Codzienność osób borykających się z chorobami atopowymi

Choroba atopowa skóryAtopia to według definicji wprowadzonej przez badaczy (Cooke'a i Coca) nadmierna wrażliwość organizmu na małe dawki antygenów (alergenów). Stan ten charakteryzuje się nieprawidłowo wygórowaną odpowiedzią immunologiczną, która jest uwarunkowana genetycznie. Objawy kliniczne związane z atopią to tzw. choroby atopowe. Do tej grupy schorzeń zaliczamy m.in. astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry oraz pokrzywkę.

Długoletnie obserwacje osób związanych z atopią wykazały ponadto, że czynnikami potencjalnie alergizującymi są nie tylko powszechnie występujące alergeny takie jak roztocza, czy pyłki traw, ale również substancje o to niepodejrzewane (np. plastik, klej). Zwiększona wrażliwość nie tylko obniża komfort życia, ale może być także powodem stanów depresyjnych.

O astmie oskrzelowej słów kilka

Astma to jedna z najczęściej występujących u atopików chorób. Nadmierna obturacja oskrzeli występująca po kontakcie z alergenem jest powodem kaszlu, duszności, a także świstów i odczuwania ucisku w klatce piersiowej. Występujący równocześnie stan zapalny jest częstą przyczyną chorób układu płucnego i oskrzelowego.

Leczenie choroby jest wieloosiowe, dzięki czemu chory może prowadzić życie podobne do tego, które charakteryzuje jego rówieśników nie cierpiących na astmę. Głównymi lekami stosowanymi w astmie są kortykosteroidy oraz substancje rozszerzające oskrzela.

Atopowe zapalenie skóry- garść informacji

Chorobą znacznie obniżającą radość życia jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Ujawniająca się najczęściej w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym choroba związana jest z nadmierną suchością oraz zaczerwienieniem skóry. Narażona na czynniki atmosferyczne skóra wykazuje ponadto skłonność do liszajcowacenia oraz nadkażania bakteryjnego.

Dużą rolę w leczeniu zachowawczym atopowego zapalenia skóry odgrywają emolienty oraz preparaty nawilżające. Osoby skarżące się na uporczywy świąd ponadto mogą stosować leki przeciwhistaminowe, a także uspokajające. Nieleczone AZS związane jest z wieloma powikłaniami- w tym z śmiercią.

Choroby atopowe u ludzi młodych - jak sobie z tym radzić?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, choroby atopowe najczęściej dotyczą osób młodych. Związany z chorobą obniżony komfort życia to jeden z najczęstszych powodów wycofania społecznego. Nieestetycznie łuszcząca się skóra, czy nagłe napady duszności nie sprzyjają życiu towarzyskiemu, co bezpośrednio przekłada się na stan psychiczny chorego.

Dzięki odkryciom medycznym, aktualnie można sobie jednak radzić z uciążliwymi objawami w różny sposób. Szeroka gama emolientów pozwala na natłuszczenie skóry, a stosowanie lekkich leków antyhistaminowych (np. lewocetyryzyna) daje możliwość eliminacji świądu. Usunięcie jedynie dwóch z czterech głównych objawów AZS jest przyczyną zwiększenia komfortu chorego. W przypadku astmy leczenie jest trudniejsze, jednak nie jest ono niewykonalne. Posiadanie odpowiednio ustawionego inhalatora, a także zażywanie leków nowej generacji takich jak montelukast, czy zafirlukast to krok milowy w zapobieganiu kolejnych napadów astmy.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl.

Ocena: 5.0