Czy warto odbyć e-wizytę u lekarza online?

E-wizyta u lekarzaE-wizyta u lekarza to zdalna forma konsultacji lekarskiej. W ten sposób można skontaktować się z lekarzem zdalnie, bez wychodzenia z domu. E-wizyty stały się popularne ze względu na pandemię, jednak taka forma kontaktu z lekarzem sprawdzi się nie tylko w sytuacji epidemicznej. Podpowiadamy, czy warto odbyć e-wizytę u lekarza online i w jakiej sytuacji taka opcja świetnie się sprawdzi.

Na czym polega e-wizyta?

E-wizyta to konsultacja lekarska w formie zdalnej, z której pacjent może skorzystać w dowolnym czasie. Obecnie takie porady telemedyczne stają się nie tylko coraz bardziej popularne, ale także znacznie bardziej dostępne. Z jednej strony jest to zasługa cyfryzacji, a z drugiej zmian w świadomości społecznej. E-wizyta może odbywać się w formie online, a więc na przykład przez kamerę internetową, na czacie lub przez specjalny portal pacjenta. Niektórzy lekarze udzielają także porad telefonicznych, które świetnie sprawdzają się w przypadku seniorów bez dostępu do Internetu.

Kiedy warto skorzystać z e-wizyty?

Istnieje wiele sytuacji, w których e-wizyty bardzo się przydają. Przede wszystkim lekarze online mogą wypisać receptę. Nie trzeba już chodzić do placówki medycznej i narażać się na stanie w kolejkach oraz na niebezpieczny kontakt z bakteriami i wirusami. Nie chodzi przecież tylko o koronawirusa, ale także o inne zarazki, których lepiej unikać. E-wizyta to także doskonała opcja dla osób, które mieszkają daleko od przychodni. Czasami zdarza się, że wystarcza tylko ogólna konsultacja, zalecenia lekarskie, wystawienie skierowania na badania krwi lub wypisania kodu na receptę. W takim przypadku wizyta w formie online jest znacznym ułatwieniem. Dodatkowo e-wizyta dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które słabo się czują i chcą otrzymać zwolnienie lekarskiej. W takim przypadku nie ma sensu chodzić do lekarza i narażać jego oraz innych pacjentów. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie elektronicznej i wysyłane jest bezpośrednio do pracodawcy. Wszystko przebiega więc sprawnie i bezproblemowo. Warto dodać, że e-wizyta może być także przydatna w momencie, gdy pacjent chce szybko otrzymać skierowanie do innego lekarza lub na badania. Taka forma kontaktu przydaje się także w przypadku osób starszych lub przewlekle chorych.

Czy warto odbyć zdalną konsultację z lekarzem?

Okazuje się, że jest naprawdę wiele momentów w życiu pacjenta, gdy warto zdecydować się na e-wizytę. Obecnie nie ma już potrzeby chodzenia ze wszystkim do poradni lub innej placówki medycznej, bo wiele spraw można załatwić w formie zdalnej. Oczywiście dobrze pamiętać o tym, że do niektórych specjalistów, na przykład dermatologa lub stomatologa, trzeba udać się na wizytę stacjonarną, ponieważ spotkanie w formie online raczej niewiele pomoże. E-wizyty dobrze sprawdzają się za to w przypadku internistów, czy też pediatrów i lekarzy rodzinnych. Podczas konsultacji w formie online pacjent powinien podejść do wizyty w taki sam sposób jak wtedy, gdy odbywa się ona w formie tradycyjnej. Chodzi o to, aby wziąć na poważnie swoje objawy i porozmawiać ze wszystkim szczerze z lekarzem. Tylko na tej podstawie specjalista może wystawić receptę, zwolnienie lekarskie lub skierowanie na inne badania. E-wizyta to prosty, bezpieczny i skuteczny sposób na ogólną diagnozę swoich dolegliwości.

Komentarze