Ciało kobiety - zmiany zachodzące podczas ciąży

Ciało kobiety podczas ciążyNie ulega najmniejszej wątpliwości, że kobiece ciało bardzo zmienia się w trakcie ciąży i większość przyszłych mam zastanawia się, co dokładnie czeka je przez te dziewięć miesięcy. Niektórym zmianom można przeciwdziałać, innym zapobiec, a na wszystkie warto się przygotować. Ciąża to zazwyczaj źródło nieopisanej radości, jednak często po pewnym czasie pojawiają się różne obawy. Inny wygląd piersi, różnica w masie ciała i pozostałe aspekty potrafią spędzać sen z powiek nawet najbardziej rozentuzjazmowanych matek.

Rzecz jasna, dziecko to największy skarb i należy dołożyć wszelkich starań, aby rozwijało się i rosło prawidłowo. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z walki o samą siebie - wręcz przeciwnie, troska o własny wygląd przekłada się na szczęście mamy oraz dziecka. Ciąża nie jest łatwym czasem i często jej reperkusje odczuwa się przez długie miesiące. Warto mieć zatem świadomość, że istnieje kilka sposobów na poprawę zadowolenia ze stanu kobiecego ciała.

Na co powinna przygotować się kobieta oczekująca narodzin potomka

Kobiety często zastanawiają się, jakie dokładnie zmiany czekają ich ciało. Do takowych należy choćby odczucie ciepła. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że kobiety w ciąży zazwyczaj są znacznie bardziej głodne - uwarunkowane jest to szybszą przemianą materii, czyli również większym wydalaniem ciepła z organizmu oraz wyższą temperaturą ciała. Ponadto, ciąża może wiązać się z szybszym byciem serca, co jest efektem większej objętości krwi i aktywniejszej pracy tego narządu.

Do najbardziej zaskakujących zmian zachodzących w kobiecym ciele podczas trwania ciąży są... rosnące stopy. Wydaje się to niemożliwe, jednak często zdarza się, że ów zmiany są permanentne i stałe w skutkach. Warto pamiętać także o niezwykle realistycznych snach, które nierzadko niestety przeradzają się w koszmary. Odpowiedzialne są za to zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Hormony wpływają też na kobiece samopoczucie i charakterystyczną dla ciąży huśtawkę nastrojów. Poza tym, nie można zapomnieć o zawrotach głowy, nudnościach, skłonności do wymiotowania, zaparciach, obrzękach nóg, żylakach, większej szerokości bioder czy większym rozmiarze biustu, który po pewnym czasie może stać się nieco nabrzmiały, ciężki i bolesny.

Ze zmianami na skórze można sobie poradzić i im przeciwdziałać

Do najbardziej charakterystycznych dla okresu ciąży zmian bez wątpienia należą rozstępy, czyli coś na kształt różowych lub czerwonych pręgów na piersiach lub brzuchu, trądzik oraz różnego rodzaju przebarwienia skóry. Zbawienny wpływ na rozstępy ma między innymi regularna aktywność fizyczna (zbawienna także w przypadku zwiększenia masy ciała) i wysokiej klasy balsamy bogate w składniki odżywcze. Niezwykle istotna jest nieustanna obserwacja kobiecego organizmu, gdyż ten bez przerwy daje do zrozumienia, co się z nim dzieje i co jest dla niego najlepsze.

Wybierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry, należy przeanalizować, czy można z nich korzystać podczas ciąży. Niektóre z nich zawierają składniki, których nie powinno się używać w tym okresie. Rynek kosmetyków obfituje jednak w najróżniejsze preparaty i bez problemów można odnaleźć te dedykowane ciężarnym kobietom i posiadające właściwe atesty czy polecane przez Instytut Matki i Dziecka.

Autor: www.mamusiowa.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze