Atopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim poradzić?

Skóra dziewczynyAtopowe zapalenie skóry dotyczy głównie małych dzieci, jednak zdarza się, że choroba występuje także u dorosłych. Jej przyczyną są wrodzone zaburzenia w budowie komórek skóry. Atopowe zapalenie skóry najczęściej mija z wiekiem, ale może trwać nawet kilka lat.


Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Rozpoznaje się ją w wieku dziecięcym – w zdecydowanej większości zanim dziecko ukończy 5 lat. Schorzenie może minąć po kilku latach, pojawić się ponownie w dorosłości lub trwać całe życie. Atopowe zapalenie skóry przebiega czasem z okresami zaostrzeń i remisji.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że odpowiadają za nie wrodzone zaburzenia w budowie białek, które tworzą komórki skóry. Z tego powodu jest ona pozbawiona naturalnych barier ochronnych. Nie ma też sposobów zapobiegania zachorowaniu. Natomiast wiedza na temat tego, jak sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry pozwala złagodzić jego objawy nawet na długi czas.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • uporczywy świąd,
  • łuszczenie się skóry,
  • nadmierne przesuszenie skóry,
  • pogrubienie naskórka.

W zależności od wieku osoby chorej przypadłość ta może mieć różny przebieg. U niemowląt pojawiają się strupy i zmiany wysiękowe na twarzy, tułowiu i kończynach. U dzieci od 3 do 11 roku życia zmiany skórne lokalizują się w zgięciach łokciowych, pod kolanami i na nadgarstkach. U młodzieży i dorosłych dodatkowo pojawiają się wykwity na grzbietowej części rąk.

Objawy atopowego zapalenia skóry zaostrzają się pod wpływem stresu, zmiany temperatury lub wilgotności powietrza oraz alergenów obecnych w pożywieniu i kosmetykach. Jeżeli choroba nie jest odpowiednio leczona, pojawiają się powikłania. Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje bakteryjne skóry.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest trudne i długo trwa, dlatego konieczne jest, aby pacjent ściśle współpracował z lekarzem.

Terapia tej przypadłości to przede wszystkim pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami (także wtedy, gdy nie występują objawy). Szczególnie dobrze sprawdzą się dermokosmetyki, które są pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Wymienione składniki to najczęstsze alergeny. Przyczyniają się one do nawrotu choroby. Nie zaleca się stosowania mydła. Kąpiel powinna trwać krótko, zabronione jest tarcie ciała ręcznikiem.

Leki na atopowe zapalenie skóry to środki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy w postaci maści. Niekiedy konieczne jest stosowanie środków immunosupresyjnych. Dobrze sprawdza się także terapia światłem, mokre opatrunki i odzież lecznicza. Osoba chora musi ponadto bezwzględnie unikać czynników uczulających (jeżeli udało się je poznać), szorstkich tkanin oraz przedmiotów, w których łatwo gromadzi się kurz.

Komentarze