Czym zajmuje się flebolog?

FlebologFlebologia to stosunkowo młoda, ale dynamicznie rozwijająca się gałąź współczesnej medycyny, zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego. Ograniczona ilość ruchu, nieodpowiednia dieta, sięganie po używki, nadmierny stres, czy siedzący tryb życia to problemy naszych czasów.

Złe nawyki mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążenia. Coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznej konsultacji w tym zakresie i tutaj z pomocą przychodzi flebolog.

Kim jest lekarz flebolog?

Termin ten stosuje się już dość powszechnie, jednak warto wiedzieć, że obecnie w Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z dziedziny flebologii. Idąc na konsultację, spotkamy się więc najczęściej z lekarzem chirurgii ogólnej, angiologiem, dermochirurgiem, radiologiem, urologiem, czy nawet lekarzem medycyny estetycznej. Nie jest to jednak zamknięta lista.

Zobacz także: https://mediderm.com.pl/oferta/flebolog-warszawa.

Lekarz flebolog zajmuje się diagnostyką obrazową dolegliwości układu naczyniowego i leczeniem tych schorzeń przy użyciu najmniej inwazyjnych metod. Zwykło się przyjmować to za podstawową różnicę pomiędzy flebologiem a chirurgiem naczyniowym. Pomoc znajdziemy m.in. w przypadku stanów zapalnych żył, zakrzepicy żył głębokich, owrzodzenia żylnego goleni, żylaków okolic intymnych, zespołu zakrzepowego, czy żylnego zespołu uciskowego.

Kiedy zdecydować się na wizytę? Pojawiające się pajączki żylne, obrzęki kostek i łydek, owrzodzenia podudzi, czy nawracające uczucie ciężkich nóg to symptomy, które powinny zmobilizować nas do wizyty u specjalisty.

Nieleczone choroby układu żylnego mogą mieć nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne, ale także negatywnie wpłynąć na estetykę nóg. Najskuteczniejszym badaniem w diagnostyce flebologicznej jest USG Dopplera. Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę przepływu krwi i odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu żylnego. Po wykonanym badaniu możliwe jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań leczniczych. Przeprowadzenie diagnostyki pomaga w dobieraniu odpowiedniej procedury leczenia.

Metody leczenia

W leczeniu flebologicznym stawia się na metody, które możliwie jak najszybciej pozwolą pacjentowi na powrót do formy i będą skuteczną alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Prym wiodą tutaj zabiegi fizjoterapeutyczne przy użyciu lasera i ultradźwięków. Popularne są również zabiegi masażu i echoterapia, czy miniflebektomia polegająca na likwidowaniu żylaków przy znieczuleniu miejscowym.

Flebolog może również zastosować ostrzykiwanie, zwane inaczej skleroterapią. Polega na wprowadzeniu w światło żyły środka chemicznego o właściwościach obliterujących. Ma on za zadanie zredukować przepływ krwi w naczyniu i w ramach świadomie wywołanego stanu zapalnego doprowadzić do jego włóknienia, co finalnie powoduje zamknięcie naczynia. I tutaj są dwie opcje, w zależności od materiału, jaki jest wykorzystywany.

Rozróżniamy więc skleroterapię piankową i płynową. Rozwiązań jest wiele, a miejsc, w których otrzymamy fachową pomoc, coraz więcej. Jeżeli więc mamy obawy, że problem nas dotyczy, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Komentarze