Borelioza - groźna lecz niepozorna choroba

BoreliozaWspółcześnie wiele uwagi poświęca się propagowaniu zdrowego trybu życia oraz rekreacji na świeżym powietrzu. Tymczasem również przebywanie na łonie natury niesie ze sobą poważne zagrożenia dla ogólnej kondycji organizmu.

Ukąszenia rozmaitych owadów to tylko jedno z nich. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze, które na ogół kojarzymy raczej z "atakami" na zwierzęta domowe, jak koty czy psy. Tymczasem ukąszenie kleszcza również u ludzi może powodować niezwykle poważne (szczególnie, jeśli nie rozpocznie się terapii) konsekwencje zdrowotne. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza, na przykład gdy bolą staw.

Borelioza to schorzenie zdiagnozowane po raz pierwszy stosunkowo niedawno (dokładnie rzecz ujmując - w latach 80 ubiegłego wieku). Z jednej strony - powoduje to intensywniejsze prace nad metodami leczenia, z drugiej jednak - generuje pewne ograniczenia, zarówno w rozpoznawaniu choroby, jak i prowadzeniu terapii. Na ogół pierwsze objawy boreliozy wydają się "niewinne" - mogą nawet nieco przypominać grypę. Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, które występują zarówno w formie krętek, cyst, jak i innych postaciach. Bakterie przenikają do komórek ciała człowieka i mogą tam bytować przez pewien czas. Dlatego tak istotne są badania oraz stosowanie profilaktyki.

Objawy boreliozy

Choroba może dawać różnorodne objawy, w zależności od stadium jej rozwoju oraz postaci. Niektóre odmiany atakują bowiem układ ruchowy (w szczególności stawy), inne - układ nerwowy, jeszcze inne dają symptomy w obrębie skóry. Po ukąszeniu przez kleszcza choroba rozwija się na ogół przez tydzień - maksymalnie trzy tygodnie. Zazwyczaj zaatakowane zostają zarówno tkanka mięśniowa, łączna jak i nerwowa. Pierwszym symptomem, na jaki należy zwrócić uwagę jest specyficzny rumień, stanowiący lekko wypukłe zaczerwienienie, powodujące dolegliwości bólowe szczególnie przy dotykaniu. Rumień posiada średnicę od kilku do nawet kilkunastu centymetrów, charakteryzuje go to, że nie jest jednolitego koloru (na ogół od środka jest jaśniejszy). Z czasem - pojawiają się kolejne objawy - zaczynają na przykład bez wyraźnej przyczyny boleć stawy.

Bardzo ważny jest fakt, iż w boreliozie objawy występują na ogół w formie cyklicznej. Początkowa faza schorzenia daje jedynie rzadkie i krótkotrwałe symptomy, jednak jeżeli je zlekceważymy - mogą zwiększyć zarówno czas trwania, częstotliwość, jak i intensywność. Stąd - podjęcie terapii po uprzedniej konsultacji ze specjalistą to absolutna konieczność. Im później bowiem borelioza zostanie zdiagnozowana, tym gorsze mogą być konsekwencje dla naszego zdrowia. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u lekarza sprawia, że objawy stają się trwałe - co przy tym istotne - nie sposób określić wyraźnej granicy między boreliozą wczesną rozsianą, a przewlekłą. Najczęściej w ramach wczesnych objawów pojawiają się:

  • Przemęczenie nie związane z żadnego rodzaju aktywnościami podejmowanymi w toku codziennego funkcjonowania;
  • Łączące się z osłabieniem organizmu napady otępienia, brak kontaktu z rzeczywistością, pozorne paraliże;
  • Bóle stawów, w szczególności w okolicach karku - bez wyraźnej przyczyny;
  • Nadmierna wrażliwość na działanie alkoholu - nawet przy spożyciu jego minimalnej ilości;
  • Wzmożone wypadanie włosów;
  • Obniżenie temperatury ciała - z wyjątkiem momentów, w których dochodzi do zmian w obrębie cysty;
  • Zaburzenia wzroku (nieostre widzenie) i słuchu (szumy w uszach bez wyraźnych powodów natury laryngologicznej);

Co istotne objawy nie tylko mają charakter napadowy, ale i zmienny. Nawet jeśli obejmują tylko jeden z układów - na przykład układ ruchowy - to jednego dnia mogą się sprowadzać do bólu stawów kolanowych, innego - stawów rąk czy stawów skokowych. Ich intensywność również jest różnorodna. Dolegliwościom towarzyszy drętwienie, uczucie mrowienia czy fal gorąca. Z reguły borelioza generuje także zmiany w pracy serca oraz wartościach ciśnienia tętniczego, a także tętna.

Autor: http://zdrowiedza.pl.

Komentarze


DepresjaWspółczesny nacisk na zdrowy tryb życia i rozwój interpersonalny zdaje się przegr


TłuszczakTłuszczakiem nazywamy nowotwory niezłośliwe, które syntetyzują się z dojrzałej tkanki


Zator w płucachUkład oddechowy to jeden z najważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Je


Nieswoiste zapalenie jelitNieswoiste zapalenie jelit to grupa przewlekłych s