Alergicy wybrali - oczyszczacze powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrzaOśrodek Badania Alergenów Środowiskowych już w lutym informował o rozpoczęciu pylenia drzew leszczyny i olszy. Kolejne miesiące przyniosły pylenia topoli, jesionu i silnie uczulającej brzozy. Dla alergików nie jest to łatwy czas, pojawiają się stany zapalne, ciągły katar i męczący kaszel. Wybór alergików to oczyszczacze powietrza marki Klarta, które pomogą w walce o czyste powietrze wolne od alergenów.

Jakie objawy alergii zwalczają oczyszczacze powietrza?

Poszczególne objawy mogą być różne, wszystko zależy od natężenia alergii i ilości samego patogenu w powietrzu. Symptomy często są nieoczywiste, mogą być łagodne a niekiedy utrudniające normalne funkcjonowanie.

 • katar - intensywna wydzielina, uczucie zatkania nosa. Dodatkowo ataki ciągłego kichania i świąd nosa. Katarowi towarzyszą bóle głowy i problemy z koncentracją.
 • zaczerwienione oczy - czerwone, szczypiące oczy, a do tego intensywne łzawienie zaliczają się do typowych objawów alergii na pyłki roślin.
 • kaszel - długotrwały, suchy i męczący, nasila się w nocy i na ranem

Alergeny, które zwalcza oczyszczacz powietrza

Alergeny można podzielić na takie, które występują cały rok, jak i te sezonowe.

Całoroczne alergeny:

 • odchody roztoczy kurzu domowego,
 • sierść zwierząt domowych,
 • zarodniki grzybów pleśniowych.

Sezonowe alergeny:

 • pyłki drzew
 • pyłki kwiatów, chwastów
 • suche i wietrzne dni, grabienie liści lub rozkopywanie kompostowników: zarodniki grzybów pleśniowych: Alternaria, Cladosporium

Oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenia, które usuwa oczyszczacz powietrza Klarta, www.klarta.pl

Jakie cechy powinien posiadać idealny oczyszczacz powietrza dla alergików?

1. Filtr HEPA

Filtr ten oznacza się najwyższą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Niektóre marki w swoim asortymencie posiadają inne filtry - np. wodny, elektrostatyczny, jednak wykazują się mała skutecznością w zatrzymywaniu pyłów m.in. pyłu PM2,5, który łatwo przenika przez filtry. Oczyszczacze powietrza Klarta mają filtr HEPA E11 oraz można dokupić filtr HEPA H13, który zatrzymuje pyły ze skutecznością 99,95%, co oznacza niemal całkowite wyeliminowanie alergenów z pomieszczenia.

Oczyszczacze powietrza marki Klarta są idealne dla alergików i astmatyków, odznaczają się wysoką skutecznością w wychwytywaniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.

Oprócz tego oba modele posiadają filtry wstępne i węglowe. Ten pierwszy ma za zadanie zatrzymać większe zanieczyszczenia takie jak włosy, duże cząsteczki kurzu czy sierść zwierząt. Jego obecność wpływa na zwiększenie żywotności filtrów tzn. nie trzeba będzie wymieniać tak często filtrów HEPA i węglowego. Choć te są w konkurencyjnych cenach w porównaniu do innych oczyszczaczy powietrza.

Drugi zwany też filtrem z węglem aktywowanym ma za zadanie neutralizować szkodliwe gazy i usuwać nieprzyjemne zapachy z otoczenia.

Na stronie Klarta.pl można zakupić również filtr HEPA H13, który będzie jeszcze skuteczniej zatrzymywał wszelkie zanieczyszczenia z powietrza.

2. Skuteczny tryb automatyczny

To on w głównej mierze decyduje o skuteczności filtrowania powietrza. Marka Klarta dostosowała swoje oczyszczacze do polskich warunków i obowiązujących norm pyłów.

Tryb auto polega na zbieraniu odczytów o aktualnym stanie powietrza z czujników umieszczonych wewnątrz oczyszczacza. Na ich podstawie ustawiana jest prędkość wiatraka - im szybciej wieje, tym szybciej zostaną usunięte zanieczyszczenia z powietrza. Z tego względu producent postawił na niskie zakresy tego trybu, co oznacza, że nawet przy niskich wartościach stężeń pyłu PM2,5 urządzenie przełącza na wyższy tryb.

Czujniki w oczyszczaczach Klarta działają na podstawie stężenia pyłu PM2,5, który jest niewidoczny gołym okiem, jego rozmiar to 2,5 mikronów, a dla wyobrażenia wielkości tego pyłu - mikron to jedno dziesięciotysięczna centymetra. Stąd, jeżeli tryb automatyczny jest dobrze skonfigurowany i działa na podstawie pyłu PM2,5, będzie lepiej oczyszczał powietrze z alergenów!

Porównaj normy a zakres działania oczyszczaczy Klarta

Obowiązujące normy pyłu PM2,5 w Polsce a oczyszczacze Klarta

Akceptowalny poziom pyłu PM2,5 w krajach UE wynosi 25 µg/m3.

Tryby i zakresy działania w oczyszczaczach marki Klarta

 • 0-15 µg/m³ - prędkość niska,
 • 16-35 µg/m³ - prędkość średnia,
 • powyżej 35 µg/m³ - prędkość wysoka

3. Wydajność

Kolejny parametr, wiążący się bezpośrednio ze skutecznością. Wydajność jest to ilość (objętość) powietrza przechodzącego przez oczyszczacz w ciągu godziny. Podawana jest w jednostce CADR (z filtrami) lub jako przepływ powietrza (bez filtrów). Oczyszczacze Klarta dedykowane są do pomieszczeń o powierzchni:

Klarta Forste 2 skuteczny w pokoju do 38 m²,

Klarta Stor efektywnie filtruje powietrze na powierzchni aż 80 m²!

Ocena: 5.0