Czym jest kinesiotaping? Jak i kiedy warto nakleić na ciało tejpy?

KinesiotapingOglądając przeróżne zawody sportowe, takie jak biegi czy piłkę nożną, możemy czasem zauważyć u niektórych sportowców kolorowe plastry naklejone na niektóre części ciała. Bardzo często spotykamy się z nimi także wśród ludzi mijanych na ulicy. Są to taśmy kinezjologiczne. Ich obecność odciąża mięśnie, jednocześnie wspomagając codzienne funkcjonowanie. W jakich przypadkach warto sięgnąć po coraz bardziej popularne w Polsce oraz na świecie tejpy? Jak je naklejać? Sprawdź poniżej!

Kinesiotaping - co to jest?

Kinesiotaping, inaczej nazywany po prostu tapingiem, to sposób oklejania poszczególnych punktów i partii ciała za pomocą specjalistycznych produktów, zdefiniowanych jako plastry ściągające. Tego rodzaju taśmy kinezjologiczne dostępne są w sprzedaży w większości stacjonarnych i internetowych sklepów medycznych, tj. MegaMedic.

Metoda kinesiotapingu opracowana została przez dr. Kenzo Kase, który poszukiwał sposobu na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów bez zbędnego ograniczania ich ruchu. Tejpy okazały się najlepszym rozwiązaniem. Pomagają odciążyć mięśnie, jednocześnie zapobiegając nadmiernym ruchom w uszkodzonym obrębie ciała, dzięki czemu powstały już uraz nie pogłębia się i co najwazniejsze - ma szansę na szybsze wyleczenie.

Kiedy warto zdecydować się na taping? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Mówiąc najprościej, kinesiotaping jest wsparciem dla uszkodzonych w różnoraki sposób i w przeróżnej skali struktur skóry, pozwalającym na szybsze ich wyleczenie. Kiedy warto się na niego zdecydować? Tak naprawdę zawsze wtedy, gdy doszło do urazu lub innego uszkodzenia jakiegokolwiek elementu budowy naszego ciała, powstałego np. w wyniku zerwania czy naciągnięcia mięśni. Taśmy do tapingu stosowane są w ramach rehabilitacji osób przewlekle chorych lub powypadkowych, ale także wśród sportowców i ludzi prowadzących aktywny tryb życia.

Co oznaczają poszczególne kolory tejpów?

Tak naprawdę poszczególne barwy nie mają przypisanych do siebie konkretnych zastosowań. Są po prostu różnymi wariantami, które możemy stosować według własnego uznania, preferencji oraz obowiązujących trendów modowych. Poszczególne taśmy mogą różnić się jedynie szerokością, długością oraz elastycznością, osiągającą nawet do 140% naciągu! Jednak mogą być także całkowicie sztywne.

W czym dokładnie może pomóc taping?

Kinesiotaping

Odpowiednio naklejona taśma kinezjologiczna sprawdzi się między innymi przy naderwaniu mięśni lub skręceniu stawu, przy minimalizacji dużego napięcia mięśniowego i chęci uwolnienia się od towarzyszącego bólu, w walce ze zwyrodnieniami kręgosłupa czy w zniwelowaniu opuchlizny. Plastry kinezjologiczne stosowane są również wśród osób z niepełnosprawnościami w obrębie ruchu jako pomoc w utrzymaniu ich mięśni w prawidłowym stanie. Ponadto mogą stanowić pewnego rodzaju usztywnienie wśród ludzi, którzy ulegli różnym wypadkom, na skutek których wymagają ograniczenia ruchu danych tkanek, jednak bez konieczności zakładania na nie gipsu. Metoda dr. Kenzo Kase stosowana jest również u osób trenujących. Plastry dla sportowców to przede wszystkim profilaktyka przeciwurazowa dla osłabionych mięśni, ale również pomoc w szybszym odzyskaniu sił.

Warto wiedzieć, że kinesiotaping może służyć także w celach kosmetycznych. Właściwie naklejone taśmy przyspieszają gojenie się ran i wchłanianie siniaków, ale także są wykorzystywane do niwelowania obrzęków twarzy czy do odciążania brzucha u kobiet ciężarnych.

Taśma kinezjologiczna - jak naklejać?

Stosowanie taśmy do tapingu nie jest skomplikowane. Jednak wymaga znajomości podstawowych zasad, jakimi należy się kierować przy jej naklejaniu. Aby wykonać taping prawidłowo, w pierwszej kolejności należy przede wszystkim sprawdzić przyczep początkowy i końcowy mięśnia, który ma zostać oklejony. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej długości plastra, w której należy uwzględnić między innymi preferowaną siłę naciągu. Przed naklejeniem gotowego plastra niezwykle istotne jest zostawienie jego początku i końca bez naciągu. Dzięki temu całość będzie lepiej trzymać się na skórze, a w efekcie wpłynie na szybszy powrót do zdrowia i pełni sił witalnych.

Delikatne naciągnięcie ścięgien czy profilaktycznie zastosowanie tapingu można wykonać samodzielnie. Jednak jeśli problem okaże się poważniejszy, warto zgłosić się po pomoc do wykwalifikowanego masażysty lub fizjoterapeuty. Dzięki temu, że dysponują oni obszerną wiedzą z zakresu anatomii, prawidłowo wykonają taping, dając ulgę uszkodzonym strukturom skóry.

Kinesiotaping twarzy, tejpy na plecy czy na kolano - każde z tych miejsc będzie wymagało innej siły naciągu oraz odmiennej długości taśmy. Warto o tym pamiętać, a zastosowana terapia przyniesie oczekiwane efekty.

Komentarze