Bezpieczna, kompleksowa oraz skuteczna pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Pomoc psychiatrycznaZdrowie dziecka to priorytet każdego rodzica, jednak dbanie o właściwe odżywianie pociechy i namawianie do aktywności fizycznej to nie wszystko. Obowiązkiem mamy i taty jest również obserwacja zachowania swojego syna lub córki. Nieleczone w wieku dziecięcym zaburzenia psychiczne mogą bowiem zniszczyć przyszłość nawet najzdrowszego fizycznie dziecka. Jeśli z obserwacji wynika, że dziecko jest na przykład wycofane lub odwrotnie - bardziej pobudliwe niż inne - warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie psychiatrii dziecięcej.

Jakiego rodzaju zaburzenia konsultuje psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dziecięcy to lekarz, który do wykonywania tego zawodu musiał się pieczołowicie przygotowywać - nie tylko przez lata studiów medycznych, ale i późniejszej specjalizacji w szpitalu (tzw. rezydentury). Tego rodzaju specjalista potrafi zdiagnozować i wyleczyć większość psychicznych dolegliwości, które występują u najmłodszych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Jakiego rodzaju zaburzenia psychiczne leczy psychiatra dziecięcy? Wśród nich wymienić można:

  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia odżywiania się,
  • zaburzenia psychotyczne (np. schizofrenia),
  • zaburzenia zachowania,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz inne całościowe zaburzenia rozwojowe,
  • kryzysy psychiczne, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie.

Jak widać, specjalista psychiatrii dziecięcej posiada wiedzę i doświadczenie w obrębie konsultowania i leczenia wielu trudności typu: schizofrenia, depresja, nerwica, fobie, uzależnienia, anoreksja, bulimia.

Współczesny świat potrafi dostarczyć młodym ludziom całej masy bodźców, które mogą okazać się dla nich przytłaczające i powodować trudności psychiczne. Zarówno wtedy, gdy sami zauważymy u dziecka jakieś objawy, jak i wtedy gdy otrzymamy informację na ich temat z otoczenia, warto na wszelki wypadek skonsultować się z osobą, która potwierdzi lub wykluczy nasze przypuszczenia.

Leczenie młodych pacjentów - pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Ważne jest, żeby nie zwlekać z pierwszą wizytą. Od dobrego stanu psychicznego dziecka zależy nie tylko jego zachowanie w domu, ale również w przedszkolu lub szkole. Niekiedy sama rozmowa ze specjalistą lub przepisanie bezpiecznego leku potrafią przywrócić dziecku dobre samopoczucie.

Na pierwszą wizytę u psychiatry dziecięcego warto zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań dziecka (jeśli takowe posiadamy). Lekarz wysłucha rodzica oraz zbada dziecko, wybierając przy tym metody dobrane do jego wieku. U najmłodszych dzieci badanie polega zazwyczaj na wspólnej zabawie, u starszych - na rozmowie w przyjaznej atmosferze. Na podstawie wywiadu i obserwacji lekarz postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. U niektórych dzieci lub młodzieży może być potrzebna całościowa diagnoza funkcjonowania, na którą składa się zazwyczaj kilka wizyt u psychiatry i psychologa-diagnosty zajmujących się dziećmi i młodzieżą.

Psychiatra dziecięcy Kraków

Jeśli zastanawiasz się, do którego krakowskiego psychiatry dziecięcego warto się udać, to z całą pewnością można polecić Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic.pl. Psychomedic.pl zatrudnia najlepszych specjalistów w regionie. Wśród nich znajdują się tylko tacy fachowcy, którzy ciągle podnoszą swoje umiejętności, aby móc jak najskuteczniej wspomagać swoich młodych pacjentów.

Warto wiedzieć, że wizyta u psychiatry dziecięcego może polegać na osobistym stawieniu się w gabinecie, jak również przybrać formę konsultacji online. To rodzice pacjenta wybierają, w jaki sposób odbywa się konsultacja. Psychiatrzy prowadzący wideo- czy telekonsultacje posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia. Mogą wystawiać zaświadczenia i zwolnienia lekarskie, a także wypisywać recepty na leki.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze