Czy znasz te sposoby na oszczędzanie wody?

Oszczędzanie wodyOszczędzanie wody to dzisiaj i ekologiczna konieczność, i ekonomiczna sztuczka na podreperowanie domowego budżetu. Można śmiało stwierdzić, że nastała moda na oszczędzanie wody, a jej efekty służą nam wszystkim - jako jednostkom, jako lokalnej oraz globalnej społeczności.

 

Chcesz dołączyć do tego trendu, ale nie wiesz, jak oszczędzać wodę? Myślisz, że wymaga to wielkich wysiłków lub wyrzeczeń? Wcale nie! Zobacz proste sposoby na oszczędzanie wody.

Oszczędzenie wody przy kąpieli

Kąpiel jest oczywiście konieczna, ale sposób, w jaki ją przeprowadzamy, może zużywać więcej lub mniej wody. Kąpiel w wannie jest pod tym względem bardzo nieefektywna. Średnie zużycie wody podczas kąpieli w wannie wynosi 150-200 litrów wody. Tymczasem prysznic zużywa około 10 litrów przez minutę, a wiadomo, że nikt nie stoi pod prysznicem przez 20 minut. Dlatego zawsze będzie się bardziej opłacał. Poza tym szybki prysznic to nie tylko oszczędzanie wody, ale i czasu, a do tego można się naładować pozytywną energią! By jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody, pamiętaj o jej zakręcaniu, kiedy mydlisz ciało albo nakładasz szampon - choć nie trwa to długo, w skali miesiąca może być znaczącym zyskiem.

Oszczędzanie wody podczas mycia zębów

Możesz wybrać różne rodzaje szczoteczki do zębów, różne pasty i inne akcesoria, jednak niezmiennie powinieneś zakręcać dopływ wody, kiedy myjesz zęby. Czy robisz to rano, czy wieczorem, dwa albo trzy razy dziennie - zawsze warto zakręcić wodę, ponieważ nie jest ona do niczego potrzebna w trakcie mycia zębów. Przed? Tak. Po? Owszem. Ale w trakcie mycia bieżąca woda jest tylko marnowana. To dotyczy także innych czynności podejmowanych w łazience, takich jak na przykład golenie. Jasne, podczas golenia woda jest potrzebna, ale nie musi lecieć przez cały czas. Odkręcaj ją wtedy, kiedy jest faktycznie wykorzystywana.

Oszczędzanie wody podczas zmywania naczyń

Znasz tę metodę zmywania naczyń, podczas której napełniasz komorę zlewu ciepłą wodą, myjesz naczynia w stojącej wodzie, a następnie opłukujesz pod bieżącą? To dobry pomysł na oszczędzanie wody, ale jeszcze lepszym jest - zmywarka! Dzięki zmywarce możesz nie tylko zaoszczędzić wodę, ale też energię (potrzebną do ogrzania wody) oraz… swój czas. Co prawda praca zmywarki do naczyń może trwać ponad godzinę, ale w tym czasie nie musisz jej przecież obsługiwać, możesz spokojnie zająć się swoimi sprawami. Jednak aby praca zmywarki była wydajna, należy wcześniej zapełnić ją brudnymi naczyniami. "Puszczanie" zmywania z kilkoma talerzami będzie miało odwrotny skuter - zużyjemy proporcjonalnie więcej wody i energii, niż miałoby to miejsce przy ręcznym myciu. Podobnie rzecz ma się z pralką - zużycie wody jest w niej praktycznie takie samo, bez względu na to, czy zapełnimy ją do połowy, 2/3 czy w całości. Dlatego najbardziej opłacalne jest zawsze wypranie za jednym razem jak największej ilości ubrań - to pozwala również na rzadsze uruchamianie pralki.

Czy śmietniki mogą zapewnić oszczędzanie wody?

Wśród metod na to, jak oszczędzać wodę, korzystanie ze śmietników jest chyba jedną z bardziej enigmatycznych, choć prostszych. Chodzi o to, by nie używać wody do spłukiwania śmieci - na przykład nie spuszczać w toalecie niedopałków papierosów, nie spłukiwać w zlewie okruchów zmiecionych z kuchennego stołu itd. Cała ta woda zużywana jest bowiem niepotrzebnie na rzeczy, które równie dobrze mogły wylądować w śmietniku i nie zużyć ani mililitra. Dlatego - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - zainstaluj śmietnik w łazience i korzystaj częściej z tego z kuchni, zamiast marnować wodę.

Na powyższych przykładach widać, że oszczędzenie wody nie jest projektem trudnym w realizacji. Opisane tu sposoby są proste do zastosowania. O niektórych trzeba pamiętać, ale… tylko do momentu wyrobienia nawyku. Po kilku tygodniach zakręcanie wody podczas mycia zębów będzie u Ciebie następowało automatycznie. Przypomnisz sobie o nim i innych nowych praktykach dopiero przy okazji kolejnego rachunku za wodę - bo zdziwisz się, ile w ten sposób zaoszczędziłeś!

Komentarze