Bezdech senny i chrapanie - co mają ze sobą wspólnego?

Bezdech senny i chrapanieChrapanie w czasie snu jest często bagatelizowane przez pacjentów, które uznają je za nic groźnego. W wielu przypadkach jest ono jednak objawem obturacyjnego bezdechu sennego – bardzo poważnej choroby, która niesie za sobą groźne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego bezdech senny jest tak niebezpieczny i czy możliwe jest wyleczenie chrapania?

Czym jest bezdech senny i jak się objawia?

Obturacyjny bezdech senny to choroba charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co następuje przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Aby można było mówić o bezdechu, zjawisko to musi trwać dłużej niż 10 sekund. Bezdechowi oraz spłyceniu oddychania towarzyszy także spadek saturacji.

Jednym z objawów bezdechu sennego jest chrapanie. Chorobie tej towarzyszy także ból głowy po przebudzeniu oraz zmęczenie. Chorzy zwykle śpią bardzo niespokojnie, często kręcą się w łóżku, wybudzają się w nocy oraz gwałtownie wciągają powietrze. Bezdechowi sennemu często towarzyszy także nadmierna potliwość w nocy oraz częstsze wizyty w toalecie. Chorzy w dzień są drażliwi, senni, mają problemy z koncentracją i pamięcią. Mężczyźni cierpiący na bezdech senny mogą także mieć problemy z potencją.

Przyczyny i konsekwencje zdrowotne bezdechu sennego

Bezdech senny pojawia się w nocy, podczas głębokiego snu. Jego występowaniu sprzyja spadek napięcia mięśni, który prowadzi do zapadania się ścian gardła. Na bezdech senny szczególnie narażone są osoby, które mają nieprawidłowo zbudowane fragmenty górnych dróg oddechowych, w tym cierpiące na polipy, skrzywienie przegrody nosowej, nieprawidłowości w budowie żuchwy oraz zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. Choroba ta często dotyka osoby otyłe oraz ludzi, którzy dużo jedzą przez snem. Bezdechowi sennemu sprzyjają także używki, w tym alkohol i papierosy.

W wyniku bezdechu sennego do płuc chorego nie dociera wystarczająca ilość tlenu, a krew nie jest nim nasycona na odpowiednim poziomie. Bezdech senny sprawia więc, że organizm chorego jest niedotleniony, co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Choroba ta może powodować m. in.:

  • zawał,
  • udar mózgu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • chorobę niedokrwienną serca,
  • cukrzycę typu 2.

Leczenie bezdechu i chrapania światłem lasera

Najnowocześniejszą obecnie metodą pozwalającą na skuteczne wyleczenie chrapania i co za tym idzie także bezdechu sennego, jest wykorzystanie światła laserowego. Terapię tę oferuje zaledwie kilka ośrodków w Polsce, w tym krakowskie centrum Harmonia Zdrowia i Urody. Leczenie bezdechu i chrapania w GabinetHarmonia.pl przeprowadzane jest za pomocą lasera NightLase.

Wiązka światła generowanego przez urządzenie podgrzewa tkankę miękką podniebienia i języczka. W efekcie dochodzi do usztywnienia tkanek, co niweluje chrapanie oraz zmniejsza ryzyko występowania bezdechu. Leczenie bezdechu i chrapania w jest bezinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne także dla alergików. Nie wymaga bowiem podania znieczulenia, co zmniejsza prawdopodobieństwo występowania reakcji alergicznych.

Ocena: 5.0