Czym jest tłuszczak? - jego przyczyny i objawy

TłuszczakTłuszczakiem nazywamy nowotwory niezłośliwe, które syntetyzują się z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Najczęstszymi miejscami wystąpienia guzów tłuszczowych są plecy, policzki, ręce, pośladki, łopatki, a także skóra pod pachami. Pojawiają się zarówno u osób dorosłych pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, jak i dzieci.

Czym jest tłuszczak i jak wygląda?

Tłuszczaki to miękkie w dotyku guzy tłuszczowe, które nie wyróżniają się chorobowymi zmianami skóry. Zmiany można swobodnie dotykać, a nawet przesuwać. Kontakt z nimi nie powoduje uczucia bólu. Tłuszczaki są zwarte u swojej podstawy. Mimo braku zewnętrznych dolegliwości od strony zmiany może ona powodować spustoszenie niewidoczne gołym okiem. Tłuszczaki jako nienaturalne tkanki organizmu mogą powodować uciski na nerwy, tkanki i narządy, co może mieć różne rezultaty.

Guzy tłuszczowe rosną powoli i są nieduże. Zazwyczaj mają nie więcej niż 2 cm średnicy, choć zdarzają się i takie, które mają ponad 6 cm. Tłuszczaki jako nowotwory niezłośliwe zazwyczaj nie są szkodliwe i nie wymagają leczenia.

Tłuszczaki przyczyny - skąd pojawiła się ta zmiana?

Lekarzom trudno określić jest jednoznacznie przyczyny powstawania tłuszczaków. Wnioskuje się, że mogą być one nowotworami na podłożu genetycznym, gdyż predysponowane do ich wystąpienia są osoby, u których członków rodziny pojawiły się niezłośliwe zmiany. Trudno jednak wskazać tu genetykę za głównego "winowajcę" ich genezy. Inne obserwacje wskazują, że powodem powstawania tłuszczaków są nieprawidłowe mechanizmy zapalne wraz z cząstkami, które wydzielane są przez komórki układu immunologicznego. W wyniku ich działania pobudzone zostają komórki syntetyzujące tłuszcze, które zaczynają się dzielić i rosnąć.

Zarówno jedna, jak i druga przyczyna nie zostały do końca potwierdzone. Medycyna na razie poszukuje odpowiedzi na to, w jaki sposób powstają te zmiany skórne.

Tłuszczak objawy

Tłuszczak w większości przypadków pojawia się pod skórą. A rozpoznamy go po tworzącym się pod skórą miękkim, wodnistym zgrubieniem, zmieniającym swój kształt i położenie pod naciskiem palca. Tłuszczak może mieć naprawdę różne wielkości. Notuje się takie, które są nie większe od jednego centymetra, i są i takie, których liczą sobie nawet po kilkanaście centymetrów długości (choć te należą do rzadkości). Pojawienia się tłuszczaka możemy nawet nie zauważyć, gdyż zmiana nie jest bolesna, a dopiero szczegółowe przyjrzenie się skórze, pozwoli nam go spostrzec. Zmiany nie wytwarzają się również w sposób nagły, co znacznie utrudnia ich identyfikację. Warto dowiedzieć się czym jest tłuszczak i jak go rozpoznać.

Tłuszczak pojawia się zazwyczaj jako pojedynczy tłuszczowy guz, jednak nie oznacza to, że nie spotyka się całych ich podskórnych skupisk. Umieszczone pod skórą zmiany nie dają praktycznie żadnego znaku, że tam się znajdują. Skóra nie jest zmieniona zapalnie, brak na niej zaczerwienienia. Tłuszczak nie objawia się również bolesnością. Powodem zgłoszenia się do lekarza ze zmianą jest zazwyczaj już widoczność dodatkowej masy gołym okiem, co dla większości może stanowić problem natury estetycznej.

Autor: www.rodzinazdrowia.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze