5 najczęstszych dolegliwości niemowląt - jak sobie z nimi radzić?

Chore niemowlęMałe dzieci są szczególnie narażone na działanie różnych patogenów. Wynika to z tego, że ich organizmy nie mają wystarczająco rozbudowanego układu odpornościowego. W efekcie dochodzi u nich do różnych przypadłości, takich jak biegunki, choroby skóry, czy wzdęcia. Jak pomóc malcowi w tym trudnym czasie? Poznaj cenne sposoby!

1. Biegunka po antybiotykoterapii i działanie probiotyków

Biegunka, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, to bardzo często wynik stosowania antybiotykoterapii. Choć to bardzo skuteczne leki, niestety mają również działania niepożądane. Przede wszystkim, ponieważ nawet ich krótkotrwałe stosowanie może doprowadzić do zmniejszenia liczebności drobnoustrojów, które zasiedlają przewód pokarmowy. W miejscu dobroczynnych bakterii pojawiają się drobnoustroje patogenne. Ta zmiana może utrzymać się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Jedną z reakcji organizmu jest biegunka poantybiotykowa. Pojawia się ona u około 5-30 proc. osób, które przyjmowały ten lek. Ryzyko jej wystąpienia jest większe przy leczeniu aminopenicylinami, falosporynami i innymi antybiotykami aktywnymi wobec bakterii beztlenowych. Bardzo często źródłem przypadłości jest bakteria Clostridium difficile.

Aby uniknąć tego problemu, zalecane jest podawanie choremu produktów ze szczepami bakterii. Chodzi tu konkretnie o szczep, który ma udokumentowane działanie, a konkretnie Lactobacillus rhamnosus GG. To, w jakiej dawce powinny być one podawane, należy ustalić z pediatrą.

2. Biegunka infekcyjna - nie bagatelizuj!

Biegunka, wymioty i gorączka to jedne z częstych oznak infekcji. Co ważne, w tych dniach należy zadbać o dostarczenie właściwej ilości płynów do młodego organizmu. Po to, aby uniknąć odwodnienia. Chodzi tu konkretnie o doustny środek nawadniający, który w swoim składzie ma elektrolity i glukozę.

Biegunka u dziecka - kiedy do lekarza?

Istotne jest jednak, aby nie skupiać się na podawaniu, tylko i wyłącznie prebiotyków. Zazwyczaj konieczne jest oprócz tego konsultacja z lekarzem specjalistą. Nie można bagatelizować tego problemu, zwłaszcza jeżeli dziecko ma gorączkę. Więcej informacji na tej stronie.

3. Kolka niemowlęca - częsty kłopot maluszka i rodzica

Problem ten dotyczy 30-40 proc. dzieci w wieku do 5 miesiąca życia. Charakterystyczne są wówczas nadmierny płacz, grymaszenie i rozdrażnienie. W takich sytuacjach bardzo pomocne i skuteczne okazują się środki zawierające symetykon. Oprócz tego udowodniony wpływ na łagodzenie kolki niemowlęcej ma Lactobacillus reuteri DSM 17938 [1] . Nierzadko ulgę przynosi również zmiana podawanego mleka modyfikowanego.

4. Atopowe zapalenie skóry

Jak pokazują badania, AZS dotyka około 20 proc. populacji młodych ludzi. Pierwsze symptomy występują zazwyczaj przed ukończeniem roku życia. Tymczasem u pięciolatków, u których występuje ryzyko tej choroby, objawy pojawiają się już w 90 proc. przypadków. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, a zwłaszcza związany z nią świąd.

Bardzo korzystne okazuje się tutaj działanie preparatów o charakterze emolientów. Takich, które w swoim składzie nie zawierają środków zapachowych i konserwantów. Oprócz tego powstały prace naukowe, które wskazują na to, że szczepy Lactobacillus i Propionibacterium acnes również mogą mieć tu dobroczynny wpływ [2].

5. Ulewanie - norma, czy problem?

Niemowlęta podczas ssania piersi, bądź butelki z mlekiem oprócz pokarmu połykają również pęcherzyki powietrza. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy jedzą łapczywie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o tzw. odbicie. W tym celu należy ułożyć maluszka w pozycji pionowej. Podczas takiego zabiegu może dojść do ulania się pokarmu. Nie jest to powód do zmartwień. Jednak, jeżeli zdarza się to często, co 2-3 godziny, wówczas należy udać się do lekarza specjalisty. Przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy.

Źródła:

  • [1] M. Kossobudzka, Człowiek na bakterie, 2018, s. 149-156.
  • [2] M. Kossobudzka, Człowiek na bakterie, 2018, s. 223-224.