Czyszczenie mebli tapicerowanych, skórzanych, drewnianych, rattanowych

Czyszczenie mebli drewnianychNasze domowe meble są na co dzień narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Jest to nie tylko kurz, ale również plamy z napojów i jedzenia, kosmetyków, tłuste osady czy zabrudzenia od długopisu, kredek lub pisaków. Większość z tych zabrudzeń można skuteczne usunąć. Jednak, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni mebla, trzeba dostosować metodę czyszczenia do materiału, z jakiego jest on wykonany.

Zupełnie inaczej czyści się meble drewniane, wiklinowe czy rattanowe, a inaczej te tapicerowane bądź wykonane z tworzyw sztucznych. Sposób czyszczenia zależy też od stopnia zabrudzenia mebla oraz rodzaju plamy. Zanim więc zaczniesz czyścić meble, zapoznaj się z krótkim przewodnikiem usuwania najczęstszych plam.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane to takie, które obite są materiałem. Zaliczamy do nich na przykład:

 • sofy,
 • kanapy,
 • fotele,
 • pufy,
 • wyściełane krzesła,
 • fotele biurowe z materiałowym siedziskiem.

Mogą one być obite płótnem bawełnianym, lnianym, poliestrem, welurem, pluszem, sztruksem, sztucznym zamszem lub mikrofazą.

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju tkaniny jest obicie naszego mebla, zawsze podczas jego czyszczenia powinniśmy używać możliwie jak najdelikatniejszych domowych lub gotowych środków czyszczących. Unikajmy też silnego szorowania na przykład szczotką, ponieważ możemy w ten sposób zniszczyć strukturę tkaniny i trwale uszkodzić mebel. Doskonale sprawdzi się miękka gąbka lub ściereczka.

Wiele plam można usunąć po prostu łagodnym detergentem (przykładowo płynem do naczyń lub mydłem), jednak warto też znać skuteczne metody czyszczenia trudnych plam na meblach tapicerowanych.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Usuwanie plam z obić meblowych - sprawdzone sposoby

 • Plamy z herbaty możemy zeprać łagodnym detergentem jak płyn do naczyń lub proszek do prania (łyżeczkę proszku rozpuszczamy w szklance wody), ale świetnym domowym sposobem na plamy z czarnej herbaty jest również zastosowanie wody z cytryną lub kwaskiem cytrynowym;
 • Plamy z czerwonego wina - w tym przypadku także sprawdzi się woda z kwaskiem cytrynowym. Prawdziwym pogromcą takich trudnych lam jest również płyn do czyszczenia dywanów. Jeśli nie mamy pod ręką ani kwasku, ani płynu, wykorzystajmy białe wino. Plamę z czerwonego wina wystarczy polać białym wytrawnym winem, a następnie spłukać wodą i wytrzeć szmatką lub wysuszyć suszarką do włosów. Po chwili po zabrudzeniu nie powinno być śladu;
 • Plamy z kawy to jedne z najczęstszych zabrudzeń mebli. Są one szczególnie widoczne na jasnych obiciach. Jeśli zdarzy nam się takie zabrudzenie, nie załamujmy rąk. Tutaj podobnie, jak w przypadku czarnej herbaty, pomoże woda z odrobiną kwasku cytrynowego lub soku z cytryny albo limonki. Plamę przecieramy najpierw takim roztworem, a następnie spłukujemy czystą wodą i jak najszybciej wycieramy lub suszymy, aby na materiale obiciowym nie powstały zacieki;
 • Plamy z kosmetyków do makijażu (pomadka, podkład) - tego rodzaju plamy uchodzą za bardzo trudne do usunięcia. Niestety, większość kosmetyków do makijażu zawiera bardzo nasycone i trwałe pigmenty. W dodatku wiele z nich jest tłustych i wodoodpornych. Nie pomoże tutaj raczej zwykły płyn do naczyń. Konieczne będzie zastosowanie płynu do czyszczenia dywanów lub specjalnego płynu do prania obić meblowych. Sprawdzi się również preparat do czyszczenia tapicerek samochodowych;
 • Plamy z atramentu również mogą sprawiać wiele trudności. Domowe sposoby na ich usunięcie to kilkukrotne przetarcie zaplamionego miejsca na meblu ściereczką namoczoną w mleku lub w wodzie z kwaskiem cytrynowym, a następnie spłukanie go wodą i wysuszenie. Z drogeryjnych środków skuteczny powinien okazać się płyn do prania dywanów i tapicerek. Z kolei plamy z pisaków najlepiej wywabi alkohol;
 • Tłuste plamy mogą powstać od jedzenia na przykład olejów czy masła, ale również od kosmetyków pielęgnacyjnych takich jak kremy do rąk oraz balsamy i oliwki do ciała. Skutecznie je wywabimy ciepłą wodą z detergentem, którym może być płyn do naczyń, mydło bądź gotowy środek do czyszczenia mebli tapicerowanych.

Czyszczenie mebli skórzanych

Meble skórzane czyści się nieco inaczej niż te tapicerowane. Są one uważane za bardziej odporne na zabrudzenia i łatwe w pielęgnacji. Typowe zabrudzenia na przykład od jedzenia usuniemy z nich roztworem wody z mydłem. Wysoce wskazane jest też oczywiście stosowanie specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do mycia i konserwacji mebli skórzanych. Nie tylko usuną one wszelkie plamy z naszej skórzanej kanapy czy fotela, ale również nawilżą powierzchnię skóry, zmiękczą ją, przywrócą piękny kolor i blask. Oprócz odkurzania oraz usuwania na bieżąco pojawiających się zaplamień powinniśmy też co najmniej raz na pół roku konserwować skórzane meble specjalnym mleczkiem lub woskiem. Z kolei w razie lekkiego przetarcia lub odbarwienia skórzanego obicia, możemy zastosować specjalną farbę do skór w kolorze dopasowanym do obicia naszego mebla.

Czyszczenie mebli skórzanych

Czyszczenie mebli drewnianych, wiklinowych, bambusowych i z rattanu

Meble drewniane bez obicia takie jak szafki, stoły, ławy, meblościanki, ale też krzesła i różnego rodzaju fotele czyścimy inaczej niż meble tapicerowane.

Pamiętajmy, że drewna nigdy nie należy mocno moczyć - czyścimy je co najwyżej lekko wilgotną ściereczką. A najlepiej użyć po prostu mleczka lub sprayu do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni drewnianych mebli. Bez problemu usuniemy nimi kurz oraz wszelkie zabrudzenia. Pamiętajmy, by nigdy nie czyścić mebli drewnianych płynem do naczyń ani innymi podobnymi detergentami, ponieważ mogą one spowodować odbarwienie i zniszczenie powierzchni drewna.

Jeśli natomiast zdarzy się nam postawić bezpośrednio na powierzchni stołu, ławy czy szafki mokry kubek z napojem, wówczas - niestety - powstanie nieestetyczne i trudne do usunięcia jasne kółko. Postarajmy się więc zawsze stawiać szklankę lub kubek na podstawce czy talerzyku. Jeśli już dojdzie do powstania takiej plamy, to nie myjmy jej na mokro ani nie stosujmy na nią żadnych detergentów. Pomóc może tutaj jedynie posmarowanie odbarwionego kółka na meblu mieszanką oliwy z solą, Pozostawmy ją na kilkanaście minut, a następnie delikatnie zbierzmy miękką ściereczką. Następnego dnia wypolerujmy (również miękką ściereczką) powierzchnię mebla. Po jasnym kółku nie powinno być śladu.

Meble rattanowe i wiklinowe, podobnie jak te drewniane, także nie lubią moczenia wodą. Dlatego najlepiej czyścić je zaledwie lekko wilgotną ściereczką lub gąbką. Sprawdzoną miksturą do czyszczenia tego rodzaju mebli jest woda z dodatkiem odrobiny cytryny oraz wody utlenionej (po 4 łyżki na litr wody). Nie tylko usunie ona skutecznie wszystkie plamy, ale też odświeży i rozjaśni powierzchnię mebli z rattanu lub wikliny, które mają tendencję do ciemnienia i szarzenia w miarę upływu czasu.

Z kolei meble bambusowe należy czyścić roztworem wody ze solą (łyżka soli na litr wody). Ich również postarajmy się zanadto nie zwilżać.

Najłatwiejsze do czyszczenia są meble wykonane z laminatu oraz z tworzyw sztucznych, które możemy przetrzeć praktycznie każdym uniwersalnym płynem do czyszczenia mebli. Nie powinien im też zaszkodzić płyn do naczyń czy mydło.

Pamiętajmy też o tym, że każde meble powinniśmy regularnie odkurzać. Wystarczy, że będziemy to robić raz w tygodniu za pomocą odkurzacza lub ściereczki. Bardzo ważne jest również usuwanie wszelkich plam na bieżąco, najlepiej od razu, gdy powstaną. Nie zwlekajmy z tym, aż zaschną bądź wnikną głębiej w materiał, z którego jest wykonany mebel, ponieważ wtedy będzie znacznie trudniej je wywabić.

Komentarze