5 kroków w drodze do zdrowej jamy ustnej

Zdrowa jama ustnaZdrowa jama ustna to zdrowy organizm, dobre samopoczucie i pewność siebie. Aby to osiągnąć, należy skupić się przede wszystkim na odpowiedniej higienie jamy ustnej, ale także na szeroko pojętym zdrowym stylu życia. O jamę ustną warto dbać systematycznie, co przełoży się na rzadszą konieczność wizyt stomatologicznych i spowoduje, że na długo będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem.

Po pierwsze: higiena zębów i jamy ustnej

Prawidłowe szczotkowanie zębów ma na celu usunięcie resztek pokarmowych, nadmiaru płytki nazębnej i osiadłych bakterii. Za minimum uznawane jest szczotkowanie zębów 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2 minuty, połączone z płukaniem jamy ustnej i nitkowaniem przestrzeni zębowych (w porze wieczornej). Polecaną metodą szczotkowania jest model "roll", polegający na wymiataniu zanieczyszczeń. Wykonuje się to za pomocą szczoteczki ułożonej równolegle do dziąsła, przesuwając ją w kierunku korony zęba. Po szczotkowaniu należy przejść do czyszczenia języka, które można wykonać za pomocą specjalnej nakładki na szczoteczkę.

Po drugie: unikaj produktów szkodliwych dla zębów

Erozja szkliwa, czyli utrata szkliwa, to nieodwracalny proces, którego jedną z przyczyn jest spożywanie w nadmiernych ilościach produktów kwasotwórczych. Ich źródłem są słodycze, słodkie napoje gazowane, soki cytrusowe i alkohol. Substancje te zawierają dużą ilość cukrów, które rozkładane w jamie ustnej przekształcają się w kwasy i niszczą szkliwo zębów. W tym przypadku mycie zębów po posiłku jest niewskazane, natomiast pozytywnie ocenia się żucie gumy, która pozwala przywrócić odpowiednie pH jamy ustnej.

Po trzecie: regularne wizyty u stomatologa

Kontrola uzębienia pod okiem specjalisty to obowiązkowy punkt w trosce o zdrowie jamy ustnej. Im wcześniej zostanie wykryta nieprawidłowość w uzębieniu, tym szybciej można podjąć leczenie i zahamować jej rozwój. Dlatego warto dwa razy do roku (średnio raz na 6 miesięcy) zaplanować wizytę u dentysty, co pozwoli na kontrolę stanu uzębienia i zapobiegnie pogłębianiu się dolegliwości. Dodatkowo nie można zapominać o systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego, który może przyczyniać się do chorób zębów i przyzębia. Wykonuje się to w gabinecie stomatologicznym i powinno się temu poddawać co najmniej raz w roku (najlepiej co 6 miesięcy).

Po czwarte: leczenie zmian w jamie ustnej

Utrzymywanie higieny jamy ustnej może być czasami niewystarczające i mimo to na śluzówkach mogą pojawić się niepożądane zmiany. Ich występowanie może wiązać się z chwilowym spadkiem odporności, stresem, zmianami hormonalnymi lub mieć podłoże infekcyjne. Bardzo często są powodem dyskomfortu, dlatego gdy się pojawią, należy działać szybko. Wśród najpopularniejszych zmian wyróżnia się afty, czyli owrzodzenia na powierzchni błon śluzowych jamy ustnej. Afty charakteryzują się dużą bolesnością, dlatego warto zastosować miejscowo np. żel Anaftin umożliwiający izolację wykwitów od środowiska jamy ustnej i uśmierzający doznania bólowe oraz wspomagający gojenie owrzodzenia.

Po piąte: zrezygnuj z używek i alkoholu

Niestety, wiele osób ciągle nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwy dla zębów jest dym tytoniowy i alkohol. Toksyczne, smoliste substancje uwalniające się podczas palenia papierosów trafiają wprost do jamy ustnej i osadzają się na zębach. Powoduje to, że szkliwo z czasem zmienia zabarwienie i żółknie. Dodatkowo u osób palących występuje większa tendencja do gromadzenia się kamienia nazębnego oraz zmniejszone jest wydzielanie śliny, co prowadzi do próchnicy. Z kolei alkohol ma działanie podobne do kwasu i powoduje uszkodzenia szkliwa zębów i zwiększa wrażliwość na wysokie i niskie temperatury.

Komentarze