Czym jest kriochirurgia? Wady i zalety kriochirurgii

KriochirurgiaŚwiatowa medycyna w ciągu ostatnich lat znacznie się rozwinęła. Obecnie potrafimy wykonywać już takie zabiegi, jak wszczepianie implantów siatkówki, czy podawanie tabletek z kamerą. Nikogo nie dziwią operacje wykonywane za pomocą lasera lub też hodowanie skóry na potrzeby poparzonych pacjentów. Wśród tych niezwykle znanych i medialnych zwycięstw medycyny, ogromne sukcesy odnosi również inny cichy bohater wielu chorych. Jest nim kriochirurgia.

Czym jest kriochirurgia?

Kriochirurgia jest zabiegiem polegającym na doprowadzaniu określonych tkanek do martwicy, poprzez poddawanie ich niskim temperaturom. Metoda ta z powodzeniem stosowana jest w leczeniu zmian o charakterze nowotworowym, naczyniowym oraz dermatologicznym. Najczęściej używanym środkiem powodującym szybkie, miejscowe zmniejszenie temperatury jest ciekły azot. Jego temperatura wynosi około -195 °C. Podawany jest metodą:

 • natryskową - stosowana głównie na małym obszarze około 2 cm. Jest to punktowe zamrożenie danego, bardzo małego obszaru.
 • kontaktową - dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest leczenie obszaru od kilku do kilkunasty centymetrów. Metoda kontaktowa znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek otaczających obszar konieczny do poddania leczenia.

Zabieg kriochirurgii

Kluczem działania kriochirurgii jest specyficzne zachowywanie się tkanek poddawanych nagłemu zamrożeniu i równie szybkiego rozmrożeniu. Szybko obniżona temperatura powoduje powstanie zarówno na powierzchni tkanki, jak i wewnątrz niej, kryształów, które skutkują rozerwaniem błony komórkowej i zahamowaniem syntezy DNA. Pacjent w czasie zabiegu odczuwa w miejscu poddawanemu zamrażaniu chłód, pieczenie lub swędzenie. Zdarza się, że w czasie drugiego etapu zabiegu, czyli rozmrażania tkanki, odczuwalny jest przez pacjenta ból. Jest on jednak chwilowy i bardzo szybko ustępuje.

Wady i zalety stosowania kriochirurgii

Do najważniejszych zalet stosowania kriochirurgii należą:

 • bardzo wysoka skuteczność leczenia,
 • bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu dla pacjenta,
 • praktycznie brak występujących skutków ubocznych przeprowadzanego zabiegu w postaci przekrwień, czy obrzęków,
 • brak powikłań po wykonaniu zabiegu,
 • bardzo dobry efekt wizualny przeprowadzanego zabiegu, praktycznie pozbawionego występowania blizn,
 • możliwość wykonywania zabiegu na każdym pacjencie, bez względu na płeć, wiek lub stan zdrowia.

Pomimo szeregu niezaprzeczalnych zalet jakie posiada metoda kriochirurgi, nawet ten sposób leczenia posiada pewne wady, których nie można pominąć. Należą do nich:

 • możliwe wystąpienie bólu, pęcherzy i zaczerwienień podczas i po zabiegu,
 • w wyniku strachu i stresu podczas zabiegu możliwe są omdlenia,
 • zdarza się, że czas gojenia się ran ulega znacznemu wydłużeniu i sięga kilku tygodni,
 • w dalszej perspektywie czasu możliwe jest utracenia czucia w miejscu przeprowadzania zabiegu,
 • zabieg kriochirurgi nie jest możliwy do zrealizowania na każdym miejscu ciała. Nie jest on zalecany w przypadku zmian zlokalizowanych na brzegu skrzydełek nosa lub na podudziach.

Autor: www.febumed.pl.

Komentarze

DER-MED
Zabiegi kriochirurgiczn e najczęściej są niemal bezbolesne i nie wymagają znieczulenia. Dodatkowo polegają na niszczeniu tkanki bez potrzeby jej wycięcia, dzięki czemu nie uświadczymy niedogodności związanych z tradycyjnym zabiegiem chirurgicznym.
http://krakow.dermed.pl