Ból brzucha u dziecka: skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Bóle brzucha u dzieckaDzieci często skarżą się na ból brzucha. To jeden z najczęstszych powodów, dla których rodzice muszą pojechać ze swoimi pociechami do pediatry lub szpitala. W wielu przypadkach nie jest spowodowany groźnym problemem medycznym. Niekiedy ból brzuszka u dziecka może jednak wskazywać na coś poważnego. Sprawdź, kiedy zgłosić się z maluchem do lekarza!

Co wywołuje ból brzucha u dziecka?

Skurcze żołądkowo-jelitowe mogą być wywołane zaparciami, kolką lub zespołem jelita drażliwego. Niekiedy ból brzucha wywołany jest przejedzeniem, zatruciem, niepokojem lub obawą przed nadchodzącym wydarzeniem.

Czasami ból brzucha wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego. Dolegliwości bólowe zaczynają się pośrodku brzucha, a następnie przesuwają się nisko po prawej stronie. Często nasilają się w trakcie chodzenia lub kaszlu. Wspomnianym objawom niejednokrotnie towarzyszy gorączka, brak apetytu, wymioty lub biegunka.

Na ból brzucha u dziecka może pomóc Iberogast, czyli lek w płynie, dostępny bez recepty. Skutecznie łagodzi skurcze jelit, wzdęcia i gazy. Pomoże zwalczyć nudności, zgagę czy uczucie pełności. Można go podawać dzieciom powyżej 6. roku życia. Przynosi ulgę w czynnościowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Z kolei uporczywy ból brzuszka i krew w stolcu wskazują na poważną infekcję, nieswoiste zapalenie jelit lub inny problem jelitowy. Jeśli zauważysz u malucha wspomniane objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Ból brzuszka u dzieci: co go powoduje?

Skurcze, które pojawiają się godzinę lub dwie po posiłku, wskazują na zaparcia. Możesz wtedy podać maluchowi łagodny środek przeczyszczający, taki jak kwaśne mleko, który zmiękczy stolec i pomoże w wypróżnieniu. W przypadku uporczywych zaparć spróbuj zwiększyć spożycie błonnika. Wzbogać dietę o produkty zbożowe pełnoziarniste i warzywa.

Gorączka zazwyczaj sygnalizuje, że organizm walczy z bakteriami lub wirusami. Jeśli bólowi brzucha towarzyszą wymioty i/lub biegunka, przyczyną może być zatrucie pokarmowe. Pamiętaj, by nie bagatelizować objawów. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk. W cięższych przypadkach skieruje dziecko do szpitala. Salmonella jest szczególnie niebezpieczna dla maluchów, ponieważ może szybko doprowadzić do odwodnienia. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ból brzucha u małego dziecka: kiedy do lekarza?

Niejednokrotnie ból brzucha u dziecka ustępuje w ciągu kilku godzin i nie wymaga specjalnego leczenia. Często nie można też znaleźć dokładnej przyczyny problemu. Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Ból brzucha u dziecka może być trudny do zdiagnozowania. Lekarz najpierw zada Ci pytania o objawy, które pojawiły się u malucha, a następnie go przebada. Czasami problem może być dość oczywisty, wtedy nie będą potrzebne dodatkowe badania. Niekiedy lekarz zleca badania krwi, moczu i kału. Może również zaproponować wizytę u specjalisty.

Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Jeśli Twoja pociecha skarży się na ból brzuszka, upewnij się, że dużo odpoczywa. Podawaj mu dużo klarownych płynów, takich jak sok, herbatki, woda, napary z imbiru, mięty i rumianku. Możesz też położyć na brzuch termofor lub ciepły okład, by złagodzić dolegliwości bólowe. Nie zmuszaj malucha do jedzenia, jeśli źle się czuje. Jeśli zgłodnieje, podaj mu grzanki, banana, krakersy lub ryż.

Komentarze