Białaczka szpikowa i limfoblastyczna. Jakie są rodzaje białaczek?

BiałaczkaBiałaczki mogą mieć różne rodzaje i różny przebieg. Czym różni się ostra białaczka szpikowa od przewlekłej białaczki szpikowej? Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze krwi?

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych, które mogą mieć różne objawy i przebieg. Choroba jaką jest białaczka spowodowana jest patologicznym rozrostem komórek układu krwiotwórczego w szpiku kostnym, węzłach chłonnych i narządach takich jak wątroba czy śledziona. Na skutek tego nowotworu w organizmie chorego dochodzi do zaburzenia ilości i jakości komórek krwi obwodowej.

Jakie są rodzaje białaczek?

Istnieją różne rodzaje białaczek. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się ostrą białaczkę szpikową czyli AML, ostrą białaczkę limfoblastyczną - ALL, przewlekłą białaczkę szpikową czyli CML oraz przewlekłą białaczkę limfocytową - CLL. Czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje?

Białaczki szpikowe to nowotwory szpiku i krwi, które powstają z komórek wytwarzających krwinki czerwone, krwinki płytkowe i część krwinek białych. Z kolei białaczki limfoidalne, czyli limfoblastyczne i limfocytowe, to nowotwory szpiku, krwi i węzłów chłonnych, które wywodzą się z komórek wytwarzających białe krwinki nazywane limfocytami.

Choć ostra białaczka szpikowa może dotknąć osób w każdym wieku najczęściej chorują na nią osoby powyżej 60 roku życia. Dużo rzadziej zapadają na nią osoby przed 45 rokiem życia. Zdecydowanie częściej niż białaczka szpikowa występuje ostra białaczka limfoblastyczna. Najczęściej dotyka osób powyżej 55 roku życia lub dzieci.

Kto najczęściej zapada na białaczki przewlekłe? Przewlekła białaczka szpikowa najczęściej występuje u osób dorosłych w wieku 60-65 lat. Przewlekła białaczka limfocytowa zaś u osób starszych, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach, objawach i sposobach leczenia białaczek? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Jakie są objawy białaczek?

Białaczki o charakterze ostrym mają przebieg szybki i gwałtowny. Z kolei te o charakterze przewlekłym mogą rozwijać się przez dłuższy czas nie dając żadnych widocznych objawów.

Wśród symptomów białaczki są zazwyczaj infekcje, które nie dają się wyleczyć, uczucie zmęczenia, krwawienia i łatwe pojawianie się sińców, a także utrata wagi bez powodu, krwawiące dziąsła, czerwonawa wysypka, kaszel i trudności z oddychaniem. Chory może także mieć gorączkę, odczuwać silny ból brzucha, mieć dolegliwości brzuszne w wyniku np. powiększonej śledziony i powiększone węzły chłonne. Ważne by wszelkie niepokojące objawy jak najwcześniej zgłosić lekarzowi. Może on wówczas zlecić szereg badań, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie!

Komentarze