Co to jest botox?

Wstrzykiwanie botoxuCudowny środek na zmarszczki, a może specyfik rujnujący naturalne rysy twarzy? Czym dokładnie jest botox i jakie ma zastosowanie?

Ze zmarszczkami można walczyć z wykorzystaniem różnych środków. Do dyspozycji mamy specjalne kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne, możemy też udać się do gabinetu chirurga plastycznego. Jeśli jednak chodzi o bezpieczeństwo oraz o skuteczność, nie ma lepszego wyboru niż zabiegi medycyny estetycznej. Jeśli chodzi o zmarszczki, jednym z najczęściej używanych specyfików jest wtedy botox. Czym dokładnie jest ten środek? Jak działa? Czy jest bezpieczny?

Czym jest botox?

Botox, także spolszczony jako botoks, to handlowa nazwa specyfiku na bazie jadu kiełbasianego, czyli toksyny botulinowej. To białkowa toksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. W wysokich dawkach może być silnie trująca dla organizmu człowieka, ale w mniejszych może wykazywać również działanie lecznicze.

Jad kiełbasiany jest neurotoksyną, czyli działa na układ nerwowy. Jej działanie polega na połączeniu się z płytką nerwowo-mięśniową i porażeniu skurczu mięśnia. Botox nie działa jednak trwale, ponieważ z czasem dochodzi do tworzenia się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych oraz do przywrócenia przekazywania impulsów nerwowych.

Zastosowanie botoksu w medycynie

W XX wieku rozpoczęły się badania nad medycznym zastosowaniem toksyny botulinowej. W tym celu zaczęto wykorzystywać specjalnie wyizolowane szczepy bakterii, a wytwarzana przez nie toksyna była odpowiednio oczyszczana dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Także teraz jest ona wytwarzana w podobny sposób.

W medycynie botox znalazł bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swój wpływ na napięcie mięśniowe. Znalazł on zastosowanie w stanach chorobowych takich jak:

  • zez
  • kurcz powiek
  • połowiczny kurcz twarzy
  • kręcz karku
  • achalazja przełyku
  • nadmierna potliwość
  • nadmierna spastyczność - napięcie mięśni
  • schorzenia związane z tikami nerwowymi

Oprócz tego botox używany jest w medycynie estetycznej jako preparat przeciwzmarszczkowy.

Botox na zmarszczki - jak to działa?

Ze względu na fakt, że botox zmniejsza napięcie mięśniowe w miejscu podania, znalazł on zastosowanie głównie przy wygładzaniu zmarszczek o pochodzeniu mimicznym. Wstrzyknięty w mięśnie rozluźnia je, dlatego nawet potrafi zniwelować nawet najgłębsze zmarszczki.

Zmarszczki mimiczne widoczne są już u osób po dwudziestym roku życia. Najbardziej dotykają tych o bogatej mimice twarzy. Widoczne są głównie jako zmarszczki wokół oczu, w tym tak zwane kurze łapki, na zmarszczki na czole, na nosie, brodzie oraz szyi.

Jako że toksyna botulinowa działa tylko czasowo, zabiegi z jej użyciem można powtarzać. Najczęściej konieczne jest to po około 6 miesiącach, ale czas ponownego zabiegu zależny jest już od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Przebieg zabiegu usuwania zmarszczek z użyciem botoksu

Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza medycyny estetycznej. Toksyna jest aplikowana w oczyszczoną skórę z wykorzystaniem jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Dzięki temu możliwe jest dotarcie precyzyjnie w to miejsce, w którym znajduje się zmarszczka. Botox nie dostaje się wtedy w okoliczne obszary i działa tam, gdzie została podana.

Zabieg najczęściej trwa o 15 do 30 minut i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy na ból. Zabieg nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, ale należy unikać masażu w miejscu iniekcji, wysokich temperatur oraz nie należy pochylać głowy do dołu przez około 4 godziny po jego wykonaniu.

Efekty zauważalne są po 1-2 dniach po dokonaniu wstrzyknięcia botoksu. Pełny efekt działania preparatu można zauważyć w okresie od 10 do 14 dnia po zabiegu - to wtedy dochodzi do maksymalnego rozluźnienia mięśni. Warto wskazać, że to od umiejętności lekarza zależy efekt zabiegu. Umiejętnie przeprowadzony nie daje efektu maski.

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej z Warszawy - ursynow-ame.pl.

Ocena: 5.0