Cera wrażliwa i alergiczna - jak należy o nie dbać?

Cera wrażliwaPosiadasz wrażliwą bądź skłonną do alergii cerę? Kosmetyki, zamiast pomagać, podrażniają Twoją skórę i staje się ona zaczerwieniona?

Dowiedz się, jak dbać o skórę wrażliwą i alergiczną, by cieszyć się jej pięknym wyglądem przez cały czas!


Cera wrażliwa - czyli…

…najtrudniejsza. Cera wrażliwa to zdecydowanie najbardziej wymagający typ skóry. Często jest podrażniona i zaczerwieniona, a towarzyszące uczucie mrowienia nie jest komfortowe. Wyróżniamy jej cztery rodzaje, których występowanie uzależnione jest od różnego rodzaju czynników:

  • rumień - przyczyną są emocje, stres, alkohol bądź nagła zmiana temperatury,
  • rumień, uczucie ściągnięcia, łuszczenie - przyczyna to niekorzystne warunki klimatyczne,
  • zaczerwienienie, mrowienie, uczucie ściągnięcia - używanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • zaczerwienienie - związane z menstruacją.

Nie do końca wiadomo co szkodzi Twojej cerze i co w danym momencie ją podrażnia. Musisz zwracać uwagę na to, jakie produkty spożywcze znajdują się w Twojej diecie, jakich kosmetyków używasz i czy są to kosmetyki do cery wrażliwej. Wszystko może mieć znaczenie. Nie ma jednego rozwiązania, które pomogłoby Ci poradzić sobie z tym rodzajem skóry. Ta kwestia jest bardzo indywidualna, ale używanie odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej z pewnością pomoże zminimalizować objawy.

Cera wrażliwa a alergiczna

Cera wrażliwa bardzo często mylona jest z alergiczną. Główną przyczyną są podobne, a wręcz takie same reakcje skóry - zaczerwienienie, uczucie pieczenia, rumień. Skórę alergiczną, w odróżnieniu od wrażliwej, podrażniają alergeny, które obecne są wszędzie - w powietrzu, w pokarmie, kosmetykach. Ustalenie, który typ skóry posiadasz może być trudne - najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Jednak w przypadku cery wrażliwej zmiany na skórze pojawiają się natychmiast po zetknięciu się z niewłaściwym składnikiem, a alergicznej nawet po kilku godzinach. Jedno jest pewne - skóra alergiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pomocne w tym będą kosmetyki dla alergików.

Pielęgnacja skóry problematycznej

Pielęgnacja skóry alergicznej i wrażliwej powinna być wykonywana przeznaczonymi do tego celu kosmetykami hipoalergicznymi. Kosmetyki te nie podrażniają skóry, posiadają właściwości łagodzące i lecznicze. Ponadto odbudowują barierę lipidową, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Dobre kosmetyki hipoalergiczne są bezwonne i posiadają pH 5,5, by jak najlepiej dbać i chronić Twoją skórę.

Etapy pielęgnacji:

  • oczyszczanie twarzy - płyny miceralne, mleczka do skóry atopowej, dermatologiczne kostki myjące,
  • peeling - wyłącznie enzymatyczny, do delikatnego złuszczania naskórka,
  • maseczki kojące,
  • kremy do cery wrażliwej alergicznej - pozbawione konserwantów, pigmentów, glikoli i silikonów.

Wszystkie preparaty do codziennej pielęgnacji Twojej skóry powinny pochodzić z jednej serii, by zminimalizować ryzyko uczulenia i podrażnienia. Sklep Arkana posiada w swojej ofercie delikatne kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej: https://sklep.arkana.pl/pl/c/Skora-wrazliwa-i-alergiczna/376 - kremy, toniki, maski, żele, które działają na wielu płaszczyznach. Odbudowują i chronią Twoją skórę, przynosząc jej ulgę na każdy dzień.

Błędy w pielęgnacji

Jeżeli posiadasz skórę wrażliwą bądź alergiczną musisz zrezygnować z eksperymentowania z nowościami kosmetycznymi pojawiającymi się na rynku. Częsta zmiana kosmetyków i ich niedopasowanie do typu skóry mogą powodować silne podrażnienia, a w efekcie stan zapalny. W kosmetykach unikaj zbyt aktywnych składników takich jak retinol czy witamina C. Stosuj jedną linię kosmetyków - nie łącz ze sobą kilku kremów, mogą one stworzyć mieszankę o trudnym do przewidzeniu działaniu. Dodatkowo unikaj twardej, chlorowanej wody, a także mydła i kosmetyków o działaniu złuszczającym.

Ocena: 5.0