Borelioza - objawy i leczenie choroby

BoreliozaBorelioza jest stosunkowo krótko znaną chorobą. Wszystkie przypadki zachorowania na nią wiąże się z kontaktem z kleszczami. Warto o tym pamiętać, udając się na urlop, zwłaszcza jeżeli wybieramy się tam z małymi dziećmi.

Objawy boreliozy

Zarażenie boreliozą ma miejsce po kontakcie z kleszczami. Zarażenie tą chorobą występuje jedynie w przypadku niewielkiego procenta osób, które miały kontakt z kleszczami, wyraźne objawy występują jeszcze rzadziej. Warto jednak pamiętać o takiej możliwości. Trafna diagnoza przyczyni się do szybszego podjęcia leczenia boreliozy. Pierwszym, charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień, który występuje w miejscu, w którym kleszcz miał kontakt z naszą skórą. Rumień ten ma inną postać, niż zaczerwienienie po zwykłym ukąszeniu. Szybko zmienia on wielkość, zaczerwienienie w środku jest intensywniejsze, niż z brzegu.

Problemem jest jednak to, że rumień nie występuje zawsze jako objaw boreliozy. Częściej zdarza się, ze zarażenie boreliozą odbywa się bez widocznego znaku, jakim jest rumień. Tu sytuacja się komplikuje, ponieważ objawy boreliozy stają się trudniejsze do rozpoznania, kiedy nie towarzyszy im rumień.

Wtórne objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą, której czas rozwoju jest bardzo indywidualny. W znacznej części przypadków choroba rozwija się w ciągu jednego do trzech tygodni od momentu zakażenia. Jeżeli objawy boreliozy nie zostaną rozpoznane w jak najkrótszym czasie, choroba zaczyna przybierać formę przewlekłą, którą często trudno jest rozpoznać ze względu na mnogość objawów. Zdarza się, że lekarze zamiast podjąć leczenie boreliozy, podają leki przeciw zupełnie innym schorzeniom, co nie przynosi pozytywnych efektów.

Wtórne objawy boreliozy nie ułatwiają rozpoznania tej choroby, ponieważ przybierają formę tak popularnych schorzeń, jak na przykład bóle stawów. Występują przy niej objawy charakterystyczne dla grypy takie, jak na przykład bóle gardła, bóle głowy, gorączka, dreszcze, zawroty głowy. Objawami boreliozy są również zaburzenia widzenia, zaburzenia orientacji przestrzennej.

Leczenie boreliozy

Jeżeli zdiagnozowanie tej choroby przysparza lekarzom i samym zarażonym problemów, o tyle samo leczenie boreliozy nie jest problematyczne. Lekarze w przypadku stwierdzenia tej choroby przepisują pacjentom kurację antybiotykową, która zazwyczaj okazuje się skuteczna. Różnice pomiędzy różnymi lekarzami pojawiają się jeżeli chodzi o czas trwania kuracji antybiotykowej. Jedni uważają, że wystarczy szybka kuracja, inni stawiają na długotrwałe leczenie.

Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne w skutkach, dlatego jeżeli już się nam przydarzy, powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności przy jego usuwaniu. Ważne, żeby pamiętać, że do zakażenia boreliozą nie koniecznie musi dojść na skutek ugryzienia przez kleszcza. Bakterie boreliozy znajdują się w przewodzie pokarmowym insekta, dlatego do zakażenia wystarczy jedynie kontakt jego odchodów z naszą skórą. Przy usuwaniu kleszcza należy założyć rękawiczki, zwłaszcza kiedy usuwamy go z ciała innej osoby. Po ukąszeniu lub kontakcie z kleszczem poszkodowany powinien znajdować się pod obserwacją. W przypadku zachorowania czy zwykłego przeziębienia należy za każdym razem zgłaszać lekarzowi fakt kontaktu z kleszczem, co może przyczynić się do ułatwienia diagnozy.

Podczas wakacji należy koniecznie kontrolować swoje ciało pod kątem obecności na nim pasożytów. Nie należy zapominać o małych dzieciach, które są szczególnie zagrożone na kontakt z nimi.

Więcej informacji na temat boreliozy, na stronie wyleczborelioze.pl.