Aromaterapia: co warto o niej wiedzieć? Olejki zapachowe

AromaterapiaLeczenie zapachami, czyli aromaterapia, wraz z modą na medycynę naturalną wraca do łask. Olejki eteryczne o wyjątkowym zapachu znów zaczynają odgrywać ważną rolę w walce o nasze zdrowie. Co warto wiedzieć na temat tej metody walki z licznymi dolegliwościami? Kiedy można korzystać z takiego wsparcia? Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to leczenie, w którym w walce z określonymi chorobami wykorzystywane są konkretne zapachy. O niezwykłej mocy aromatycznych roślin wiedzieli doskonale już nasi przodkowe, a leczenie zapachami znane jest od czasów starożytnych. Jednym z pierwszych zapachów, który został doceniony w świecie dawnej medycyny, jest eukaliptus. Dość szybko dostrzeżono jego pozytywny wpływ na drogi oddechowe oraz jego skuteczność w walce z bólem mięśni. Z czasem odkrywano wyjątkowe właściwości innych zapachów, dzięki czemu współczesna aromaterapia może korzystać z dość szerokiego asortymentu olejków.

By taka metoda leczenia przynosiła odpowiednie rezultaty, niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu medycyny oraz dostęp do odpowiednich olejków eterycznych.

Jaką wiedzę wykorzystuje się w przypadku tej metody leczenia?

Najważniejsza jest wiedza na temat właściwości poszczególnych zapachów. W walce z chorobami wykorzystywane są przede wszystkim te, dzięki którym możemy się zrelaksować i odprężyć. Pozwala nam to chronić się przed negatywnymi skutkami stresu, jest też skutecznym sposobem na to, by złagodzić ból dokuczający tak często przy przewlekłych chorobach.

Skąd się biorą olejki eteryczne - zapachowe?

Możliwości pozyskania olejków zapachowych o leczniczych właściwościach jest wiele. Zapachowe olejki o niezwykłej mocy można pozyskać z kory, żywicy, nasion, owoców, liści lub też z kwiatów. Pozyskane w ten sposób roślinne olejki są następnie rozcieńczane wodą lub innym, tym razem pozbawionym zapachu olejkiem. Powstały w taki sposób olejek eteryczny staje się uniwersalnym lekiem, z którego można korzystać na wiele sposobów. Olejki takie są stosowane jako dodatki do inhalacji lub też do kąpieli. Można je też stosować jako dodatek do okładów lub wcierać w skórę. Ważne, by przy wyborze olejków oraz metod stosowania pomagała nam osoba kompetentna, która posiada fachową wiedzę na temat leczniczych zapachów i sposobów, w jaki można je wykorzystać w leczeniu.

Jakie zapachy można wykorzystać w walce z chorobami?

W walce z licznymi dolegliwościami pomagają odpowiednio dobrane zapachy. Oto olejki zapachowe, które są wyjątkowo cenione:

 • olejek bodziszkowy - olejek ten wyróżnia się ostrym zapachem i jest stosowany w przypadku problemów z gardłem oraz jamą ustną. Korzysta się z niego zazwyczaj w formie parówek lub masażu, choć bardzo często stosowany jest też jako dodatek do kąpieli,
 • olejek eukaliptusowy - idealny dodatek do kąpieli i parówek, niezwykle pomocny w przypadku problemów z układem oddechowym oraz przy bólu mięśni,
 • olejek jałowcowy - pomaga w leczeniu egzemy, łagodzi też bóle mięśni. Aromaterapia ceni go jednak głownie ze względu na skuteczność, z jaką taki olejek pomaga się nam odprężyć,
 • olejek lawendowy - ten zapach najlepiej sprawdza się jako sojusznik w walce ze stresem, jednak medycyna naturalna ceni go nie tylko za uspokajające właściwości. Olejek ten może być wykorzystywany w leczeniu groźniejszych zranień oraz poparzeń, a jego antyseptyczne właściwości są tu wyjątkowo wysoko oceniane,
 • olejek miętowy - zalecany do inhalacji i płukania gardła, pomaga m. in. przy bólu gardła oraz przy niestrawności. Swędzenie skóry oraz owrzodzenie jamy ustnej to kolejne przypadłości, które można zwalczać za jego pomocą,
 • olejek różany - ceniony przez kobiety jako wspaniały dodatek do kąpieli, pomaga w walce z problemami menstruacyjnymi. Pomaga też w walce ze stresem, a jego odprężające właściwości są już doskonale znane,
 • olejek rumiankowy - łagodzi i świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi. Łagodzi bóle mięśni, może być też stosowany w walce z wypryskami oraz z oparzeniami. Aromaterapia oraz tak popularne olejki eteryczne sprawiają, że możemy walczyć jeszcze skuteczniej z licznymi dolegliwościami.

Aromaterapia jest jedną z popularniejszych metod leczenia. Dzięki takim substancjom, jakimi są bezcenne olejki eteryczne, można w naturalny sposób łagodzić wiele uciążliwych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że źle dobrany olejek może przynieść więcej szkody niż pożytku. O czym jeszcze powinni pamiętać Ci, dla których aromaterapia ma stać się jedną z ważniejszych metod walki o swe zdrowie?

Podstawowe zasady, z którymi każdy z nas powinien się zapoznać jeszcze zanim sięgnie po olejki eteryczne

 1. Wybierajmy tylko takie olejki eteryczne, których zapach nam odpowiada i które w pełni spełniają nasze oczekiwania.
 2. Jeśli chcemy stworzyć własny olejek, nie łączmy ze sobą zbyt wielu zapachów. Ograniczmy się maksymalnie do pięciu olejków, które pozwolą nam stworzyć naszą własną kompozycję. Każdy olejek składa się przecież z wielu cennych substancji, jednak ich nadmiar w jednej kompozycji może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia.
 3. Nie stosujmy zbyt dużych dawek. Ograniczmy się do 15 kropel olejku w przypadku kąpieli i do 30 kropel w chwili, gdy wybraną techniką leczenia zapachami ma być masaż z wykorzystaniem zapachowych olejków.
 4. Nigdy nie stosujmy olejków eterycznych doustnie.
 5. Nigdy nie wcierajmy olejków eterycznych bezpośrednio w skórę. Skuteczną ochronę mogą nam zapewnić tzw. nośniki. Tu najlepiej sprawdzają się naturalne oleje roślinne, po które warto sięgać w trakcie takich leczniczych zabiegów.
 6. Zanim zaczniemy korzystać z wybranej substancji, wykonajmy prosty test uczuleniowy.
 7. Jeśli dodajemy olejek eteryczny do kąpieli, nie łączmy go z innym kosmetykiem, np. z płynem do kąpieli.
 8. Zachowajmy szczególną ostrożność w chwili, gdy nasz stan zdrowia wymaga szczególnej ochrony. Osoby cierpiące z powodu chorób przewlekłych, kobiety w ciąży - to tylko wybrane przypadki, kiedy aromaterapia wymaga konsultacji z lekarzem.
 9. Jeśli chcemy wykorzystywać do celów leczniczych olejki eteryczne, wybierajmy tylko te, które mogą się pochwalić wysoką jakością.
 10. W czasie korzystania z aromaterapii pamiętajmy, by czerpać możliwie jak najwięcej radości z pięknych zapachów, które nas otaczają. Im więcej radości dostarczą nam olejki eteryczne, tym korzystniejszy będzie ich wpływ na naszą formę.

Uwagi

Unikajmy niepewnych punktów sprzedaży, gdyż o skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim jakość oraz pochodzenie olejków. Błędem może się zatem okazać kupowanie tańszych olejków, które zostały rozcieńczone innymi substancjami, unikać należy i tych, które zostały "wzbogacone" związkami chemicznymi. Warto więc postawić na specjalistyczne sklepy i apteki, w których olejki eteryczne pojawiają się coraz chętniej. Warto też zwracać uwagę na takie "szczegóły", jak normy IFRA - Międzynarodowego Stowarzyszenia do spraw Substancji Zapachowych. Dzięki prowadzonym przez IFRA badaniom można mieć pewność, że zaakceptowane przez to stowarzyszenie olejki są bezpieczne, a wykorzystane w ich produkcji substancje mogą się pochwalić wysoką jakością.

Dobrze dobrane zapachy mogą nam pomóc, musimy jednak pamiętać o tym, że bezpieczna aromaterapia powinna być prowadzona przy stałym wsparciu profesjonalisty.

Komentarze

Kora
Mąż kiedyś zabrał mnie na weekend do fajnego spa (Hotel Lubicz w Ustce) i tam skorzystaliśmy po raz pierwszy z zabiegów aromaterapii, od tej pory w spa to mój obowiązkowy element ;) Jest to niesamowicie odprężające, ja uwielbiam zapachy, potrafią mnie zrelaksować, wprawić w dobry nastrój, jestem w stanie się wyciszyć i optymistycznie nastawić do życia ;) Szczególnie lubię masaże z olejkami, ale kąpiel czy kadzidełka tez super :)