Sposoby bez recepty na zatkane zatoki

Zatkane zatokiZapalenie zatok jest często spotykaną dolegliwością, której objawem jest ból w górnej części głowy. Można je bardzo łatwo rozpoznać poprzez zatkany nos, katar lub nasilony ból podczas pochylania się. Jakie są dostępne sposoby bez recepty na zatkane zatoki?

 

 

Domowe inhalacje

Domowe inhalacje mogą być stosowane przez dzieci, osoby dorosłe i starsze. Takie inhalacje mogą nawilżać drogi oddechowe, a także pomagać udrożnić zatkane zatoki, dzięki czemu możliwe jest swobodne oddychanie. Aby wykonać inhalację, potrzebny jest inhalator albo domowy zestaw, czyli garnek oraz ręcznik.

Gdy ma się do dyspozycji inhalator, można sięgnąć po gotowe preparaty. Natomiast innym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. parówki na zatoki, która polega na pochyleniu się z ręcznikiem na głowie nad garnkiem oraz wdychaniu unoszącej się z niego pary. W tym celu do inhalacji można wykorzystać sól kuchenną, olejki eteryczne albo zioła. Jednak zioła i olejki eteryczne nie mogą być stosowane u dzieci poniżej szóstego roku życia oraz u alergików. Działanie to powinno trwać około 15 minut, dwa/trzy razy w ciągu dnia przez 5-7 dni.

Ciepłe okłady

Ulgę mogą również przynieść ciepłe okłady, które przykłada się do czoła i nasady nosa. W celu wykonania domowego okładu na zatoki należy sięgnąć po ręcznik, którzy został ogrzany na kaloryferze albo wielorazowy, żelowy kompres podgrzany zgodnie z zaleceniami producenta. Można również wykorzystać woreczek z rozgrzaną na patelni albo w piekarniku solą jodowo-bromową, grochem albo gorczycą. Pomocny może być również termofor z suszonymi pestkami wiśni. Trzeba pamiętać, iż taki okład nie może być gorący, aby nie doszło do poparzenia skóry twarzy.

Płukanie zatok

Dzięki płukaniu zatok można usunąć nadmiar nagromadzonej wydzieliny, ale także nawilżyć wysuszoną błonę śluzową zatok. Do płukania wykorzystuje się wodny roztworu chlorku sodu o stężeniu izotonicznym albo hipertonicznym. W aptece można kupić gotowy zestaw do płukania zatok, który składa się z butelki albo dzbanka i saszetek z gotową porcją chlorku sodu, którą trzeba rozpuścić w określonej ilości przegotowanej wody. Taki roztwór można również przygotować samemu.

Odpowiednie nawilżanie

Jeszcze innym sposobem, który pomaga oczyścić, nawilżyć i udrożnić zatkany nos są roztwory wody morskiej w aerozolach. Są to roztwory izotoniczne albo hipertoniczne, które są stosowane w zależności od oczekiwanych rezultatów.

Leki na zatoki bez recepty

Jeśli zapalenie zatok utrzymuje się przez kilka dni, a objawy nie ustępują, tylko przybierają na sile, koniecznie trzeba wybrać się do lekarza - specjalisty. Podczas czekania na wizytę, można zaopatrzyć się w leki dostępne bez recepty. Na przykład lek na zatoki Respero Myrtol pochodzenia roślinnego zawiera olejki eteryczne (eukaliptusowy, mitu zwyczajnego, cytryny i pomarańczy), łagodzące uciążliwe objawy zapalenia zatok, rozluźniające śluz i ułatwiające oczyszczanie ze śluzu, czyniąc go łatwiejszym w odkrztuszaniu oraz zmniejsza stan zapalny. Zawsze przed użyciem leku należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z farmaceutą, gdyż nie każdy lek może być odpowiedni dla Ciebie.

Referencje:

  1. Rapiejko, P. Talik, D. Jurkiewicz, Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020 [w:] „Otolaryngologia Polska”, tom 76, nr 1, styczeń - luty 2022.
  2. Wardas, J. Markowski, A. Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem [w:] "Forum Medycyny Rodzinnej", 2014, tom 8, nr 4.