Czy halitozę można wyleczyć?

HalitozaSzacuje się, że około 80% osób mieszkających w Polsce przyznało się, że boryka się z problemem nieświeżego oddechu. Mimo, iż każdego dnia myjemy zęby, problem ten stale się pojawia i ciężko się go pozbyć. Nieświeży oddech to niezwykle krępująca i uciążliwa przypadłość, która powoduje dyskomfort i zmniejsza naszą pewność siebie. Warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i uporać się z halitozą raz na zawsze. Ale czy jest to w ogóle możliwe?

Skąd bierze się halitoza?

W wielu przypadkach wynika ona z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Na mycie zębów powinniśmy poświęcić około dwóch minut i dokładnie wyszczotkować każdy z nich. Niestety większość osób robi to bardzo niedokładnie z powodu pośpiechu, w efekcie czego na niedomytych zębach zaczyna pojawiać się kamień nazębny, a zalegające resztki jedzenia przyczyniają się do powstania próchnicy i chorób dziąseł. To z kolei prowadzi do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Nie zawsze jednak chodzi o higienę jamy ustnej - niekiedy bowiem mogą doskwierać nam problemy laryngologiczne, które przyczyniają się do pojawienia halitozy. Chodzi tu o osoby, które często miewają anginę, zapalenie zatok, czy alergiczny nieżyt nosa. Tworzą się wtedy w migdałkach nisze, w których często zalegają resztki jedzenia, a także wydzielina z nosa i zatok. W efekcie pojawia się właśnie halitoza i zmuszeni jesteśmy jak najszybciej reagować, aby nie zaniedbać naszych migdałków.

Zdarza się również, że przyczyną nieświeżego oddechu mogą być problemy przewodu pokarmowego, jak na przykład choroba wrzodowa, czy też zapalenie błony śluzowej żołądka. Halitoza może mieć również swoje początki w układzie oddechowym - gruźlica, czy grzybica przyczyniają się do wytwarzania się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak sprawdzić, czy nasz oddech jest świeży?

Istnieje kilka sposobów na to, aby przekonać się, czy nasz oddech przypadkiem nie odstrasza. W tym celu możemy wysunąć mocno język i potrzeć jego tylną część kilkukrotnie palcem. Wąchając, dowiemy się, co czują inni, gdy z nami rozmawiają.

Inną metodą jest szczotkowanie zębów na sucho przez około 2 minuty. Nie używajmy przy tym wody oraz pasty, następnie powąchajmy naszą szczoteczkę. Trzecim sposobem może być użycie nici dentystycznej - wyczyśćmy nią przestrzenie między zębami, a następnie powąchajmy nitkę.

W jaki sposób możemy walczyć z halitozą?

Przede wszystkim musimy zacząć od dokładnej higieny jamy ustnej. Zacznijmy od wizyty u dentysty, który oceni stan naszych zębów oraz dziąseł i udzieli nam cennych porad na temat walki z nieświeżym oddechem. Musimy również dokładniej myć zęby, aby usuwać z nich nalot, a także resztki jedzenia, które zwykle stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Myjmy zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a po każdym posiłku dokładnie wypłuczmy usta lub żujmy gumę bezcukrową. Nie zapominajmy także o dokładnym czyszczeniu języka, na którym również znajdują się liczne bakterie.

Niezwykle istotne jest również picie dużych ilości wody niegazowanej - dzięki temu nawilżymy błony śluzowe i pozbędziemy się bakterii z naszej jamy ustnej. Dodatkowo pomogą nam napary ziołowe z rumianku, czy szałwii, które nie tylko zwalczą bakterie, ale również przywrócą świeży oddech. W aptece możemy także znaleźć specjalne płukanki ziołowe, które stosujemy kilka razy w tygodniu.

Na co również zwrócić uwagę?

Może zdarzyć się również, że nie zmagamy się na co dzień z nieświeżym oddechem, a dolegliwość ta pojawia się u nas raz na jakiś czas. Warto wtedy zastanowić się, co jest tego przyczyną i jak możemy temu zaradzić.

Pierwszym powodem, który przychodzi nam na myśl, to oczywiście spożycie czosnku oraz cebuli - warzywa te zawierają allicynę, która ma lecznicze działanie, lecz specyficzny zapach. Warto wtedy sięgnąć po tabletki ziołowe, które zneutralizują nieprzyjemny zapach i pozwolą nam cieszyć się świeżym oddechem.

Niektóre kobiety podczas miesiączki lub menopauzy również narzekają na nieświeży oddech. Odpowiedzialne są za to hormony, które w tym okresie pracują nieregularnie, wydziela się mniej śliny, a w efekcie przyspiesza się rozmnażanie bakterii.

Należy również wspomnieć o licznych dietach odchudzających, szczególnie tych niskokalorycznych oraz głodówkach - powodują one odwodnienie organizmu, co przekłada się na liczne zaburzenia w jamie ustnej oraz powstawanie nieświeżego oddechu. Nie służy nam również stres i problemy psychiczne - hormon stresu blokuje wydzielanie się śliny i przyczynia się do powstania brzydkiego zapachu z ust.

Warto również zwrócić uwagę na stosowane przez nas używki, takie jak alkohol, czy papierosy - wysuszają one gardło i hamują wydzielanie śliny. Przyjrzyjmy się też bliżej naszemu zdrowiu - nieświeży oddech mogą powodować na przykład niektóre leki odwadniające i przeciw nadciśnieniu tętniczemu, a także zaparcia. Gdy gazy przebywają przez długi czas w naszych jelitach, cofają się, gdyż nie mogą znaleźć innego ujścia.

Wiemy już czym jest halitoza, skąd się bierze, a także w jaki sposób można się z nią uporać. Teraz najwyższa pora wcielić niektóre zasady w nasze życie i dosłownie - odetchnąć z ulgą.

Autor: www.szczoteczka-elektryczna.pl.

Komentarze