Czym jest refleksoterapia, dla kogo oraz jak znaleźć odpowiedniego specjalistę

RefleksoterapiaCo powiesz na masaż stóp? Nie, nie chodzi o to, czy bolą Cię nogi. Obojętnie, z czym masz problem zdrowotny, to właśnie ich stymulacja może realnie pomóc. Pierwsze słyszysz? Poznaj refleksoterapię - holistyczną metodę leczniczą opartą nie tylko o naukowe, ale i kulturowe źródła.

Refleksoterapia nieprzypadkowo zdobywa zwolenników na całym świecie. To kompleksowy rodzaj masażu, który polega na odpowiednim uciskaniu stóp, aby oddziaływać na cały organizm, dosłownie na wszystkie jego organy.

Poza aspektami medycznymi to całkiem przyjemny rodzaj zabiegu. Specjaliści refleksoterapii podkreślają, że jej skuteczność zależy od odpowiedniego podejścia, które traktuje ciało, umysł i duch człowieka jako swoistą całość. Celem jest nie tyle zdiagnozowanie i wyleczenie konkretnej choroby, ile takie działanie na organizm, żeby osiągnął stan równowagi i zdrowia. Ma temu służyć eliminacja toksyn i odblokowanie meridianów. Nie znasz tego pojęcia? Spokojnie, ten artykuł powstał, żeby kompleksowo wyjaśnić całe zjawisko.

Meridiany - naturalne ścieżki ludzkiej energii

Sięgnijmy do tradycyjnej, cenionej za wyjątkowe i skuteczne podejście medycyny chińskiej. Wedle jej założeń, w organizmie przepływa energia życiowa, zwana "chi". Którędy? Właśnie wspomnianymi meridianami, czyli ścieżkami energetycznymi. Gdy coś "zatyka" te kanały, a energia przestaje przepływać przez ciało w swoim naturalnym tempie - dochodzi do choroby.

Ból głowy, bezsenność, niestrawność - według chińskiej medycyny przyczyny leżą w zastoju energii. Jej deficyty są pogłębiane przez szybkie tempo życia, stres, trudne zdarzenia. Faktycznie, wiele osób może to potwierdzić - gdy człowiek "czuje się do niczego", organizm pogłębia ten stan bólami i innymi schorzeniami. Ale gdy rozpiera nas energia, często zdrowie i kondycja jest na medal, a ciało nie wymaga leczenia.

I tu pojawia się refleksoterapia. Jej założeniem jest precyzyjne uciskanie stóp - w konkretnym miejscu, co przekłada się na dany organ. Niezależnie, czy chodzi o śledzionę, serce, czy płuco - każdy narząd ma swój punkcik na stopie. Profesjonalny masaż przywraca mu odpowiedni poziom energii.

Refleksoterapia - dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Masaż refleksoterapeutyczny stóp zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu:

 • migreny,
 • bezsenności,
 • infekcji,
 • niewłaściwej przemiany materii,
 • bólu kręgosłupa,
 • bólu zatok,
 • bólu głowy,
 • nadwrażliwości jelit.

Terapię odradza się jednak osobom, które mają problemy z żylakami, zakrzepicą żył, skomplikowanymi chorobami psychicznymi, cukrzycą, osteoporozą, chorobami zakaźnymi i wysokimi gorączkami. Co naturalne, to również niezbyt dobre leczenie dla pacjentów zmagających się z owrzodzeniem, grzybicą, złamaniem lub innym schorzeniem stóp. Z refleksoterapii na wszelki wypadek powinny także zrezygnować kobiety w ciąży wysokiego ryzyka.

Główne zalety refleksoterapii

Refleksologia masaż

Dzięki założeniom i skutecznemu przeprowadzeniu refleksoterapii pacjent może odczuć ulgę polegającą na zniwelowaniu stresu, bezsenności i złego samopoczucia. To szczególnie ważne, gdy jest się nieustannie przeciążanym wielogodzinną pracą lub trudnymi przeżyciami. Jak przyznają pacjenci na całym świecie, za sprawą refleksoterapii organizm wraca do równowagi, a wiele organów po prostu przestaje dokuczać.

Efekty, jakie można osiągnąć, to: lepsze krążenie krwi, zniknięcie bólu, odblokowanie układu nerwowego, mniejsze migreny, wyleczone infekcjach i efektywniejsza przemiana materii. Brzmi cudownie? Nie bez powodu coraz więcej osób szuka specjalisty w tym zakresie. Refleksoterapia walczy z reumatyzmem, nadwagą, depresją, drażliwością, słabą odpornością i wieloma innymi schorzeniami, na które cierpią miliony ludzi na całym świecie.

Po prostu przyjemny zabieg

Pacjenci na ogół zgadzają się, że refleksoterapia jest dość przyjemną serią zabiegów. Uciskanie konkretnych punktów na stopie rozluźnia, choć gdy trafi się na fragment odpowiedzialny za chory organ, może pojawić się ból. Ugniatanie palcami lub nawet całą pięścią jest sposobem oddziaływania na narząd, aby ból przeminął. W zależności od problemu dzieje się to natychmiast lub dopiero po serii kilkunastu zabiegów.

Przypomnijmy: według podstawowych założeń refleksoterapii organizm ma się uleczyć sam pod wpływem odpowiedniej stymulacji. Jeszcze jedno - nie powinno się przekraczać granicy trzech zabiegów tygodniowo. Jednak w napiętym grafiku zapewne i tak ciężko znaleźć częstsze okazje do wizyty u specjalisty. Choć sama tradycja masażu stóp w celu przywrócenia właściwej energii całemu organizmowi wywodzi się jeszcze ze starożytnych cywilizacji Chin i Egiptu, metody te są rozwijane i uznawane przez nowoczesną medycynę naturalną.

Współczesna nauka i doświadczenie specjalistów z całego świata pozwalają wprowadzać do refleksoterapii kolejne techniki oraz przydatne informacje. Dziś jej entuzjaści mieszkają także w krajach Zachodu i niejednokrotnie uzyskują lepsze efekty poprzez masaż stóp niż leczenie farmakologiczne czy inne formy terapii.

Pamiętaj jednak, żeby zawsze robić dla swojego zdrowia jak najwięcej. Warto przekonać się na własnych... stopach, ile może dać refleksoterapia, ale nie wyklucza to regularnych badań, wizyt lekarskich czy standardowych metod wykrywania i pozbywania się schorzeń.

Jak znaleźć specjalistę

Cóż, jak to zwykle bywa z medycyną naturalną, na tle skutecznych specjalistów pojawiają się także nieuczciwi "mistrzowie", którzy niewiele pomogą, ale chętnie wyłudzą sporo gotówki. Dlatego, jeżeli naprawdę pragniemy znaleźć kogoś odpowiedniego, bazujmy na:

 • referencjach;
 • doświadczeniu;
 • certyfikatach;
 • formie zatrudnienia / działalności.

Aby stać się refleksologiem, nie wystarczy praktyka. Specjalistyczne kursy kończące się egzaminami i przyznawaniem certyfikatów przeprowadzają takie organizacje jak np. IARAMT. Jeżeli trafiasz więc na ofertę specjalisty, który posiada weryfikowalny dyplom, możesz zaufać, że przeszedł kursy praktyczne i teoretyczne. W założeniu powinien dobrze wiedzieć, jakie są podstawy refleksoterapii i jak ją przeprowadzić, żeby złagodzić bóle oraz inne schorzenia. Na szczęście również i ta gałąź medycyny naturalnej się profesjonalizuje, a Internet pozwala znaleźć miejsca, w których stopy przejdą odpowiedni, przynoszący ulgę masaż.

Autor: www.optimalsolicitors.com.

Komentarze