Czy rozwolnienie u niemowlaka jest groźne? Kiedy udać się do lekarza?

Rozwolnienie u dzieckaBiegunki u niemowląt występują dość często i choć z pewnością zawsze są powodem do niepokoju, większość przypadków jest łagodna i możliwa do wyleczenia w domu. Co robić, gdy nasz maluch ma biegunkę i jakie sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?


Przyczyny biegunki u niemowląt

Rozwolnienie u niemowlaka spowodowane jest zazwyczaj rotawirusami, które najczęściej atakują w sezonie jesienno-zimowym. Inne wirusy, które mogą powodować biegunkę u niemowląt, to: adenowirusy, wirus Norwalk.

Zakażenia bakteryjne również mogą spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, w tym biegunkę czy wymioty. Najczęściej wywoływane są przez bakterie: Salmonella enteritidis, Shigella (szigeloza), Escherichia coli, Campylobacter, Yersinia lub Clostridium.

Biegunka poantybiotykowa występuje w wyniku zaburzeń flory bakteryjnej jelit, spowodowanej zażywaniem silnych antybiotyków. Chcąc uniknąć tego typu skutków ubocznych, warto podczas terapii antybiotykowej przyjmować suplementy probiotyczne. Pomogą one ochronić błony śluzowe jelit i żołądka, dostarczając organizmowi zdrowych bakterii jelitowych, które wpływają na prawidłową pracę układu pokarmowego.

Do innych przyczyn biegunki u dzieci zaliczamy alergie i nietolerancje pokarmowe oraz zatrucia pokarmowe.

Co robić, gdy wystąpi biegunka u dziecka?

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, gdy zauważymy, że dziecko ma biegunkę, jest podawanie mu płynów, aby uniknąć odwodnienia. Mogą być one dostarczane w małych ilościach, ale często. Przez cały czas należy dziecko dokładnie obserwować, aby mieć pewność, że nie dochodzi do nadmiernej utraty wody.

Objawy odwodnienia u dziecka:

  • suche wargi, język, błona śluzowa jamy ustnej;
  • brak łez pomimo płaczu;
  • zapadnięte oczy;
  • apatia;
  • gęsta ślina;
  • rzadkie oddawanie moczu i w małych ilościach;
  • zmniejszenie elastyczności skóry;
  • nieświeży oddech;
  • szara i chłodna skóra;
  • czasem drgawki.

W trakcie biegunki nie powinno się pozbawiać dziecka jedzenia. Wręcz przeciwnie, należy podawać mu posiłki w miarę normalnie (choć unikać ciężkostrawnych), jednak w mniejszych ilościach.

Biegunka u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Większość przypadków biegunki u niemowlaka można leczyć w domu, gdyż objawy samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Odwodnienie stanowi najniebezpieczniejsze powikłanie nadmiernego wydalania, a więc jeżeli rodzice zadbają o to, aby do niego nie doszło - zazwyczaj organizm dziecka wraca do poprawnego funkcjonowania po kilku dniach. Jeżeli jednak pojawią się objawy odwodnienia, a co więcej, pomimo starań rodziców, dziecko wciąż ma silną biegunkę - konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który może zalecić hospitalizację.

Podsumowując, rozwolnienie u niemowlaka to coś, z czym zapewne każdy rodzic prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Ważne, aby wiedzieć, jak działać i zacząć to robić jak najszybciej, aby uniknąć zagrożenia wywołanego odwodnieniem. Pamiętajmy, że delikatny organizm dziecka wymaga szczególnej opieki i już od wystąpienia pierwszych objawów należy dokładnie obserwować, jak przebiega choroba.

Komentarze