Co każda kobieta powinna wiedzieć o owulacji?

Cykl miesięcznyKażda kobieta marząca o dziecku, powinna przede wszystkim dobrze poznać swoje ciało i zdawać sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje jej organizm, aby zaplanować moment poczęcia, który zakończy się zajęciem w ciążę. Owulacja to jeden z elementów kobiecego cyklu miesiączkowego, nie bez powodu uznawany za najważniejszy.

Moment ten, nazywany też jajeczkowaniem, przypada na środek cyklu i obejmuje uwolnienie dojrzałego pęcherzyka z jajnika, który może zostać zapłodniony. Kobiety bardzo często polegają na reakcjach swojego ciała, które wskazują na to, że zbliża się jajeczkowanie.

Pierwszą z nich jest nieco podwyższona temperatura ciała. Zaczyna wzrastać około 10 dnia cyklu, a w połowie osiąga wartość około 37 czy 38 stopni. Warto zwracać również uwagę na ilość i konsystencję śluzu szyjkowego. Nawet jeśli nie przywiązujemy do tego wagi, wiele kobiet odczuwa zwiększoną jego ilość w połowie cyklu, co związane jest właśnie ze zbliżającą się owulacją. Ponadto, śluz w tym czasie staje się bardziej gęsty, co u niektórych pań może powodować dyskomfort. Zaleca się w tym czasie noszenie wkładek higienicznych, zarówno ze względów estetycznych jak i dla zwiększenia wygody.

Kalendarz owulacji

Czy kobieta odczuwa jakoś szczególnie moment owulacji? Okazuje się, że wiele pań czuje w tym momencie przemijający ból w obrębie jednego z jajników, który w danym cyklu produkuje pęcherzyk. Nie jest to jednak regułą, a sporo kobiet w ogóle nie obserwuje takich dolegliwości. Może pojawić się również ból głowy, nudności i uczucie rozbicia. Objawy bardzo szybko przemijają. Wiele kobiet deklaruje, że w okresie owulacji, a szczególnie na kilka dni przed nią, odczuwają większą ochotę na seks.

Jest to oczywiście zupełnie naturalne i uwarunkowane biologicznie: mamy chęć na współżycie właśnie wtedy, gdy może ono zakończyć się poczęciem dziecka. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla pań, które jeszcze nie planują powiększenia rodziny. Intymne chwile z ukochanym sprawiają im bowiem największą przyjemność właśnie wtedy, gdy muszą zachować szczególną ostrożność i stosować wzmożoną antykoncepcję, zabezpieczającą przed ciążą.

Ocena: 5.0

Komentarze

Aga
Warto wyznaczać sobie dni płodne. Ja to robię przy pomocy cyclotestu - komputera cyklu. Służy do metody objawowo-termic znej. Moim zdaniem to najlepsza metoda wyznaczania faz cyklu.