Eksploatacja drukarki - jak prawidłowo dbać o urządzenie?

Eksploatacja drukarkiDrukarka jest urządzeniem, które zagościło nie tylko w biurach, ale również wielu domach. Przydaje się uczniom i studentom do drukowania różnorodnych informacji oraz prac zaliczeniowych lub dyplomowych. Należy pamiętać, że właściwa eksploatacja drukarki przedłuża jej żywotność i chroni przed awariami. Co zrobić, aby ponowny zakup drukarki nie był konieczny w krótkim czasie?

Użytkowanie drukarki - na co zwrócić uwagę?

Podstawę prawidłowego użytkowania drukarki stanowi zastosowanie odpowiedniego tuszu. Jeżeli posiadamy urządzenie marki Samsung, to należy kupić tusz do drukarki Samsung o odpowiednim oznaczeniu, który jest przeznaczony właśnie do tego modelu urządzenia. Oryginalne tusze są w różnej cenie - w zależności od modelu drukarki mogą być tanie lub kosztować niemal tyle, co urządzenie. O kosztach eksploatacji trzeba pomyśleć przed zakupem. Można je też zawsze obniżyć, kupując zamienniki zamiast oryginalnych tuszów. W drukarkach atramentowych ze zintegrowaną głowicą trzeba zwracać szczególną uwagę, aby tusz nie zaschnął. Zaschnięcie tuszu prowadzi do problemów z głowicą, a wtedy pozostaje tylko zakup nowego urządzenia, ponieważ jej wymiana jest nieopłacalna. Z tego względu zaleca się robienie wydruków we wszystkich kolorach nie rzadziej niż co dwa tygodnie, a najlepiej jeszcze częściej. Warto zwrócić również na jakość papieru, z którego korzystamy. Papier lepszej jakości powoduje ograniczenie zużycia bębna czy separatora. Kolejna ważna kwestia to stanowisko, na którym ma stać drukarka. Nie powinna być umieszczona w miejscu, gdzie będzie narażona na intensywne działanie promieni słonecznych ani też w zimnym miejscu.

Jak często wymieniać pojemnik z tuszem?

Pojemnik z tuszem lub tonerem trzeba co pewien czas wymieniać lub poddać go regeneracji. Regenerację najlepiej powierzyć specjalistom, którzy wiedzą, jak oczyścić i przygotować pojemnik do ponownego napełnienia. Im częściej drukujemy, tym szybciej tusz ulegnie zużyciu. Drukarka zawsze sygnalizuje, że tusz jest na wyczerpaniu, dlatego jego brak nie powinien być zaskoczeniem. Po prostu należy zwracać uwagę na wyświetlane komunikaty. Poza tym producenci tuszów podają informację, ile stron w przybliżeniu można wydrukować. Należy też sprawdzić termin przydatności tuszu - szczególną uwagę powinny zwracać osoby, które kupują materiały eksploatacyjne w większej ilości, aby mieć zapas.

Oryginalny tusz czy zamiennik - który zakup jest korzystniejszy?

Pod względem cenowym zakup zamiennika jest korzystniejszy, co można sprawdzić, patrząc na stronę www.drukuj24.pl. Na dodatek zamienniki tonerów i tuszów są często dostępne w większych pojemnościach, a wtedy zakup jest jeszcze bardziej opłacalny. Renomowani producenci zamienników mają w swojej ofercie tusze jakości nieodbiegającej od oryginałów. Jeżeli jednak nie masz pewności, czy tusz jest dobrej jakości, wybierz oryginalny. Oryginał to gwarancja niezawodności. Na pewno nie spowoduje awarii drukarki - wystarczy, że wybierzesz odpowiedni tusz do danego modelu urządzenia.

Komentarze