Boli Cię gardło? Zrób szybki test z gardła i sprawdź, czy nie masz groźnej anginy!

Ból gardła - test na paciorkowceBolące gardło, trudność w przełykaniu, ropny nalot na migdałkach? To wszystko objawy infekcji gardła! Ból gardła może być wynikiem ataku wirusów (najczęściej towarzyszących przeziębieniu), grzybów lub bakterii. Ze wszystkich - to właśnie te ostatnie, bakteryjne infekcje są najgroźniejsze. Nieodpowiednie leczenie anginy ropnej może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań - ropni, zapalenia wsierdzia, sepsy czy uszkodzenia nerek.

Anginę ropną w 95% przypadków wywołuje Streptococcus pyogenes - czyli paciorkowiec grupy A. Już teraz możesz samodzielnie sprawdzić, czy nie masz anginy. W tym celu możesz wykonać szybki test do wykrywania paciorkowców z wymazu z gardła (dostępny w aptekach). Wynik uzyskasz już po 5 minutach!

Zapalenie serca po zwykłej anginie? Niestety to fakt. Nieleczone zakażenie paciorkowcem może prowadzić do reakcji immunologicznej w organizmie, tzw. gorączki reumatycznej. Konsekwencją jest uszkodzenie serca czy nerek. Najwięcej nabytych wad serca, to właśnie konsekwencja niedoleczonej anginy...

4 najważniejsze sygnały, że możesz mieć anginę

Niestety rozpoznanie anginy ropnej po samych objawach może być trudne. Zakażenia wirusowe mogą dawać bardzo podobne objawy - szczególnie, gdy ból gardła dotyczy dziecka.

Kiedy sytuacja jest alarmująca? Objawy

 • ból gardła pojawia się nagle, rano jesteś zdrowy, a wieczorem z trudem cokolwiek przełykasz. Tak szybki rozwój infekcji najczęściej jest charakterystyczny dla anginy bakteryjnej. W przypadku, gdy gardło zaatakuje wirus - choroba zazwyczaj rozwija się powoli, nawet kilka dni
 • pojawia się gorączka, czasem nawet bardzo wysoka
 • wyczuwasz powiększone węzły chłonne szyjne lub podżuchwowe
 • pojawia się nalot na migdałkach, najczęściej w postaci ropnych czopów o kolorze białym lub szarawym

Trzeba pamiętać, że bólowi gardła spowodowanemu przez infekcje wirusowe często towarzyszą objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel czy zapalenie spojówek. W przypadku anginy, raczej nie spotyka się innych objawów związanych z infekcją górnych dróg oddechowych.

Angina jest groźna - pociorkowce w gardle, to tylko wrota infekcji!

Tak, wbrew powszechnemu myśleniu - to nie zapalenie gardła jest najgroźniejsze w infekcji paciorkowcami. Bakterie w gardle mogą powodować dużo większe straty dla zdrowia. Streptococcus pyogenes, wywołujący anginę to jeden z najczęstszych patogenów stwierdzanych u ludzi. Poza zapaleniem gardła i jego powikłaniami, powoduje również infekcje skóry - liszajec czy różę. Nieleczone paciorkowce w gardle mogą spowodować powstanie dużych bolesnych ropni okołomigdałkowych, ale również mogą doprowadzić do zapalenia żyły szyjnej.

Dalej może być tylko gorzej, nieleczona angina ropna może być przyczyną:

 • Infekcji ogólnoustrojowej -rozsiany stan zapalny i krążące w krwi drobnoustroje mogą spowodować SEPSĘ
 • Wstrząsu toksycznego - paciorkowce wydzielają również toksyny, więc istnieje ryzyko wstrząsu toksycznego prowadzące do niedotlenienia tkanek
 • Reakcji immunologicznej - prowadzi to do rozwoju zapalenia mięśnia sercowego, stawów a nawet uszkodzenia nerek
 • Martwicy - martwicze zapalenie powięzi, skóry i innych tkanek

Test wykrywający paciorkowce z gardła zrobisz samodzielnie!

Jedynym pewnym źródłem informacji o tym z jakim rodzajem infekcji gardła mamy do czynienia - anginą paciorkowcową czy wirusową - jest wykonanie badań. Możesz udać się do laboratorium medycznego i wykonać wymaz z gardła.

Niestety na wynik, trzeba czekać nawet kilka dni - a to zdecydowanie za długo, kiedy chcesz szybko i skutecznie walczyć z infekcją.

Strep A test (na paciorkowce) to wyrób medyczny do samokontroli, który wykonuje się w wielu gabinetach lekarskich. Jeżeli w Twojej przychodni nie ma możliwości wykonania takiego badania - zrób test samodzielnie.

Więcej na ten temat: https://wykryjangine.pl.

Test na anginę kupisz w aptece. Wykryje on czy w Twoim gardle są obecne bakterie Streptococcus pyognes. Test jest bezpieczny i nie boli, więc możesz wykonać go nawet u małego dziecka.

Jak wykonać taki test z gardła?

W bardzo prosty sposób! Badanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dodatkowego sprzętu. W zestawie znajdziesz wszystkie potrzebne elementy do wykonania badania - pasek testowy, roztwory ekstrakcyjne statyw i probówkę, szpatułkę do przytrzymania języka oraz wymazówkę do gardła, która przypomina dłuższy patyczek kosmetyczny.

Krok po kroku, zgodnie z instrukcją znajdującą się w zestawie wykonaj badanie

 1. Z gardła i obu migdałków za pomocą wymazówki z bawełnianą końcówką pobiera się próbkę - bez obaw to nie boli, może jedynie lekko łaskotać
 2. Następnie wymazówkę umieszcza się w probówce i dodaje się do niej odpowiednie płyny
 3. Czekamy kilka minut a następnie, wyciągamy z probówki wymazówkę - można ją już wyrzucić
 4. Płyn, który został w probówce - jest naszą próbką. Zanurzamy w nim nasz pasek testowy
 5. Czekamy 5 minut i gotowe - możesz odczytać wynik testu

Jeżeli wynik będzie pozytywny, świadczy to o tym, że w Twoim gardle są obecne bakterie - koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Natomiast, jeżeli wynik będzie negatywny - Twoje gardło zaatakowały wirusy. Lecz się objawowo - stosuj środki znieczulające i przeciwzapalne.

Chcesz uniknąć powikłań? udaj się do lekarza i lecz anginę antybiotykiem!

Leczenie anginy jest kluczowe. Anginy ropnej wywołanej przez groźne paciorkowce nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Mogą one jedynie złagodzić objawy. Konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyku, który poradzi sobie z infekcją bakteryjną.

Pamiętaj, aby przyjmować antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przerywaj kuracji, nawet gdy poczujesz się lepiej - może to spowodować, że infekcja nie wyleczy się prawidłowo i może spowodować w przyszłości powikłania po anginie.

Autor: mgr inż. Monika Byrska - LabHome.pl

Komentarze