Domowe zastosowania woreczków jutowych

Woreczki jutoweJuta to specyficzny rodzaj włókna wytwarzanego z łodyg rośliny o tej samej nazwie. Dziś najbardziej popularną odmianą tej rośliny jest tzw. juta torebkowa, z której na skalę przemysłową pozyskuje się włókna o wyjątkowej wytrzymałości. Włókno używane jest m.in. do produkcji sznurków i tkanin o splocie płóciennym. Dawniej i dziś tkaniny jutowe wykorzystywane są m.in. do produkcji różnego rodzaju worków, w których można przechowywać produkty spożywcze, w tym ryż, kawę oraz różnego rodzaju przyprawy.

Woreczki jutowe to także cieszący się dużą popularnością element dekoracyjny. Powszechnie używa się ich do pakowania prezentów, ozdabiania donic czy przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, w tym produktów spożywczych tj. fasola czy groch.

Woreczki jutowe

Woreczki jutowe do przechowywania produktów spożywczych

Pierwotne zastosowanie worków jutowych to transport produktów żywnościowych drogą morską. Worki jutowe wykorzystywane były m.in. do przechowywania i transportu kawy, ryżu oraz przypraw tj. pieprz. W zastosowaniach domowych, worki wykonane z włókien juty mogą być wykorzystywane do przechowywania różnego rodzaju produktów sypkich tj. fasola czy groch. Oczywiście można również przechowywać w nich inne produkty, na przykład orzechy lub kawę w ziarnach. Ze względu na właściwości juty, takie woreczki zapewniają dobrą wentylację, co ogranicza ryzyko zapleśnienia produktów spożywczych przechowywanych w ich wnętrzu. Poza walorami praktycznymi i ponadczasową trwałością, woreczki jutowe wyróżniają się również atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym każdej kuchni.

Woreczki jutowe

Dekoracje z woreczków jutowych

Pakowanie prezentów to prawdziwa sztuka. Jeśli brakuje nam umiejętności i nie potrafimy wykonać efektownego opakowania z kolorowego papieru, możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania tj. papierowe torebki na prezenty czy właśnie po dekoracyjne woreczki jutowe. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów takich woreczków. Część z nich jest gładka, pozostała część pokryta jest różnego rodzaju nadrukami, które nadają im bardziej indywidualnego charakteru. Tego typu woreczki wykorzystać można do pakowania różnego rodzaju prezentów. Należy jedynie uwzględnić rozmiar woreczka, tak by kupiony przez nas przedmiot zmieścił się w jego wnętrzu. Malutkie woreczki jutowe można również wykorzystać jako element dekoracji stołów, a także takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki. W przypadku kuchni, w woreczkach możemy przechowywać suche i sypkie produkty spożywcze. W przypadku łazienek, w takich woreczkach możemy przechowywać chociażby sól do kąpieli czy zapachowe mydełka.

Woreczki jutowe

Ciekawym pomysłem na dekoracje z woreczków jutowych jest ich wykorzystanie jako rodzaju osłonki na doniczkę. W ten prosty sposób, wydając niewielkie pieniądze, możemy ujednolicić wygląd wszystkich doniczek w naszym domu.

Woreczki jutowe mogą być wykorzystane również jako rodzaj osłony roślin przed mrozem. Jeśli mamy na tarasie lub w ogrodzie rośliny, które mogą ulec niszczycielskiej sile mrozów, ich zewnętrzne części możemy okryć workiem jutowym. To powinno zapobiec szybkiemu przemarznięciu rośliny.

Autor: www.woreczki-organza.pl.

Komentarze