Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowaKiedy w najmniej spodziewanym momencie pojawi się u Ciebie przeszywający, paraliżujący ból, którego epicentrum znajduje się poniżej talii i promieniuje aż do samej stopy, poprzez pośladek i biodro, zapewne jest to atak rwy kulszowej.

Objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z innym schorzeniem. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest przyjąć pozycję leżącą. Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastający ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach oraz przy pochylaniu się. Ból może być jednostronny lub obustronny. Specyfiką rwy kulszowej jest jej tendencja do nawrotów.

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej związane są zazwyczaj z podrażnieniem nerwu kulszowego, ale mogą również wystąpić na skutek zwężenia lędźwiowego kanału kręgowego, choroby zwyrodnieniowej dysku, nadwagi lub ciąży.

Najczęstszą z przyczyn zespołu doznań związanych z rwą jest wypadnięcie krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem. Tego typu sytuacja może mieć miejsce w trakcie intensywnego wysiłku, lecz nie jest to regułą. Czasem wystarczy nawet gwałtowne pochylenie się.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej zależy od stopnia dolegliwości, jakie odczuwa chory, a także od przyczyny choroby. O metodzie leczenia decyduje lekarz na podstawie wywiadu i wykonania sprawdzających ruchów. Pomocne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, które zobrazuje zmiany w kręgosłupie, a w przypadkach wątpliwych - rezonansu magnetycznego.

Najczęściej w leczeniu rwy kulszowej stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i dodatkowo o działaniu rozkurczowym. Podaje się je doustnie, dożylnie w formie zastrzyków, jak również wspomagająco w postaci maści lub żelu. Po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja oraz masaże lecznicze. U części chorych konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Operacja na rwę kulszową jest niezbędna między innymi w sytuacji, gdy ucisk na nerw kulszowy spowodowany jest przepukliną dysku międzykręgowego, a także w przypadku osłabienia czucia i braku efektów leczenia pomimo stosowania leków. Metoda operacyjna nie dopuszcza do wystąpienia nawrotów choroby, ale jako metoda inwazyjna nie powinna być zalecana w pierwszej kolejności.

Rwa kulszowa w ciąży

Osobną grupę pacjentów, cierpiących z powodu rwy kulszowej stanowią kobiety w ciąży. Przyczyną dolegliwości w tej grupie chorych jest ucisk macicy na nerw kulszowy, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, gdy płód osiąga dużą wagę. Leczenie odbywa się z pominięciem środków farmakologicznych, zastępując je maściami i żelami przeciwbólowymi i rozgrzewającymi. Wszystkie czynności obciążające kręgosłup powinny zostać wyeliminowane.

Rwa kulszowa - profilaktyka

Rwa kulszowa jest dolegliwością, której można zapobiegać, wykonując odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Warto je wykonywać zarówno wtedy, gdy objawy choroby nie występują, jak również gdy się one już pojawiły. Dzięki aktywności fizycznej możliwe jest uniknięcie operacji i przyspieszenie działania leków. O profilaktycznej ochronie kręgosłupa, zapobiegającej atakom rwy kulszowej dobrze jest pamiętać w czasie wykonywania codziennych czynności. Należy ograniczyć podnoszenie ciężarów, a w przypadku ich podnoszenia rozkładać ciężar równomiernie. Podczas długiego siedzenia przy biurku lub komputerze zalecane są częste zmiany pozycji i robienie przerw. Powinno się wybierać pozycję odpoczynku w postaci leżenia na brzuchu. Należy siedzieć z wyprostowanymi plecami i unikać garbienia. Wszystko to w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Więcej na stronie http://rwakulszowa.net.pl.

Komentarze


DepresjaWspółczesny nacisk na zdrowy tryb życia i rozwój interpersonalny zdaje się przegr


TłuszczakTłuszczakiem nazywamy nowotwory niezłośliwe, które syntetyzują się z dojrzałej tkanki


Zator w płucachUkład oddechowy to jeden z najważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Je


Nieswoiste zapalenie jelitNieswoiste zapalenie jelit to grupa przewlekłych s