Co na chrypkę? Sprawdzone sposoby

ChrypaChrypka może być nie tylko nieprzyjemna i powodować uczucie dyskomfortu, ale także - skutecznie uniemożliwiać wykonywanie niektórych czynności zawodowych, takich jak np. prowadzenie prezentacji czy swobodny udział w dyskusji. Co na chrypkę? Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się jej?

Jakie są przyczyny chrypki?

Kiedy czujemy, że barwa naszego głosu nienaturalnie się zmienia, a w dodatku mamy problem z wydobyciem odpowiedniego dźwięku, to prawdopodobnie znak, że mamy chrypkę. Bardzo często towarzyszą jej także inne objawy - m.in. pieczenie i suchość w gardle, uczucie gromadzenia się w nim flegmy, ból gardła albo kaszel.

Chrypka to efekt podrażnionych strun głosowych. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej chrypka towarzyszy zapaleniu krtani, ale niemal równie często - zakażeniu górnych dróg oddechowych. Na chrypkę uskarża się również wielu palaczy. Warto też pamiętać, że do podrażnienia strun głosowych może dojść także w wyniku intensywnego płaczu lub krzyku.

Co na chrypkę? Sprawdzone, domowe sposoby na chrypkę

Jeśli chodzi o domowe sposoby na chrypkę, to w pierwszej kolejności warto wypróbować płukankę z naparu ziołowego, przygotowanego na bazie szałwii, rumianku czy tymianku. Łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 10-15 min, a następnie - przestudzić napar. Taka płukanka powinna pomóc w redukcji obrzęku błony śluzowej, a w dodatku działa przeciwzapalnie.

Innym domowym sposobem na chrypkę jest płukanka na bazie sody oczyszczonej. Warto jednak pamiętać, że przy nieumiejętnym płukaniu może dojść do podrażnienia błony śluzowej. Aby przygotować płukankę, łyżeczkę sody oczyszczonej należy rozpuścić w napełnionej do połowy szklance ciepłej wody. Samo płukanie nie powinno trwać zbyt długo. Warto też przy okazji pamiętać, by płukać gardło od 3 do nawet 5 razy dziennie. Jednorazowe płukanie gardła nie wyeliminuje chrypki.

Jakie są inne domowe sposoby na chrypkę? Można sięgnąć także po czosnek i miód - działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. 1-2 ząbki czosnku najlepiej przepuścić przez praskę, a następnie dodać do ciepłego mleka i wypić (jeśli towarzyszy nam również przeziębienie, to do mleka można dodać również odrobinę masła i kurkumy). Z kolei jeśli chodzi o miód, to ma on działanie łagodzące - z tego względu powinny po niego sięgnąć osoby, które zmagają się dodatkowo z uczuciem pieczenia i drapania w gardle. Miód można dolać do herbaty, jednak należy pamiętać, że herbata powinna być już przestudzona. Inną opcją jest zjedzenie niewielkiej ilości miodu prosto z łyżeczki - warto wtedy chwilę poczekać, aż rozpuści się na języku.

Co w sytuacji, gdy domowe sposoby okażą się niewystarczające?

Niestety - podane wyżej domowe sposoby nie zawsze zadziałają. W takim wypadku można sięgnąć po tabletki lub pastylki, które nawilżą gardło i zmniejszą poczucie dyskomfortu. Najlepsze będą pastylki do ssania - wspomaga to dodatkowo produkcję śliny i wzmacnia efekt nawilżenia gardła. Dobrze, jeśli składniki preparatu mają działanie utrzymujące wilgoć - tak jak w przypadku pastylek Fiorda Vocal (http://fiorda.pl/fiorda-vocal/). Dzięki temu jest szansa, że uczucie suchości gardła zostanie zminimalizowane na dłużej.

Przy stosowaniu jakichkolwiek pastylek czy tabletek należy jednocześnie pamiętać, że nie powinno się przekraczać zalecanej dziennej dawki preparatu.

Co w przypadku, gdy nie pomagają ani domowe sposoby, ani środki bez recepty?

W takiej sytuacji należy udać się do lekarza - przyczyną pojawienia się chrypy może być w takim wypadku m.in. wspomniane ostre zapalenie krtani. Wtedy lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, przepisze odpowiednie środki, które powinny nie tylko złagodzić ból i wyeliminować dyskomfort, ale również - zlikwidować pierwotną przyczynę pojawienia się chrypki.

Wizytę u lekarza warto rozważyć nawet wtedy, gdy pastylki lub domowe sposoby zminimalizują dyskomfort i suchość w gardle, ale za to utrzymują się inne objawy, świadczące np. o zakażeniu górnych dróg oddechowych lub innych poważnych schorzeniach. W takiej sytuacji warto reagować jak najszybciej; może się okazać, że konieczne będzie wykupienie leków na receptę przepisanych przez lekarza.

Komentarze