Babka jajowata - właściwości i zastosowanie. Napar z babki jajowatej

Babka jajowataZastosowanie babki jajowatej znane jest nielicznym. Jest ona źródłem wielu cennych składników. Dzięki temu ma szerokie właściwości lecznicze. Przyjmowanie preparatów z jej zawartością korzystnie wpłynie na wiele narządów. Zapobiega i leczy. Najpopularniejszą jej zaletą jest dobroczynny wpływ na układ trawienia. Warto o niego zadbać, ponieważ, to właśnie dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu organizm pobiera niezbędne mikroelementy i składniki odżywcze.

Babka jajowata Babka jajowata (łac. Plantago ovata lub Plantago psyllium) jest rośliną niewielkich rozmiarów. Posiada wyprostowane łodygi i wąskie liście, które kształtem przypominają lancę. Charakterystyczną cechą liści jest to, że są one lekko owłosione, posiadają wcięcia oraz wiele widocznych równoległych, pionowych linii. Roślina ta ma wiele kwiatostanów w kształcie kuli. Przybierają one barwę jasnożółtą lub jasnozieloną. Z czasem przekształcają się w torebki z jasnobrązowymi nasionami. Ten rodzaj babki naturalnie występuje w okolicach Morza Śródziemnego, szczególnie w Hiszpanii oraz na Wyspach Kanaryjskich. Dzieje się tak dlatego, że jej wzrostowi służy tamtejszy ciepły, a zarazem wilgotny klimat. Pojawia się również w wielu innych krajach, w których jest uprawiana. Są to m. in. Pakistan, Indie, USA oraz Brazylia.

Właściwości babki jajowatej

Korzystne właściwości babki jajowatej odkryto już w X wieku. Opisano je w ówczesnych perskich i arabskich księgach poświęconych ziołolecznictwie. Roślina ta charakteryzuje się wieloma pożytecznymi właściwościami. Zawdzięcza to swojemu bogatemu i uniwersalnemu składowi. Jej nasiona oraz łupiny zawierają wiele substancji czynnych. Są wśród nich cukry, olejki, śluzy, aukubina, alkaloidy monotropowe, fitosterole, hemiceluloza. Substancje te powodują, że babka jajowata wykazuje właściwości antycholesterolowe oraz łagodzące problemy jelitowe. Pomaga ona również w zwalczaniu oraz zapobieganiu hemoroidom. Wysoka zawartość błonnika powoduje, że babka jajowata jest bardzo pomocna w leczeniu dolegliwości gastrycznych. Spowalnia wchłanianie węglowodanów, reguluje poziom cukrów we krwi, oczyszcza organizm z toksyn i usprawnia wydalanie niestrawionych pozostałości pokarmu. Skutkuje to obniżeniem poziomu trójglicerydów we krwi oraz unormowaniem poziomu cholesterolu. Błonnik wykazuje właściwości antynowotworowe oraz zmniejszające łaknienie, przez co wspomaga proces odchudzania.

Zastosowanie babki jajowatej

Babkę jajowatą możemy przyjmować w formie granulek, proszku lub roztworu. W formie suszonej stanowi idealny dodatek do dań. W lecznictwie najczęściej wykorzystywana jako środek regulujący trawienie, w celu usprawnienia procesu wydalania. Wykazuje ona działanie osłaniające, które jest bardzo ważne w trakcie leczenia choroby wrzodowej. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Znajduje zastosowanie w przypadku leczenia nadwrażliwości żołądka oraz zapalenia jelit. Pomaga kontrolować wagę i oczyścić organizm. Polecana osobom z problemami trawienia, nawet kobietom w ciąży i diabetykom. Nasiona babki można stosować również zewnętrznie. Po sporządzeniu naparu możemy wypić lub zrobić okłady, które złagodzą świąd, zaczerwienienie skóry lub zaczerwienienie spojówek. Poza swymi właściwościami zdrowotnymi babka posiada również walory smakowe. Dzięki temu świetnie nadaje się jako dodatek do potraw. Ten sposób przyjmowania jest o wiele bardziej naturalny i korzystny dla organizmu niż suplementy. Bez obaw możemy ja dodać do sosu, zupy, płatków śniadaniowych lub sałatki. Pasuje zarówno do potraw słodkich, jak i słonych.

Przeciwwskazania

Babka jajowata posiada wiele walorów zdrowotnych. Jest jednak kilka sytuacji, w których jej stosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Są to niektóre schorzenia układu trawienia. Należą do nich silne i częste bóle brzucha, nudności oraz niedrożność przewodu pokarmowego. Rośliny tej nie należy również przyjmować przy problemach z przełykiem, zwłaszcza przy występowaniu nieznanego pochodzenia podrażnieniach i krwawieniach z przewodu pokarmowego. Dopiero po zdiagnozowaniu przyczyny i ustaleniu braku przeciwwskazań, można bezpiecznie rozpocząć kurację babką jajowatą. Podczas stosowania babki jajowatej sporadycznie mogą wystąpić objawy alergii. Najczęściej przybierają one formę kataru, kaszlu lub wysypki. Dolegliwości te mogą nasilać się wraz z wydłużaniem czasu kuracji lub zwiększaniem dawki suplementu. Zwykle znikają samoistnie do dwóch tygodni po zaprzestaniu stosowania zioła.

Napar z babki jajowatej

Najpopularniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym sposobem przyjmowania babki jajowatej jest wykonanie naparu. Należy w tym celu zalać łyżkę nasion wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Następnie naczynie odstawić na 20 minut. Taki napar pijemy 1-2 razy dziennie. Możemy go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Choć w tym drugim przypadku nie ma konieczności zalewania nasion wrzątkiem. Babka jajowata to nie tylko zwykła roślina. To rozwiązanie wielu problemów skórnych, trawiennych i sercowych. Warto wypróbować ją we własnej kuchni jako dodatek do posiłku, a z pewnością poczujemy różnicę zarówno w smaku, jak i samopoczuciu.