Czajnik na płytę indukcyjną czy elektryczny - zalety i wady obu rozwiązań

CzajnikCzajnik to jedno z podstawowych akcesoriów kuchennych. To właśnie on pozwala szybko przygotować herbatę na śniadanie, kawę do deseru czy rozgrzewający napar na przeziębienie. Które urządzenie lepiej sprawdzi się w tej roli: czajnik na indukcję czy elektryczny? Poniżej porównanie obu urządzeń, które - być może - będzie pomocne w podjęciu decyzji o zakupie.

Czajnik na indukcję, czy elektryczny - który wybrać?

Aromatyczna kawa, zielona herbata, kojąca mięta - to tylko niektóre z napojów, do których przygotowania niezbędna jest gorąca woda. Do jej zagotowania wykorzystuje się czajniki - indukcyjne lub elektryczne. Na rynku wybierać można spośród bogatego asortymentu modeli. Każde z rozwiązań zastosowanych w poszczególnych egzemplarzach ma swoje mocne i słabsze strony. Najwygodniejszym są czajniki elektryczne. Można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Niestety, nowoczesne urządzenia często zużywają bardzo dużo energii. Warto zatem szukać modeli energooszczędnych. Z kolei czajniki indukcyjne sprawdzą się głównie w małych kuchniach, w których brakuje miejsca na blacie na kolejne urządzenie.

Czajnik na płytę indukcyjną - zalety i wady rozwiązania

Wśród zalet czajników indukcyjnych najczęściej wymienia się: solidne wykonanie (ze stali nierdzewnej lub żelaza), łatwość utrzymania w czystości oraz intuicyjny sposób używania (można mieć pewność, że podczas gotowania wody, czajnik zostanie odpowiednio ustawiony - nie stopi się jego rączka). Warto zaznaczyć, że to niedrogie rozwiązanie, a czasem nawet dużo bardziej ekonomiczne niż korzystanie z tradycyjnych czajników elektrycznych. Dodatkowo, modele są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Wśród wad nie sposób nie wymienić ograniczonych możliwości użytkowania - z czajników indukcyjnych można korzystać tylko w kuchni wyposażonej w płytę indukcyjną. Istotne jest również to, że najmniejsze z dostępnych czajników indukcyjnych mają pojemność 1 litra, ciężko znaleźć mniejsze urządzenie.

Czajnik elektryczny - plusy i minusy korzystania z urządzenia

Najważniejszą zaletą wynikającą z używania czajników elektrycznych jest ich mobilność - żeby z nich skorzystać, wystarczy mieć dostęp do gniazdka elektrycznego. Najczęściej są wykonywane z tworzywa sztucznego, stali lub szkła, a ich cena jest stosunkowo niska. Dzięki wielu funkcjonalnościom oraz różnym zabezpieczeniom, tego rodzaju czajniki są bezpieczne i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Mają specjalne filtry, które usuwają pojawiające się zanieczyszczenia. Bez trudu można znaleźć model dopasowany do indywidualnych potrzeb (dostępne są czajniki o pojemności od 0,4 l). Podobnie jak czajniki indukcyjne, można je nabyć w wielu wersjach kolorystycznych.

Niestety, w przypadku modeli ze spiralnymi grzałkami, problem może stanowić osadzający się kamień, który trudno usunąć. Często pojawia się również problem zbyt intensywnego nagrzewania się obudowy, co może doprowadzić do poparzenia.

Autor: www.emag.pl.

Komentarze