Chrapanie i bezdech nocny? Walczymy z nimi… szynami!

Bezdech nocnyChrapie nawet co dziesiąty dorosły człowiek, z czego aż 80% chrapiących to mężczyźni. W większości przypadków mówimy o tzw. chrapaniu fizjologicznym, które jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, ale nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy chrapanie staje się niebezpieczne i jak je leczyć?

Chrapanie i bezdech

Osoba chrapiąca może wydawać dźwięki, których natężenie może osiągać nawet 90 decybeli (dla porównania - przeciętna kosiarka do trawy generuje hałas o natężeniu 75 - 95 decybeli). Parterki i partnerzy osób chrapiących tracą średnio 1,5 godziny z nocnego odpoczynku, podczas których różnymi sposobami próbują uciszyć chrapiących – do metod najczęściej stosowanych należą… poszturchiwanie, gwizdanie i cmokanie. Chrapanie robi się potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, gdy zaczyna towarzyszyć mu bezdech, czyli sytuacja, w której przez krtań osoby chrapiącej nie przepływa powietrze. Obturacyjny bezdech nocny zdarza się najczęściej osobom, które borykają się z różnego rodzaju nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych, np.: skrzywioną przegrodą nosową, przerośniętymi migdałkami i/lub języczkiem, czy wydłużonym podniebieniem miękkim. Czynnikami, które mogą wpływać na pojawienie się problemu chrapania i bezdechu nocnego są również: otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu, a u kobiet - menopauza.

Anatomia chrapania i bezdechu

Podczas snu wszystkie nasze mięśnie wiotczeją - to istotny element procesu ich regeneracji. Wiotczeje również mięśniówka dróg oddechowych, czego konsekwencją jest opadanie tylnej części gardzieli w ten sposób, że dotyka ona nasady języka. Nocą oddychamy więc przez niewielką szczelinę i jeśli pojawiają się dodatkowe trudności z drożnością dróg oddechowych - konsekwencją może być właśnie chrapanie i bezdech. Gdy podczas bezdechu (trwającego zazwyczaj 10-60 sekund) przestajemy oddychać w naszej krwi rośnie stężenie dwutlenku węgla - to sygnał dla mózgu, by pobudzić do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe (przeponę i mięśnie klatki piersiowej), a gdy to się stanie - bierzemy gwałtowny wdech. O zespole bezdechu sennego mówimy wówczas, gdy bezdechy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę.

Leczenie chrapania i bezdechu

Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje dotyczące sposobu walki z uciążliwym chrapaniem i bezdechem - konieczna jest pełna diagnoza problemu. Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne - można poddać się odpowiednim zabiegom chirurgicznym (również w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia), które rozwiążą lub zminimalizują problem. W przypadku chrapania, któremu towarzyszą bezdechy senne również skuteczne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne (np. zmniejszenie masy podniebienia i języka. Zastosowanie w walce z chrapaniem i bezdechami znajdują również nieinwazyjne metody, np. specjalne sprężarki powietrza, które poprzez maseczkę zakładaną na usta i noc dostarczają pacjentowi ciągły strumień powietrza, co usztywnia drogi oddechowa i zapobiega ich zwężaniu się podczas snu. Z chrapaniem i bezdechami nocnymi można również walczyć za pomocą aparatów ortodontycznych.

Szyny ortodontyczne jako metoda walki z chrapaniem i bezdechem

Szyny ortodontyczne, które mogą być pomocne w zwalczaniu chrapania i bezsenności to tzw. szyny zgryzowe. Szyny zgryzowe są konstrukcjami wykonanymi z biozgodnego materiału, który jest ukształtowany w taki sposób, by nie powodować uszkodzeń w obrębie jamy ustnej, a jednocześnie leczyć/ustawiać żuchwę w prawidłowej pozycji względem szczęki. W walce z chrapaniem i bezdechem znajdują zastosowanie szyny repozycjonujące (pozycjonujące), najczęściej dwuczęściowe, wymuszające doprzednie ustawienie żuchwy, dzięki któremu zwiększa się średnica róg oddechowych. Leczenie szyną pozycjonującą przynosi pożądane efekty od razu (podczas jej stosowania).

Szyny pozycjonujące dobierane są po konsultacji stomatologicznej przez ortodontę.

Ocena: 5.0