Atopowe zapalenie skóry - przewlekła choroba, która dotyka również dorosłych

Atopowe zapalenie skóryOcenia się, że atopowe zapalenie skóry występuje u ok. 13-24% populacji Europy. U większości chorujących objawy pojawiają się już w pierwszych latach życia i często współistnieją z innymi chorobami alergicznymi. U dorosłych pierwotne zachorowania notuje się niezwykle rzadko i często są trudne do zdiagnozowania, ponieważ do złudzenia przypominają objawy innych powszechnych chorób skóry takich jak np. wyprysk kontaktowy.

Przebieg choroby w poszczególnych latach życia

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się odmienną lokalizacją w zależności od wieku pacjenta. U młodszych pacjentów zmiany występują w zgięciach podkolanowych i łokciowych, na twarzy oraz skórze głowy. U dorosłych zmiany najczęściej występują na grzbietach dłoni, twarzy i klatce piersiowej. Wskazówką do rozpoznania AZS może być powtarzający się przebieg choroby z okresami zaostrzeń i remisji. Objawy nasilają się szczególnie pod wpływem stresu, nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernej ekspozycji na słońce oraz suche powietrze. Najczęściej chorzy na atopowe zapalenie skóry to osoby, które w dzieciństwie przejawiały objawy choroby. Tylko u 16,8% chorych dorosłych początek objawów wystąpił po okresie dojrzewania.

Ochrona, ochrona i jeszcze raz ochrona

Przyczyną choroby jest nieprawidłowa budowa skóry, która ułatwia alergenom wnikanie w głębsze warstwy i zwiększa utratę wody na zewnątrz. Towarzyszy temu silny świąd, którzy poprzez drapanie prowadzi do powstania przeczosów i nadkażeń bakteryjnych. W związku z tym podstawą pielęgnacji jest stosowanie ochronnych maści natłuszczających, która łagodzą podrażnienia i świąd. Pielęgnacja tak wrażliwej i podrażnionej skóry powinna być pozbawiona czynników drażniących, dlatego opiera się na bezzapachowych dermokosmetykach o prostym składzie. Większość preparatów to emolienty, które budują tłustą warstwę ochronną na skórze, zapobiegając przed wysychaniem. Emolienty występują w różnej postaci zarówno jako płyny do kąpieli, jak i balsamy oraz kremy. Jednym z preparatów stosowanych w leczeniu u dorosłych jest Bepanthen Sensiderm na atopowe zapalenie skóry, charakteryzujący się strukturą zbliżoną do naturalnie występujących lipidów międzykomórkowych w naskórku. Należy pamiętać, że chorzy na atopowe zapalenie skóry nie powinni korzystać z długich kąpieli oraz mydła, które zmienia Ph skóry i jest szkodliwe dla pozbawionej warstwy ochronnej atopowej skóry. Od razu po wyjściu z kąpieli skórę należy zabezpieczyć maścią natłuszczającą.

Jakie leczenie jest dostępne w Polsce?

Atopowe zapalenie skóry to choroba nieuleczalna, dlatego leczenie oparte jest na łagodzeniu objawów. W zaostrzeniach niezbędne jest zahamowanie reakcji zapalnej poprzez stosowanie preparatów sterydowych oraz inhibitorów kalcyneuryny. Warty podkreślenia jest fakt, że oprócz pielęgnacji na poprawę stanu skóry może przyczyniać się wyeliminowanie potencjalnych alergenów z pożywienia np. mleka krowiego, jaj kurzych, ryb, owoców morza. Jednak jest to indywidualna kwestia. Często bardzo trudno jest ustalić, który produkt nasila powstawanie zmian. Wiele chorych uzyskuje poprawę, przechodząc na dietę wegańską.

Komentarze