Co warto wiedzieć o licówkach przed ich założeniem?

LicówkiWiele problemów natury estetycznej jak przebarwienia czy asymetria koron rozwiążą licówki. Zabieg nakładania kompozytu maskującego niedoskonałości trwa krótko, a efekty widać od razu. Przed podjęciem decyzji o licowaniu warto jednak poznać więcej informacji na ten temat.


Co warto wiedzieć o licówkach?

Licówki stanowią jedną z wielu metod poprawiających estetykę uśmiechu. To cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Pozwala zamaskować różnorodne niedoskonałości uzębienia. Licówki rozwiązują wiele problemów, takich jak asymetria koron, przebarwienia, przerwy między zębami (w tym diastema), uszczerbienia, pęknięcia czy stłoczenia. Licówki stosowane są w celu skorygowania estetycznych wad w strefie górnego i dolnego łuku zębowego od jedynek do piątek, czyli w zakresie najbardziej widocznym podczas rozmowy i śmiania się. Poprawie wyglądu pozostałych zębów osadzonych głębiej służą korony.

Nakładki dobierane są pod względem koloru i faktury do naturalnego szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się spójny efekt. Ponadto kompozyty użyte do budowy licówki są zupełnie neutralne dla zdrowia, a cement mocujący dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Decydując się na taką poprawę uzębienia, warto pamiętać, że stomatolog zawsze indywidualnie dobiera kształt i odcień licówki. Nie zapomina przy tym o harmonii rysów twarzy i funkcjonalności zgryzu. Lekarz uwzględnia także preferencje klienta pod względem tworzywa nakładki. Najbardziej popularne są licówki porcelanowe i ceramiczne.

Pierwszym etapem zabiegu jest tzw. makieta, którą należy nosić przez kilka dni w celu realnej oceny nowego wyglądu lub optyczny wycisk wykonany cyfrowo w technologii 3D, która pozwala przygotować licówki w 2-3 godziny. Po ich zatwierdzeniu przygotowuje się zęby pod nakładki, szlifując je.

Licówki są opcją, nie koniecznością

Poprawnie wykonane i założone licówki są trwałe, ale nie wieczne i dlatego mogą wymagać wymiany co kilka-, kilkanaście lat. Ich żywotność uwarunkowana jest wpływem wielu czynników. Przede wszystkim niekorzystne dla licówek są nawyki żywieniowe, jak gryzienie cukierków, chrupanie orzechów czy jedzenie jabłek w całości na surowo, reakcje na stres, np. obgryzanie paznokci czy końcówki długopisu, a także urazy w obrębie twarzy i choroby przewlekłe. Aby dłużej cieszyć się estetycznym uśmiechem, należy przede wszystkim zastosować się do zaleceń pozabiegowych i stosować m.in. kilkudniową miękką białą dietę, która zapobiega odbarwieniom i uszkodzeniom.

Choć licówki to szybki sposób na poprawę estetyki zębów, istnieją pewne ograniczenia co do ich założenia. Przeciwwskazaniami są m.in. choroby dziąseł, bruksizm, próchnica czy niedostateczna ilość szkliwa. Ponadto licówkami nie można zastąpić prawidłowego leczenia ortodontycznego. Wszelkie choroby, ubytki i wady zgryzu powinny w pierwszej kolejności zostać wyleczone. Dopiero później można rozważać licowanie.

Komentarze