Ekspres ciśnieniowy czy kapsułkowy - który wybrać?

Ekspres do kawyEkspres do kawy przyda się w domu każdego miłośnika czarnego napoju. Idealnie przyrządzona kawa może stać się jednym z ulubionych porannych i popołudniowych rytuałów. Urządzenia tego typu sprawdzają się również podczas wizyty gości, kiedy wystarczy parę chwil, aby przygotować aromatyczny i pyszny napój. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment ekspresów, różniących się od siebie sposobem działania. Jakie są wady i zalety modeli ciśnieniowych i kapsułowych?

Ekspres ciśnieniowy - kiedy warto w niego zainwestować?

Sposób działania ekspresów ciśnieniowych opiera się na tłoczeniu wody przez kawę, dzięki czemu powstaje niezwykle intensywny i esencjonalny napój. Całość odbywa się pod ciśnieniem, którego wysokość przyczynia się do wykonania mniej lub bardziej smacznej kawy. Ekspresy tego typu dzielą się na automatyczne i kolbowe. Drugi rodzaj występuje najczęściej w kawiarniach i restauracjach, jednak wymaga wcześniejszego zmielenia ziaren, gdyż urządzenia nie mają wbudowanego młynka. Sam proces przygotowania jest dosyć czasochłonny, wiąże się z każdorazowym myciem poszczególnych elementów, a samo opanowanie zaparzania bardzo dobrej kawy wymaga pewnej liczby prób. Jednak trening czyni mistrza i gdy uda się nam już poznać tajniki ubijania kawy, mamy możliwość przyrządzenia naprawdę pysznego napoju. Dostępne są modele zarówno z dyszą do spieniania mleka, jak i bez. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku prawdziwych kawoszy, którzy pragną wydobyć z napoju jak najwięcej.

Ekspresy automatyczne są polecane osobom, którym zależy po prostu na dobrej kawie, bez konieczności zgłębiania zagadnienia. Proces przygotowywania jest znacznie krótszy, zaś same urządzenia są bardziej zaawansowane technologicznie, umożliwiając zaparzanie różnego rodzaju kaw. Z łatwością możemy zaprogramować również moc kawy oraz pojemność. Modele automatyczne mają wbudowany młynek, dlatego jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu podczas przygotowywania napoju.

Ekspres do kawy

Ekspres kapsułkowy - czym się charakteryzuje?

Choć modele kapsułkowe najczęściej traktuje się jako osobną grupę, również należą one do ekspresów ciśnieniowych. Do przygotowania kawy wymagają włożenia do środka specjalnej kapsułki, której rodzaj określa producent. Dodatkowo istnieje możliwość przyrządzenia innych napojów, m.in. gorącej czekolady oraz kaw smakowych. Urządzenia tego typu są niewielkich rozmiarów, działają bardzo szybko i są łatwe w czyszczeniu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które najczęściej piją kawę w biegu. Niestety w większości przypadków ekspresy kapsułkowe nie mają spieniacza do mleka. Krytyka modeli tego typu najczęściej odnosi się do wysokich kosztów zakupu samych kapsułek, które na dodatek muszą być zgodne z firmą, która wyprodukowała ekspres. Często podnosi się także argument gorszego smaku napoju, w porównaniu do tego jaki powstaje ze świeżo zmielonej kawy. Urządzenia kapsułkowe są polecane osobom, którym zależy na szybkości przygotowywania, łatwej obsłudze i różnorodności smaków.

Ekspres ciśnieniowy czy kapsułkowy?

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, musimy w pierwszej kolejności ustalić jakie są nasze priorytety - smak, szybkość parzenia kawy czy cena urządzenia. Ekspresy do kawy ciśnieniowe automatyczne z wbudowanym młynkiem zazwyczaj są najdroższe. Modele kolbowe do domowego użytku można dostać już za kilkaset złotych, jednak będą to najprostsze urządzenia. W tej samej cenie dostaniemy dosyć dobry ekspres kapsułkowy. Ważne jest także to jaki jest rozmiar powierzchni, którą dysponujemy. W przypadku niewielkich kuchni może się okazać, że zazwyczaj duże modele kolbowe czy automatyczne zajmą zbyt wiele miejsca.

Komentarze