Czym jest szczoteczka elektryczna?

Elektryczne szczoteczkiO szczoteczkach elektrycznych jest ostatnio coraz głośniej. Zewsząd słyszymy opinie, że zapewniają one znacznie skuteczniejsze mycie od szczoteczek w wersji tradycyjnej, oraz że doskonale potrafią się dopasować do potrzeb różnych grup użytkowników. Ile w tym prawdy? Czym tak naprawdę jest szczoteczka elektryczna, jakie są jej wady oraz zalety? Czas odsłonić karty.

Szczoteczkami elektrycznymi nazywamy urządzenia, które oczyszczają bakterie z jamy ustnej przy pomocy ruchów obrotowo-zwrotnych. Głowica tych szczoteczek porusza się albo w sposób zgodny ze wskazówkami zegara, albo też odwrotny. Samo szczotkowanie zębów szczoteczkami elektrycznymi przypomina korzystanie ze szczoteczki manualnej, z tą jednak różnicą, że urządzeniem elektrycznym nie musimy wykonywać podczas mycia żadnych dodatkowych ruchów - wystarczy przyłożyć jego włosie do powierzchni zębów i poczekać, aż szczoteczka całą pracę wykona za nas.

Szczoteczka elektryczna - co to takiego?

Szczoteczki elektryczne opierają swoją skuteczność na wykonywanych podczas szczotkowania ruchach wibracyjnych i oscylacyjnych. Niektóre z nich są zasilane poprzez ładowanie indukcyjne, inne posiadają zasilanie bateryjne. Warto podkreślić, że współczesne szczoteczki elektryczne mają wbudowany czasomierz, dzięki któremu automatycznie wyłączają się gdy tylko zakończymy dwuminutowy proces mycia.

Jakie wyróżniamy rodzaje szczoteczek elektrycznych?

Na rynku znajdziemy obecnie kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych. Są to:

  • Szczoteczki obrotowe (rotacyjne) - posiadają okrągłą główkę czyszczącą i wykonują ruchy rotacyjno-oscylacyjne. Innymi słowy, poruszają się raz w lewo, raz w prawo. Pracują z prędkością od 7000 do 8800 ruchów na minutę.
  • Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne - charakteryzują się tym samym co szczoteczki obrotowe, jednak pracują z wykorzystaniem technologii 3D, a zatem oprócz ruchów rotacyjno-oscylacyjnych wykonują także ruchy pulsacyjne. W ciągu minuty urządzenie jest w stanie wykonać od 20 000 do nawet 40 000 takich ruchów.
  • Szczoteczki soniczne - w ich wypadku sposób pracy jest nieco inny. Ich główki czyszczące posiadają podłużny kształt, którym przypominają szczoteczki manualne. Do oczyszczania zębów używają zaś ruchów wymiatających, z prędkością od 30 000 do nawet 62 000 takich ruchów na minutę. Ponadto, za sprawą fal dźwiękowych doprowadzają do powstania w jamie ustnej zjawiska kawitacji (zmieszania się ze sobą śliny i pasty do zębów), dzięki któremu powstała chmura mikrobąbelków precyzyjnie penetruje wszystkie newralgiczne miejsca w naszej jamie ustnej.
  • Szczoteczki ultradźwiękowe - z wyglądu i sposobu działania przypominają szczoteczki soniczne, jednak tym, co je wyróżnia, jest praca z częstotliwością aż 1,6 MHz, która równa się aż 96 000 000 pulsacji na minutę. Tego typu prędkość nie tylko doskonale oczyszcza jamę ustną, ale również posiada działanie lecznicze.

Funkcje i dodatkowe udogodnienia oferowane przez szczoteczki elektryczne

Dostępne obecnie na rynku szczoteczki elektryczne oferują wiele różnych funkcji i udogodnień, dzięki którym codzienna pielęgnacja jamy ustnej zostaje wzniesiona na jeszcze wyższy poziom, i jest jeszcze bardziej dopasowana do indywidualnych preferencji użytkownika.

Urządzenia proponują chociażby kilka trybów pracy, wśród których możemy wyróżnić tryb Clean (tradycyjne czyszczenie), White (wybielanie), Gum Care (zdrowe dziąsła), Sensitive (delikatne mycie), czy Deep Clean (głębokie czyszczenie). Ponadto, często wyposażone są w czujniki siły nacisku, dzięki którym unikniemy zbyt intensywnego szczotkowania, a co za tym idzie - ryzyka starcia szkliwa. Najbardziej zaawansowane modele szczoteczek wyposażone są także w funkcję Bluetooth, dzięki której mamy możliwość połączyć pracę szczoteczki ze specjalną aplikacją zainstalowaną na smartfonie.

Jakie są wady i zalety szczoteczek elektrycznych?

Zalety szczoteczek elektrycznych zdecydowanie przyćmiewają wady, a zatem są to urządzenia zdecydowanie godne polecenia. Bogaty wybór szczoteczek znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne Głównym atutem szczoteczek z pewnością jest ich wysoka skuteczność w eliminowaniu z jamy ustnej bakterii, która to jest osiągana dzięki niesamowitej prędkości, z jaką poruszają się ich główki czyszczące. Kolejne zalety szczoteczek elektrycznych to ich wszechstronność (zdolność dopasowywania się do potrzeb różnych użytkowników), prosta obsługa, a także przyjemność, która płynie ze szczotkowania nimi zębów.

Jeśli chodzi o wady szczoteczek elektrycznych, to niektórzy użytkownicy wskazują na stosunkowo wysoką cenę (należy jednak zaznaczyć, że jest ona wysoka wyłącznie w porównaniu do szczoteczek manualnych, bowiem najtańsze szczoteczki elektryczne możemy nabyć za już około 50 złotych), oraz fakt, że ich działanie jest uzależnione od prądu (szczoteczki wprawdzie trzeba co jakiś czas ładować, ale nie powinno być to dla nas specjalnie uciążliwe, ponieważ zazwyczaj wystarczy to robić raz na kilka tygodni).

Komentarze