Brzydki i nieprzyjemny zapach z ust - jak sobie poradzić?

Brzydki zapach z ustBrzydki zapach z ust bywa bardzo uciążliwą przypadłością, szczególnie jeżeli czy to w pracy czy poza nią mamy częsty kontakt z ludźmi. Potęguje to u nasz stres, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jaka jest przyczyna tej dolegliwości i jak sobie z nią radzić, przeczytasz w artykule poniżej.

Halitoza - co to takiego?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust potrafi bardzo uprzykrzyć nam życie. Z powodu nieświeżego oddech unikamy kontaktów towarzyskich, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do depresji. Jednak halitoza nie jest chorobą, a jedynie objawem, co oznacza, że zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Brzydki zapach z ust - przyczyny

W większości przypadków nieprzyjemny zapach ust spowodowany jest problemami związanymi z higieną jamy ustnej. Chodzi tutaj o próchnicę zębów, choroby dziąseł, kamień nazębny, ale przyczyną mogą być także niedopasowane protezy zębowe, a przyczyną są bakterie beztlenowe, które zalegają wewnątrz naszych ust. Nie zawsze jednak jest to efekt zaniedbania - osoby palące papierosy są bardziej narażone na powstawanie osadu i kamienia nazębnego. Także nieodpowiednia dieta i spożywanie alkoholu może wpływać na nasz oddech. Warto także wspomnieć, że brzydki zapach z ust może spowodować także przyjmowanie niektórych leków. .Do tej grupy należą leki antydepresyjne, benzodiazepiny, a także leki przeciwbólowe.

Jak sobie radzić z nieprzyjemnym zapachem

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Po pierwsze powinniśmy udać się na przegląd stomatologiczny, aby ustalić czy konieczne jest wyleczenie zębów lub chorób dziąseł. Warto także zaopatrzyć się w szczoteczkę do zębów, która posiada wypustki wspomagające czyszczenie nie tylko okolic zębowych, ale także języka. Jeżeli to nie przyniesie spodziewanych rezultatów, należy zmienić dietę, eliminując z niej takie produkty jak czosnek, a także ograniczyć spożywanie alkoholu. Pamiętajmy także o częstym piciu wody, która pomoże nam wypłukiwać zalegające bakterie. .

Zobacz także: Jak wzmocnić swoją odporność na zakażenia?

Pomogą także produkty bez recepty

Apteka internetowa wapteka.pl, w swojej ofercie posiada wiele produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, takich jak specjalistyczne pasty. płyny do płukania ust. Znajdziesz tam także suplementy diety, zawierające cynk, mentol oraz wyciąg z ziela tymianku, które pomogą w walce z nieświeżym oddechem.

Komentarze