Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy ciąży

Wczesna ciążaCzy jestem w ciąży, czyli pierwsze (wczesne) objawy ciąży

Każda kobieta jest inna. Dlatego wczesne oznaki ciąży mogą różnić się odrobinę u każdej z nich. Do tego wiele objawów mylonych jest po prostu z zatruciem pokarmowym lub innymi chorobami. Aby w miarę możliwości móc rozpoznać ciążę konieczne jest zaznajomienie się z kilkoma istotnymi faktami.

W końcu każda kobieta powinna wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze wczesne  objawy ciąży.

Kiedy wiadomo, że to ciąża?

Skoro każda ciąża wygląda inaczej, to i kiedy kobieta zdaje sobie sprawę o tym, że jest w stanie błogosławionym, także ciężko określić. Tym bardziej, że wiele z nich przez pierwsze tygodnie nie odczuwa żadnej zmiany. Druga część kobiet zazwyczaj dopatruje u siebie przeziębienia. Wszystko zmienia się dopiero po wizycie u lekarza rodzinnego, który powinien skierować na badanie oraz do ginekologa. Te wczesne  objawy ciąży najczęściej zaczynają być widoczne po około 10 dniach od chwili zapłodnienia. Większość przyszłych matek odkrywa lub dowiaduje się o swoim stanie jednak dopiero około 5 tygodnia ciąży. Pomaga w tym wystąpienie kilku znaczących objawów.

O najpopularniejszych będzie mowa poniżej.

Wczesne  objawy ciąży

„Wszystko mnie denerwuje” - to może być ciąża!

Wahania nastrojów oraz podenerwowanie zazwyczaj kojarzone jest ze zbliżającym się PMS. Jednak tak naprawdę powinny być również małymi podpowiedziami. Wiele matek wspomina początki swojej ciąży jako okres, w którym dominowało rozdrażnienie, łzy przeplatały się z napadami śmiechu, a każdy najmniejszy szczegół z otoczenia mógł rozzłościć. Winowajcą w tym przypadku jest progesteron, który, mimo że wspomaga i zabezpiecza zarodek w macicy, to odwdzięcza się natłokiem emocji u przyszłej matki. I choć taka ilość spotęgowanych uczuć może być trudna do zniesienia zarówno dla kobiety, jak i jej otoczenia, to niestety nie da się ich stłumić lub wyzbyć się ich.

„Spóźnia mi się” - to może być ciąża (ale nie musi)!

Trzeba przyznać, że brak terminowej miesiączki uchodzi za najbardziej znany symptom ciąży. W rzeczywistości w tej teorii jest wiele nieprawidłowości. Otóż w wielu przypadkach w momencie, kiedy powinien wystąpić okres, dochodzi do lekkiego krwawienia oraz pieczenia. Wtedy wiele kobiet mylnie myśli, że nie zaszły w ciąże, choć w ich macicy zameldował się właśnie zarodek. Niestety krwawienie może być również bardzo niepokojącym objawem ciąży pozamacicznej. Tak czy inaczej trzeba zdawać sobie sprawę, że opóźniona miesiączka może, ale nie musi być od razu sygnałem zwiastującym ciążę. W końcu stresujący tryb życia odbija się również w taki sposób.

„Nie chce mi się jeść” - to może być ciąża!

Pierwsze objawy  ciąży nie muszą być tak oczywiste. Choć ciężarna kobieta utożsamiana jest z chodzącym pochłaniaczem jedzenia, to w trakcie pierwszych tygodni często bywa zupełnie odwrotnie. Oprócz rozdrażnienia, zmęczenia, także naturalne jest znaczne obniżenie apetytu. Choć również i w tym przypadku wszystko jest zależne od konkretnej kobiety. Dlatego nie trzeba niepokoić się z powodu niechęci do jedzenia w początkowej fazie ciąży. Jednak i tak przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i zażywanie zalecanej ilości wartości odżywczych, jest wysoce wskazane.

„Bolą mnie piersi” - to może być ciąża!

Zaledwie kilka dni po zapłodnieniu kobieta może odczuć pierwszy dyskomfort, jakim są nadwrażliwe piersi. Dokuczliwe stają się wtedy zwykłe czynności, gdyż nawet kontakt piersi z materiałem może powodować ból. Stopniowo stają się one coraz bardziej nabrzmiałe oraz ulegają powiększeniu. Wszystko przez komórki gruczołowe, które po porodzie będą miały wytwarzać pokarm dla dziecka. Dodatkowo kobiety z jasną karnacją mogą dostrzec większą ilość naczyń krwionośnych na piersiach.

„Mam infekcję” - to może być ciąża!

Zmęczenie organizmu może wiązać się również z wystąpieniem wielu dolegliwości, które mają miejsce także przy zwykłym przeziębieniu. Najczęściej spotkać można się z uczuciem zapchanego nosa. Jednak nie jest to katar, ale sygnał od organizmu. Poza tym wzrasta ilość wydzielania śliny.

„Niedobrze mi” - to może być ciąża!

W pierwszym trymestrze kobiety są zmuszone częściej odwiedzać toaletę niż zazwyczaj. Wszystko przez mdłości oraz wymioty. Ich intensywność może być bardzo różna. W tym czasie odpowiednie nawodnienie jest kluczowe, a w razie, gdyby dolegliwości przybrały na mocy konieczna może okazać się wizyta u lekarza, aby nie zagrozić życiu dziecka.

„Ale to brzydko pachnie!” - to może być ciąża!

To nie tylko stereotyp rodem z produkcji filmowych. Pewien odsetek kobiet w niedługim okresie od zapłodnienia odczuwa intensywniej wiele zapachów. Niekiedy nawet może je drażnić zapach kawy lub dawniej ulubionych perfum. Co ciekawe, kobieta dzięki temu sama w łatwiejszy sposób odróżnia nieświeże produkty spożywcze, przez co chroni siebie i dziecko.

Po wystąpieniu którychkolwiek z tych objawów najlepiej od razu udać się do lekarza, który pozwoli dokładnie zdiagnozować, co jest ich przyczyną. Wtedy na tytułowe pytanie: "Czy jestem w ciąży?" zabrzmi odpowiedź wykluczająca lub potwierdzająca. Dobrym rozwiązaniem może być również wykonanie testu ciążowego. Jednak trzeba pamiętać, że i ich wyniki czasem bywają mylące.

Komentarze