - plastry do depilacji można kupić w każdej drogerii,
  • można wykonać ją samodzielnie w domu.

Wady:

  • podrażnienia - u osób z wrażliwą skórą czasami występują podrażnienia, metoda ta nie jest też wskazana u osób z delikatnymi kruchymi naczynkami, które mają skłonność do pękania,
  • ponowna depilacja możliwa jest po osiągnięciu odpowiedniej długości włoska.

Depilacja woskiem na ciepło - zabieg wykonywany jest, przeważnie w gabinetach kosmetycznych gwarantuje, długi i szybki efekt gładkiej skóry. Zabieg trzeba ponawiać co 4 tygodnie - jednak włoski odrastają słabsze i mocno się przerzedzają. Czynność tę można też wykonać samodzielnie w domu po wcześniejszym zakupie zestawu do depilacji. W skład zestawu wchodzi urządzenie do podgrzewania wosku, wosk i paski (wosk i paski można dokupować samodzielnie) - efekt depilacji będzie zależał od naszych umiejętności i wprawy.

    Depilator mechaniczny - urządzenie do depilacji wielokrotnego użytku, depilator usuwa włoski wraz z cebulkami, efekt depilacji utrzymuje do miesiąca, z każdym wykonanym zabiegiem włoski odrastają słabsze i z czasem jest ich coraz mniej.

    Zalety:

    • długi efekt depilacji - ponowny zabieg powinno wykonać się po około miesiącu, u niektórych kobiet efekt gładkiej skóry utrzymuje się dłużej,
    • urządzenie jest wielokrotnego użytku - dobrze dobrany depilator może nam służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

    Wady:

    • metoda jest dość bolesna - nie stosuje się depilatora w miejscach intymnych i wrażliwych np. pod pachami,
    • wrastanie włosków - przy tej metodzie istnieje duże ryzyko wrastania włosków i wystąpienie zapalenia mieszków włosowych,
    • podrażnienia - osoby z delikatną wrażliwą skłonną do pękających naczynek skórą nie powinny stosować tej metody,
    • cena - koszt zakupu uzależniony jest od modelu depilatora - należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to jednorazowy wydatek.

    Depilacja chemiczna

    Depilacja chemiczna (czasowa) - zabieg polegający na nałożeniu na skórę gotowego preparatu w postaci kremu lub pianki. Zabieg ten działa na widoczną część włosa i jest bezbolesny, może być alternatywą dla osób wrażliwych na ból.

    Zalety:

    • łatwa do wykonania - metoda ta polega na nałożeniu preparatu i odczekaniu czasu, który zaleca nam producent
    • metoda polecana przy skłonnościach do zapalenia mieszka włosowego - preparat działa, tylko na skórze rozpuszczając, keratynę włosa, nie istnieje ryzyko wrastania włosków i powstawania stanów zapalnych,
    • przy stosowaniu depilatorów chemicznych włoski odrastają słabsze i bardziej miękkie.

    Wady:

    • podrażnienia - jak przy wszystkich kosmetykach stosowanych bezpośrednio na skórę, może wystąpić podrażnienie i reakcja alergiczna na substancje zawarte w kremie,
    • depilacja chemiczna wymaga czasu - przy grubych i mocnych włoskach zabieg należy powtarzać,
    • efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez kilka dni w zależności od indywidualnego wzrostu naszych włosków.

    Depilacja światłem lasera

    Depilacja laserowa - zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych za pomocą lasera - wiązka lasera głęboko wnika, w skórę powodując, zniszczenie cebulki włosa wraz z jego korzeniem. Decydując, się na zabieg depilacji laserowej należy, wybrać znany gabinet gdzie doświadczony kosmetolog przeprowadzi z nami wywiad, oceni stan naszej skóry i owłosienia oraz przy braku przeciwwskazań do zabiegu dobierze prawidłowe parametry lasera i przeprowadzi próbę. Zabiegi depilacyjne powtarzane są zazwyczaj co 4-8 tygodni do momentu oczekiwanego efektu. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom z mocnym ciemnym owłosieniem.

    Przy wyborze rodzaju depilacji mającej na celu pozbycie się zbędnego owłosienia powinniśmy zasięgnąć porady doświadczonego kosmetologa - jego fachowa wiedza i doświadczenie pozwoli na dobranie idealnej metody, która w krótkim czasie przyniesie efekty i pozwoli nam cieszyć się ładną i gładką skórą.