Dogoterapia - charakterystyka i znaczenie

Terapia z udziałem psówPies uznawany jest powszechnie za najlepszego i najbardziej wiernego przyjaciela człowieka. Okazuje się jednak, że czworonożny kompan może również pełnić rolę terapeuty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dogoterapia, znana też jako kynoterapia, może okazać się nie tylko bardzo przyjemna, ale także wyjątkowo skuteczna.

Dogoterapia jest dość uniwersalna i posiada wiele różnych zastosowań, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno w przypadku osób starszych, jak i dzieci, niezależnie od ich stanu zdrowia.

Warto mieć świadomość, że dogoterapia może oznaczać nie tylko, dajmy na to, terapię dedykowaną dzieciom z autyzmem, ale również zajęcia dla seniorów czy zabawę psów z najmłodszymi podczas pikniku rodzinnego. Kynoterapia pozwala także rozwijać niektóre kompetencje niezbędne w przypadku wielu zawodów, a wpływ na to mają na przykład ćwiczenia z zakresu asertywności oraz komunikacji. Ćwiczenia muszą być dostosowane do grupy docelowej i określonego wcześniej celu - wtedy dogoterapia potrafi być naprawdę efektywna.

Kluczem do sukcesu jest wykwalifikowany i doświadczony instruktor prowadzący

Osoba o odpowiedniej wiedzy merytorycznej powinna posiadać umiejętności w zakresie komunikacji zarówno z psami, jak i dziećmi korzystającymi z terapii. Dla przykładu, zajęcia mogą polegać na odczytywaniu danych słów z tabliczek, które wskazują psy - takie ćwiczenia umożliwiają potrafią świetnie oddziaływać na zdolność czytania dziecka. Ponadto, cierpiący z powodu autyzmu pacjenci mogą naśladować sztuczki prezentowane przez psy lub wspólnie z nimi uczyć się wykonywania konkretnej czynności.

Dogoterapia doskonale sprawdza się także w przypadku poprawiania zdolności motorycznych oraz nastroju pacjentów. Interakcja z psem, możliwość głaskania go i posiadania czworonożnego przyjaciela często rewelacyjnie wpływa na osoby poddane długotrwałej hospitalizacji czy przebywających choćby w domu opieki. Psy zwiększają nie tylko satysfakcję najmłodszych z wykonywanych ćwiczeń, ale również wzmagają ich motywację, co ma zbawienny wpływ na efektywność zajęć.

Osoba odpowiedzialna za prowadzenie zajęć musi być wykwalifikowanym fachowcem - dla przykładu, ćwiczenia logopedyczne powinny być poparte właściwą wiedzą w dziedzinie logopedii. Zajęcia dla osób starszych wyglądają zupełnie inaczej niż te dedykowane najmłodszym pacjentom. Wydaje się, że optymalna liczba pacjentów podczas zajęć nie powinna przekraczać kilku osób, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także zajęcia o charakterze indywidualnym.

Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci muszą lubić danego psa. Szczególnie dzieci cierpiące z powodu autyzmy bywają dość kapryśne i trzeba pamiętać, że przeprowadzanie zajęć na siłę nie ma najmniejszego sensu. Dogoterapia często wymaga dużo cierpliwości zarówno od instruktora, jak i od samego psa, a nawet pozornie zdobyte zaufanie może zostać utracone stosunkowo szybko.

Dogoterapia sprawdza się w przypadku wielu różnych problemów

Kynoterapia to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim najmłodszym z porażeniem mózgowym, autyzmem czy zespołem Downa. Metoda ta jest wykorzystywana także w przypadku osób chorych na schizofrenię, zanik mięśni czy wszelkie uszkodzenia wzroku oraz słuchu. Właściwie przeszkolone i przygotowane psy mogą mieć zbawienny wpływ na życie epileptyków, przeczuwając nadchodzący atak oraz sygnalizując, że takowy się pojawi. Także cukrzycy mogą liczyć na psa - odpowiednie szkolenie potrafi wyczulić je na spadek cukru. Dogoterapia to szansa na zwiększenie koncentracji dziecka, wyzwolenie w nim chęci do aktywności, rozwoju samodzielności oraz stymulacji jego zmysłów.

Autor: www.animalium.pl.

Komentarze