5 zastosowań oleju kokosowego dla zdrowia i urody

Olej kokosowyOlej kokosowy uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Bogaty w witaminy, między innymi te z grupy B, tokoferol oraz kwas askorbinowy (witamina C), jest świetnym produktem codziennej diety. W oleju kokosowym można znaleźć także mikroelementy: wapń, magnez, potas, fosfor, cynk odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę biochemiczną organizmu oraz liczne aminokwasy stanowiące budulec naszych tkanek.

Co ważne, olej kokosowy zawiera też kwasy tłuszczowe, wśród których około 10% stanowią kwasy nienasycone, czyli najlepiej przyswajalne przez nasz ustrój i wykazujące doskonały wpływ na zdrowie wielu narządów ciała. Warto zaznaczyć, że pozostałą część składników tworzą kwasy nasycone. W przeciwieństwie jednak do tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów utwardzanych, olej kokosowy zawiera w większości substancje o średniej długości łańcucha (MCT - Medium Chain Triglycerides), których proces wchłaniana i trawienia przebiega zupełnie inaczej niż długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Pierwsze z nich bowiem nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, lecz są bezpośrednio wchłaniane do komórek, gdzie zostają spożytkowane na wydatki energetyczne organizmu.

Olej kokosowy rafinowany czy extra virgin?

Zanim jednak sięgniemy po olej kokosowy, powinniśmy sobie zdawać sprawę z faktu, że na rynku dostępne są dwa warianty produktu. Pierwszy to olej kokosowy nierafinowany, czyli extra virgin, który zdecydowanie wykazuje lepszy wpływ na nasz organizm. Pozyskiwany jest na zimno, w temperaturze nieprzekraczającej 26 stopni Celsjusza z miąższu orzecha kokosowego, dzięki czemu nie traci swoich wartości odżywczych. Wyróżnia go charakterystyczny, lekko kokosowy smak oraz krótki termin przydatności do spożycia.

Olej kokosowy rafinowany jest natomiast bezwonny i bezsmakowy. Posiada zdecydowanie dłuższą datę ważności. Niestety tłoczenie w wysokiej temperaturze pozbawia go wielu cennych dla zdrowia składników. Olej kokosowy rafinowany może być także pozyskiwany przy użyciu chemicznych rozpuszczalników, co powoduje, że zupełnie nie jest wskazany dla osób cierpiących na alergie oraz borykających się z rozmaitymi schorzeniami układu pokarmowego. O ile pierwszy rodzaj produktu doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i do celów kosmetycznych, o tyle drugi powinien być wykorzystywany wyłącznie do użytku zewnętrznego. Dziś przygotowaliśmy kolejną porcję wiedzy, dzięki której dowiecie się więcej o właściwościach i możliwości wykorzystania oleju z orzecha kokosowego.

Zastosowanie oleju kokosowego

Świeży olej kokosowy

Strona 1 z 6
Wszystkie strony

Ocena: 5.0

Komentarze

data-matched-content-rows-num="1,4" data-matched-content-columns-num="4,1" data-matched-content-ui-type="image_stacked" data-ad-format="autorelaxed">