Angina - rozpoznanie, leczenie, powikłania

AnginaAnginą nazywamy zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych (potoczna nazwa to angina ropna). W początkowym stadium choroba daje podobne objawy do tych, jakie występują podczas niegroźnej infekcji górnych dróg oddechowych: ból gardła, katar, podwyższona temperatura. Angina wymaga jednak podjęcia niezwłocznego leczenia. Nie powinno się jej bagatelizować, bo powikłania mogą być groźne dla organizmu. Jak rozpoznać anginę? W jaki sposób się ją leczy? Jakie powikłania mogą wystąpić w przypadku niewyleczonej anginy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Angina - objawy

Charakterystycznym objawem anginy jest widoczny gołym okiem biały nalot na migdałkach lub tylnej ścianie gardła, często można zaobserwować również zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych oraz powiększone węzły chłonne. Chory odczuwa ostry ból gardła i trudności w przełykaniu, dodatkowo mogą pojawić się objawy towarzyszące takie jak wysoka gorączka, nudności, wymioty, ból brzucha oraz ogólne osłabienie organizmu.

Objawy anginy są na tyle typowe, że w większości przypadków umożliwiają jednoznaczne rozpoznanie. W razie braku pewności lekarz może zlecić wymaz z gardła/migdałków lub test na obecność paciorkowców w gardle.

Przyczyny anginy

Angina ma najczęściej podłoże wirusowe lub bakteryjne, rzadziej wywołują ją grzyby. Angina wirusowa może zostać zapoczątkowana np. przez rinowirusy, adenowirusy i inne. Choroba o podłożu bakteryjnym to zwykle angina paciorkowcowa, wywołana zakażeniem paciorkowcem z grupy Streptococcus pyogenes.

Powodujące anginę drobnoustroje mogą bytować w organizmie człowieka w uśpieniu. Osłabienie odporności może doprowadzić do ich namnożenia i zaatakowania, tj. do autozakażenia, co jest częstą przyczyną anginy.

Angina - leczenie

Leczenie anginy w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Jeśli winowajcą są bakterie, stosuje się antybiotyk na anginę. Kuracja w takim przypadku zazwyczaj trwa ok. 10 dni, a antybiotyk przyjmuje się nawet wtedy, gdy objawy już ustąpiły, celem zwalczenia bakterii.

Na infekcję o podłożu wirusowym żaden antybiotyk nie zadziała. W zależności od objawów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Domowe sposoby na anginę

W czasie leczenia anginy należy dużo odpoczywać. Powietrze w pomieszczeniu, w którym najwięcej się przebywa, powinno być odpowiednio nawilżone, dlatego trzeba regularnie je wietrzyć, a jeśli to nie wystarczy, to zastosować dodatkowo nawilżacz powietrza.

Aby złagodzić uciążliwy ból gardła, można pić zimne napoje. Ważne jest, aby odpowiednio się nawadniać, przyjmując minimum 1,5 litra płynów dziennie. Odradza się przyjmowania pokarmów, które mogłyby dodatkowo podrażnić gardło - najlepiej sięgać po pokarmy w płynnej postaci. Na powiększone węzły chłonne można zastosować ciepłe okłady.

Powikłania po anginie - jakie mogą być?

Leczona angina w większości przypadków przebiega bez powikłań. Mogą one wystąpić za to u osób, które zbagatelizują chorobę i nie podejmą leczenia.

Powikłania po anginie można podzielić na ropne i nieropne. Do tych pierwszych należy m.in. ropień okołomigdałkowy, zapalenie ucha środkowego i zapalenie zatok obocznych nosa. Nieropne powikłania to z kolei gorączka reumatyczna oraz ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.

Jak uniknąć powikłań po anginie? Przede wszystkim nie można bagatelizować choroby. W razie jej wystąpienia należy zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaplanuje leczenie. W przypadku anginy bakteryjnej należy stosować antybiotyk przez tyle dni, ile zaleci specjalista.

Czy angina jest zaraźliwa?

Angina wirusowa i bakteryjna są chorobami zakaźnymi. W przypadku tej pierwszej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt z wydzieliną z gardła lub nosa chorego, z kolei anginą bakteryjną zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorym. U osób będących bezobjawowym nosicielem Streptococcus pyogenes choroba może uaktywnić się samoistnie.

Komentarze