5 zastosowań herbaty matcha, o których musisz wiedzieć

Herbata matchaMatcha to nic innego jak sproszkowana zielona herbata, różni się od liściastej tym, że jest jeszcze lepiej wpływa na zdrowie i samopoczucie. Można stosować ją  nie tylko do przygotowywania naparu. Poznaj 5 zastosowań herbaty matcha, dzięki którym poczujesz się lepiej!

Herbata matcha zawiera aż 137 razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata! W związku z czym posiada niezwykłe właściwości lecznicze - działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wzmacnia układ odpornościowy. W matchy znajdziemy także EGCG (galusan epigallokatechiny) - organiczny związek chemiczny o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Jak stosować matchę, aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości?

Herbata matcha

Zamiast kawy

Jedna filiżanka naparu ze sproszkowanej matchy odpowiada pod względem zawartości kofeiny filiżance kawy. W przeciwieństwie do czarnego napoju matcha dodaje energii stopniowo i również powoli ustępuje, nie powodując nagłego spadku aktywności.

Na odchudzanie

Udowodniono, że matcha wspomaga odchudzanie. Wspomniany wyżej związek chemiczny EGCG poprawia metabolizm, a tym samym powoduje utratę masy. Warto zaznaczyć, że picie matchy musi być wsparte odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną.

Na odprężenie

Pomimo właściwości pobudzających matchę można stosować podczas relaksacji. Należy w tym celu parzyć ją do 5-8 minut. Uaktywnia się wtedy L-teanina, która ma działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój, stabilizujące nastrój.

Herbata matcha

W kuchni

Matcha to doskonały dodatek do codziennego jadłospisu. Można dosypywać ją do zup, sosów, koktajli czy ciasta. Warto eksperymentować z napojami i przyrządzić np. matcha latte, czyli herbatę matcha z mlekiem.

W kosmetyce

Jedno z ciekawych zastosowań to wykorzystanie herbaty matcha w kosmetyce, szczególnie do produkcji kremów i balsamów. Właściwości oczyszczające, odmładzające, regenerujące i ujędrniające doskonale wpływają na kondycję zmęczonej skóry. Więcej o właściwościach matchy w kosmetyce można znaleźć w artykule: https://kobieta.wp.pl/wlasciwosci-zielonej-herbaty-czyli-sposob-na-piekna-cere-w-wielkim-miescie-6237920795924609a.

Ocena: 5.0