Czy cera sucha wymaga specjalnej pielęgnacji?

Pielęgnacja suchej skóryTwoja skóra jest wyjątkowo cienka i przypomina szorstki pergamin? Wygląda na znacznie starszą i zmęczoną? Z biegiem lat traci więcej wody, co jeszcze pogarsza jej kondycję. Mimo że cera sucha jest problemem genetycznym, można jej pomóc - właściwa i staranna pielęgnacja łagodzi podrażnienia i objawy.

Problemy z cerą to problem praktycznie wszystkich kobiet i w każdym wieku - jedne cierpią z powodu skóry tłustej, drugie wrażliwej, a inne zmagają się z trądzikiem, mimo że okres młodzieńcy mają już dawno za sobą.

Pielęgnacja dopasowana do potrzeb typu skóry

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, trzeba kierować się typem skóry oraz jej potrzebami. Dostępne są kosmetyki stworzone specjalnie do danego rodzaju cery, np. krem do cery suchej, balsam nawilżający, serum do skóry zniszczonej itd. Tym razem podpowiadamy, jak pielęgnować skórę suchą.

Cera sucha - czym się charakteryzuje?

Cerę suchą bardzo łatwo rozpoznać, gdyż jest matowa, pozbawiona blasku, niemal szara i cienka, napięta, a ponadto widoczne są na niej oznaki starzenia. Często występuje też łuszczenie, pieczenie albo swędzenie powodujące duży dyskomfort. Często można też zaobserwować prześwitujące naczynka krwionośne, gdyż jest tak cienka.

Właściwa pielęgnacja skóry suchej jest tak ważna, gdyż jest ona niezwykle wrażliwa na nieodpowiednie i zbyt intensywne kosmetyki. Zamiast przynieść ulgę, mogą wywołać dodatkowe podrażnienia. Przede wszystkim warto wybrać dobrej jakości krem do cery suchej - np. La Roche Posay Toleriane Sensitive lub ultranawilżający Resibo - aby ją nawilżyć i spowolnić proces starzenia. To właśnie posiadaczki cery suchej cierpią z powodu szybko pojawiających się zmarszczek.

Pielęgnacja cery suchej - praktyczne porady

Wiesz już, że skóra sucha jest wymagająca, dlatego stosuj bardzo łagodne kosmetyki i obserwuj jej reakcje na każdy nowy preparat. Może mieć dobry skład, a mimo wszystko wywołać podrażnienia. Stosuj specjalne kosmetyki do mycia twarzy, np. mleczka lub pianki - pamiętaj, że mydło się do tego nie nadaje. Codziennie rano i wieczorem używaj krem do cery suchej, a także balsam nawilżający do ciała. Zadbaj też o odżywianie i nawilżanie od zewnątrz, w czym pomocne będą m.in. maseczki.

Dbając o suchą skórę, unikaj długich i gorących kąpieli, niewskazane są też gwałtowne zmiany temperatury. Dobrym pomysłem będzie za to nawilżacz, gdyż suche powietrze dodatkowo pozbawia skórę wody. Jeśli spędzać w pracy około ośmiu godzin dziennie, warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Ważną kwestią jest też odżywianie - unikaj kawy i herbaty na rzecz soków i wody, jadaj świeże warzywa i owoce, zadbaj przy tym o tłuszcze roślinne (np. awokado) w diecie.

Ocena: 5.0