Czyszczenie płytek kamiennych, klinkierowanych, gresu, betonowych

Czyszczenie płytek podłogowychCzyszczenie płytek podłogowych na balkonie lub tarasie wcale nie musi być męczące i czasochłonne. Aby były idealnie czyste, należy jednak dobrać sposób czyszczenia do rodzaju płytek. Niestety, nieodpowiednie środki czyszczące nie tylko nie usuną skutecznie brudu, ale mogą także trwale uszkodzić powierzchnię płytek podłogowych. Inaczej czyści się gres czy beton, a inaczej piaskowiec bądź granit. Sprawdź, jak skutecznie czyścić różne rodzaje płytek na balkonie i tarasie.

Sposób konserwacji płytek położonych na balkonie lub tarasie ma ogromny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale i trwałość. Oprócz samego czyszczenia w przypadku niektórych rodzajów podłóg odgrywają też inne zabiegi pielęgnacyjne jak na przykład impregnacja płytek, która zapobiega chłonięciu wilgoci przez płytki podłogowe oraz przywieraniu brudu do ich powierzchni.

Jak czyścić płytki kamienne?

Sposób czyszczenia i pielęgnacji płytek kamiennych różni się w zależności od rodzaju kamienia, z jakiego zostały one wykonane. Możemy je podzielić na dwie grupy:

  • płytki kamienne twarde,
  • płytki kamienne miękkie.

Czyszczenie twardych płytek kamiennych

Są one wykonane z twardych skała takich jak na przykład porfir, bazalt czy granit. Są one bardzo trwałe i praktyczne. Ich utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe, ponieważ mają gładką powierzchnię, która nie wchłania wody i zanieczyszczeń. Płytki tego rodzaju czyścimy delikatną ścierką lub gąbką i płynem przeznaczonym do pielęgnacji kamiennych powierzchni.

Unikajmy używania ostrych szczotek i czyścików, aby nie porysować gładkiej i błyszczącej wierzchniej warstwy kamienia.

Płytek wykonanych z twardego kamienia nie trzeba koniecznie impregnować. Jednak od czasu do czasu warto kupić specjalny preparat i pokryć nim powierzchnię kamiennej podłogi, co zapewni płytkom ładniejszy połyski i dłuższą żywotność.

Z biegiem lat gładka powierzchnia płytek granitowych czy bazaltowych może matowieć. Warto wtedy poszukać specjalistycznej firmy zajmującej się renowacją kamiennych podłóg. Aby przywrócić płytkom idealnym wygląd, konieczne będzie szlifowanie ich powierzchni.

Czyszczenie miękkich płytek kamiennych

Do najpopularniejszych płytek tego rodzaju należą te wykonane z piaskowca oraz wapienia. Są one często wybierane ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Z pewnością zainteresują nas, jeśli marzymy o jasnej matowej podłodze na tarasie i balkonie.

Wykonana z miękkiego kamienia podłoga wymaga nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych, aniżeli ta wykonana z twardego kamienia.

Piaskowiec czy wapień to materiały bardzo porowate, które łatwo chłoną wilgoć. Niestety, dosyć szybko się też brudzą.

W okresie jesienno-zimowym woda zalegająca na ich powierzchni może prowadzić do takich problemów jak:

  • porastanie glonami,
  • gromadzenie się trudnego do usunięcia brudu,
  • zamarzanie wody w szczelinach płytek podczas mrozów, co prowadzi do łuszczenia się i pękania powierzchni płytek.

Aby utrzymać podłogę z miękkiego kamienia w idealnym stanie, należy ja regularnie czyścić przeznaczonymi do tego celu preparatami. Pamiętajmy, aby nie używać nieodpowiednich agresywnych środków czyszczących, ani ostrych szczotek (na przykład metalowych), nawet jeśli płytki są mocno zabrudzone, ponieważ może to spowodować zarysowanie i zniszczenie ich powierzchni. W przypadku uporczywych zabrudzeń zaleca się dokładne, ale delikatne mycie przez kilka dni z rzędu, co pozwoli stopniowo, ale skutecznie usunąć nagromadzony brud.

Jeśli nie radzimy sobie z samodzielnym czyszczeniem kamiennej podłogi na balkonie lub tarasie, wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej ciśnieniowe czyszczenie kamienia. Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna dla materiału metoda.

Gdy piaskowiec czy wapień całkowicie wyschnie po czyszczeniu, powinniśmy zabezpieczyć go warstwą preparatu impregnującego. W zależności od rodzaju podłogi, intensywności jej eksploatacji oraz warunków pogodowych zabieg taki wykonuje się co 2 do 10 lat.

Do wyboru mamy impregnaty matowe niezmieniające wyglądu płytek oraz impregnaty dające efekt tak zwanego "mokrego kamienia". Dokonując wyboru, weźmy pod uwagę to, że te drugie mogą spowodować wyraźną zmianę barwy naszej podłogi- będzie ona ciemniejsza, a kolor znacznie bardziej intensywny.

Jak czyścić płytki klinkierowane i gres?

Tego rodzaju płytki przeznaczone na tereny zewnętrzne są bardzo trwałe i niekłopotliwe w pielęgnacji.

Do zalet płytek klinkierowanych i gresu zaliczamy:

  • nienasiąkliwość,
  • mrozoodporność,
  • niską podatność na zabrudzenia,
  • łatwe czyszczenie,
  • brak konieczności impregnacji.

Płytki gresowe i klinkierowane myjemy standardowym środkiem do czyszczenia płytek. Najlepiej robić to regularnie, aby na ich powierzchni nie osadziła się gruba warstwa brudu, co wymagałoby uporczywego szorowania.

Co prawda gresu i płytek klinkierowanych nie trzeba impregnować, jednak warto zastanowić się nad zasadnością takiego zabiegu, ponieważ zaimpregnowane płytki znacznie mniej się brudzą i są łatwiejsze w pielęgnacji.

Jak czyścić płytki betonowe?

Płytki betonowe wymagają regularnej pielęgnacji i stosowania preparatów do impregnacji.

Od razu po ułożeniu takich płytek, na ich powierzchni mogą pojawić się mało estetyczne białe wykwity. Są to wytrącające się sole wapnia. Choć powinny one zanikać samoistnie w ciągu kilku miesięcy od położenia płytek, to jednak warto zadbać o ich powierzchnię wcześniej i zastosować środek chemiczny do usuwania wykwitów z płytek betonowych. Zawiera on mieszkankę kwasów, które pomogą pozbyć się problemu. Pamiętajmy, żeby używać takiego preparatu ściśle według zaleceń producenta, aby nie zniszczyć powierzchni podłogi.

Wielu producentów już podczas wytwarzania impregnuje płytki betonowe. Jeśli jednak kupiliśmy takie, które nie są zaimpregnowane, należy ten zabieg wykonać samodzielnie. Następnie powtarza się go regularnie co 3-5 lat, aby beton był mnie chłonny i miał niższą podatność na zabrudzenia.

Wybierając preparat do impregnacji płytek betonowych, zwróćmy uwagę na to, czy nie zmienia on wyglądu powierzchni betonu (może ją na przykład przyciemniać lub nabłyszczać) i wybierzmy taki środek, którego działanie nam odpowiada.

Piękne zadbane płytki kamienne to ozdoba każdego balonu i tarasu. Podłogi wykonane z kamienia są bardzo trwałe i nie wychodzą z mody przez lata. Wyglądają bardzo elegancko i gustownie. Dbajmy o nie na bieżąco, usuwając wszelkie zabrudzenia, a zachowają idealny wygląd bardzo długo.

Komentarze