Biegunka u niemowlaka: objawy, leczenie, odwodnienie

NiemowlęUkład pokarmowy dziecka jest jedynym, który rozwija się jeszcze długo po narodzinach. Dlatego bardzo często występują  niemowląt różnego rodzaju problemy trawienne i bóle brzucha. Jednym z nich jest wyjątkowo niebezpieczna biegunka. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Jak rozpoznać biegunkę u niemowląt?

Diagnostyka biegunki różni się w przypadku dzieci karmionych piersią i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione piersią wypróżniają się bowiem częściej, zazwyczaj po każdym posiłku. Biegunka pojawia się wtedy, gdy zauważymy wzrost częstotliwości występowania stolca oraz rozwodnienie jego konsystencji. Może się także znaleźć w nim śluz, krew, kupka ma nieprzyjemny zapach i może się pienić. Ponadto dziecko jest niespokojne, czuje się źle i może mieć podwyższoną temperaturę ciała. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wypróżniają się raz dziennie, czasem raz na 2-3 dni. Biegunkę łatwo rozpoznać, ponieważ stolec pojawia się więcej niż trzy razy w przeciągu 24 godzin, jest półpłynny lub płyny. W jego zawartości również odnaleźć można krew lub śluz, pojawić się mogą także niestrawione resztki pokarmu. Biegunki są o tyle niebezpieczne, że powodują bardzo szybką utratę płynów i elektrolitów, które odpowiadają za równowagę procesów życiowych. Równie niebezpieczne są częste wymioty.

Przyczyny występowania biegunki

Przyczyn występowania biegunek u dzieci i niemowląt może być wiele. Często jest to podawanie nieświeżych pokarmów, np. źle przechowywanego mleka. Jednak mogą za to odpowiadać również rożnego rodzaju infekcje układu pokarmowego, np. czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, salmonelloza, rotawirusy czy lamblioza. Nierzadko biegunka towarzyszy także innym dolegliwościom jak na przykład zapalenie ucha środkowego, zapalenia dolnych dróg moczowych czy ząbkowania. U niemowląt może być skutkiem alergii lub nietolerancji laktozy. Niezależnie jednak od przyczyn występowania biegunki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry, nieleczona bowiem może doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie leczenie szpitalne.

Leczenie biegunki

Mleko matki jest najlepszym czynnikiem chroniącym dziecko przed biegunką, dlatego gdy ta się pojawia zazwyczaj jest skutkiem infekcji wirusowej. W tym przypadku należy od razu udać się do lekarza. W przypadku dzieci karmionych mieszankami mlecznymi lekarz może zalecić zmianę mleka na mieszanki lecznicze, np. hipoalergiczne czy bezglutenowe. Często podaje się także mleko zmieszane z papkami marchwiowymi czy kleiki ryżowe, białe pieczywo, ugotowane ziemniaki, itp. Należy także zwiększyć ilość podawanych płynów. Mogą to być herbatki niesłodzone, woda mineralna czy elektrolity (po konsultacji z lekarzem). W przypadku, gdy zmiana diety nie przynosi efektów, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków lub sulfonamidów. O regułach prawidłowego postępowania przy biegunce można przeczytać także na stronie orsalit.pl. Pamiętaj, że szybka i odpowiednia reakcja może uratować życie Twojemu dziecku.

Ocena: 5.0