Ekstrakcja ósemek - leczenie przeciwbólowe

Ekstrakcja ósemekUsuwanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, jest zabiegiem powszechnym, jednak owianym wieloma mitami i obawami związanymi z silnym bólem oraz powikłaniami. Warto wszystkie swoje obawy powierzyć specjaliście, który będzie go wykonywał i razem z nim omówić wszelkie wątpliwości. Wpłynie to na nasz komfort i zmniejszy niepokój.

Dlaczego musimy usuwać zęby mądrości?

Powodem skierowania na zabieg ekstrakcji może być usytuowanie zębów mądrości, uniemożliwiające ich prawidłowe oczyszczanie, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy obejmującej nie tylko ósemkę, ale także zęby sąsiednie. Kolejnym wskazaniem jest nieprawidłowy kierunek wyrzynania się zęba, prowadzący do stłoczenia się sąsiednich zębów w łuku. Wpływa to na pogorszenie jakości zabiegów higienicznych oraz wizualny wygląd uzębienia. Pojawiające się stany zapalne wokół nieprawidłowo wyrzynającego się zęba mądrości mogą prowadzić do uporczywego bólu i powikłań takich jak szczękościsk i torbiele. Ekstrakcja powinna być wykonana około 20. roku życia, po zakończeniu rozwoju kostnego organizmu. Wczesna ekstrakcja zapobiega powikłaniom zapalnym spowodowanym nieprawidłowym wyrzynaniem się trzeciego zęba trzonowego. Przed usunięciem zęba niezbędna jest konsultacja chirurga stomatologicznego oraz wykonanie RTG panoramicznego.

Leczenie przeciwbólowe po ekstrakcji

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i najczęściej bezbolesny. Po ekstrakcji rana jest zaszywana, a szwy usuwane po 7 dniach. Dbałość o okolice zabiegu i stosowanie się do zaleceń przyspiesza gojenie i zmniejsza ryzyko powikłań. Leczenie przeciwbólowe obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak np. deksketoprofen, który dostępny jest zarówno w postaci tabletek, jak i granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Ważne jest regularne stosowanie leków, tak aby zmniejszyć syntezę czynników zapalnych. Deksketoprofen należy przyjmować w dawce 25 mg co 8 godzin. Można go przyjmować na pusty żołądek, co umożliwia szybsze rozpoczęcie działania leku. Jest to szczególnie istotne w przypadku bólu ostrego. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, by po zabiegu przez kilka godzin nie jeść ani nie pić. Pomoże to uformować skrzep hamujący krwawienie oraz zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, które mogą powstać podczas działania znieczulenia. Należy także unikać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu przez najbliższe 24 godziny, a najlepiej przez 2-3 dni. To samo dotyczy wysiłku fizycznego, który powinniśmy ograniczyć na co najmniej tydzień.

Powikłania po ekstrakcji ósemki

Jednym z najczęstszych powikłań jest nieustające krwawienie. Umiarkowane krwawienie w ciągu 24 godzin jest całkowicie normalne i powinno zmniejszać swoje natężenie w ciągu kolejnych dni. Jeśli jednak następuje krwawienie pulsacyjne lub obfite, należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ może to świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia. Zaniedbywanie higieny może grozić gromadzeniem się resztek jedzenia w okolicach rany, co będzie skutkowało stanem zapalnym i nadkażeniem bakteryjnym. Dlatego warto szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, uważając, by szczoteczką nie podrażnić okolicy po zabiegu. Dobrze sprawdzą się tutaj płyny do płukania jamy ustnej lub napary z ziół np. szałwii.

Komentarze